رژیم سلطنتی بریتانیا همچنان عربستان را برای کشتار مردم یمن تسلیح می‌کند

انگلیس پیشتاز برده داری و اسلام‌ستیزی

1 تير 1399 ساعت 22:32


نام انگلیس در تاریخ با برده داری و تجارت گسترده آفریقایی‌های ربوده شده از کشورشان، گره خورده است و همچنان این روند ادامه دارد چنانکه در کنار بحران برده‌داری جاری در این کشور، سران لندن همچنان در چارچوب نژادپرستی ضد اسلامی به تسلیح عربستان برای کشتار مردم یمن ادامه می‌دهند.
این روزها در حالی آمریکا به عنوان محور اعتراض مردمی مقابله با حاکمیت نژادپرستی سیستماتیک شناخته می‌شود که شواهد و مدارک نشان می‌دهد که انگلیس بیش از انگلیس محور برده داری و اسلام ستیزی و برده داری است چنانکه از سال ۱۶۱۹ برده داران انگلیسی با ربودن زنان و مردان سیاه پوست از قاره افریقا و فروختن آنان به کشور‌های آمریکایی، تجارت کثیف برده داری را درجهان آغاز کردند و در تاریخ معاصر نام انگلیس با برده داری گره خورده است. نژاد پرستی و تبعیض علیه رنگین پوستان در انگلیس نهادینه شده است و در تمامی ارکان این کشور مشاهده می‌شود و به رغم شعار‌های عوام فریبانه مقامات سیاسی این کشور، ابعاد نژاد پرستی در انگلیس همچنان گسترده است. در طول جنگ جهانی ۹ میلیون ایرانی به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه انگلیس در قحطی جان دادند و در هند نیز ۳ میلیون نفر به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه لندن جان سپردند. برابر پژوهش‌ها شمار شکایت قربانیان برده داری نوین در انگلیس در سال ۲۰۱۹بیش از پنجاه درصد افزایش داشته است.
قربانیان برده داری نوین دو سال است در انتظار تصمیم وزارت کشور انگلیس برای بررسی شکایت هایشان هستند.اطلاعات نشریه «ایندیپیندنت» نشان می‌دهد پرونده‌های برده داری نوین در انگلیس از ۳۹۷ مورد در ژوئن ۲۰۱۹ به ۶۰۷ مورد در ماه دسامبر گذشته افزایش یافته است.
لازم به ذکر است طی هفته‌های احیر نیز اعتراضات مردمی به نژادپرستی حاکم بر این کشور سرکوب می‌شود. در ادامه روند اعتراض‌ها، صد‌ها نفر در شهر ایدینبورگ در اسکاتلند تظاهرات ضد نژادپرستی برگزار کردند.حاضران در این تظاهرات با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار اعتراض خود را به اقدامات نژادپرستانه در آمریکا و انگلیس ابراز داشتند. حاضران در این تظاهرات خواهان برداشته شدن مجسمه هنری دوندانس از سیاستمداران قرن ۱۸ انگلیس و از طرفداران برده داری از میدان سنت آندرو St. Andrew شهر ادینبورگ شدند. دونداس از جمله سیاستمداران انگلیسی بود که در صدور لغو فرمان بردگی سنگ اندازی زیادی کرد.حاضران در این تظاهرات فریاد می‌زدند:"جان سیاه پوستان مهم است"
بر روی یکی از پلاکارد‌ها نوشته شده بود:"اسکاتلند هم با مشکل نژادپرستی روبرو است. "
نکته قابل توجه آنکه سران انگلیس در کنار نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر کشورشان در عرصه جهانی نیز به سیاست‌های ضد انسانی ادامه می‌دهد که نمود آن تسلیح سعودی برای کشتار مردم یمن است. احزاب مخالف دولت انگلیس با استناد بر آمار و مدارک، اعلام کردند دولت لندن علیرغم حکم دادگاه و داشتن یک سال فرصت برای تجدیدنظر در مجوزها همچنان به فروش سلاح به ریاض برای استفاده در جنگ علیه مردم یمن ادامه می‌دهد. این در حالی است که وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، ائتلاف سعودی در طول بیش از پنج سال حمله به نقاط مختلف یمن ۳۰۰ بیمارستان و مرکز بهداشتی و صدها آمبولانس را هدف گرفته است.ائتلاف متجاوز سعودی طی ۲۴ ساعت ۵۵ مرتبه آتش بس الحدیده را نقض کرد.سازمان غیر دولتی بین المللی حقوق بشری «سام» مستقر در ژنو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ادامه تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن باعث تقویت درگیری‌ها در این کشور و نقض گسترده حقوق بشر علیه شهروندان یمنی می‌شود.

پسر ترامپ: معترضان آمریکایی «حیوان» هستند
اما در ادامه دتحولات نژادپرستانه درمتحد اول انگلیس یعنی آمریکا، «اریک ترامپ» پسر رئیس‌جمهور آمریکا معترضان به نژادپرستی در این کشور را حیواناتی خطاب کرد که در حال گرفتن شهرها هستند.
به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، پسر ترامپ در مراسم کمپین انتخاباتی پدرش گفت، هیچ خانواده‌ای به‌جز خانواده ترامپ برای مردم تلاش نمی‌کند و اعضای این خانواده «اصول اخلاقی کشور را حفظ خواهند کرد».
لازم به ذکر است دیروز در حادثه تیراندازی در شهر «مینیاپولیس» آمریکا دستکم ۱۰ نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و زخمی شدند.
تظاهرات‌کنندگان در سراسر آمریکا مجسمه چند شخصیت دیگر که حامی برده‌داری بوده‌اند را هم به زیر کشیدند. معترضان در سراسر آمریکا به مجسمه‌های شخصیت‌های نماد دوران «ایالات مؤتلفه» حمله کرده و آنها را سرنگون کردند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته معترضان چندین مجسمه دیگر از جمله مجسمه مربوط به شاعر سرود ملی آمریکا را پایین آوردند. در ساحل شرقی آمریکا چندین مجسمه دیگر که برای یادبود فرماندهان دوران ایالات موتلفه به پا شده بودند سرنگون شدند. در کارولینای شمالی، فرماندار این ایالت به منظور جلوگیری از درگیری‌های خشن دستور داد چندین مجسه برداشته شوند. حمله به این نمادها بخشی از تظاهرات‌هایی است که بعد از کشته شدن نژادپرستانه یک سیاه‌پوست آمریکایی در این کشور جریان داشته است.


کد مطلب: 114168

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciq5azvt1azz2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir