هفته شانزدهم اعتراضات مردمی به نظام سرمایه‌داری حاکم بر فرانسه برگزار شد

جلیقه زردها مصمم‌تر از شنبه‌های گذشته

12 اسفند 1397 ساعت 2:10


معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به جلیقه زردها برای شانزدهمین هفته متوالی و البته منسجم‌تر و مصمم‌تر از گذشته به خیابان ها آمدند که با سرکوب‌گری پلیس همراه بود.
فرانسه در طی ماه‌های اخیر صحنه اعتراض‌های مردمی به حاکمیت نظام سرمایه‌داری بر کشورشان و البته همراهی دولتمردانشان با سیاست‌های آمریکاست. روندی که البته با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده و صدها نفر بازداشت و چندین نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. روندی که البته یک نکته خاص دارد و آن اینکه کشورهای اروپایی مدعی حمایت از حقوق بشر در برابر این سرکوب‌ها سکوت و حتی از آن حمایت کرده‌اند. در ادامه روند اعتراضی مردمی به نظام سرمایه‌داری، جلیقه زردها دیروز نیز با حضور در خیابان های پاریس و نانت به اعتراض های خود ادامه دادند. شبکه رادیویی یوروپ ۱ از حضور جلیقه زردها در خیابان های پاریس خبر داد و در تارنمای خود نوشت: نخستین جمعیت معترضان در شانزه لیزه جمع شده اند. این شبکه رادیویی همچنین افزود: جمعیت جلیقه زردها نسبت به شنبه های قبل روند افزایشی داشته است. به گزارش یوروپ ۱، پلیس دوباره برای جلوگیری از درگیری های احتمالی مستقر شد.
جنبش جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شده بر اقتصاد فرانسه هم تاثیرات بسزایی داشته بگونه ای که در ۲۸ فوریه برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه با هشدار نسبت به هزینه اقتصادی فرانسه در مواجه با بحران جلیقه زردها، از کاهش دو دهم درصدی نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال خبر داد. وی که با تلویزیون سنای فرانسه گفت وگو می کرد، افزود: دیگر نمی توان گفت که تظاهرات جلیقه زردها بی تاثیر است. وی نتیجه این بحران را یک بن بست خوانده بود. وزیر اقتصاد فرانسه پیشتر پیش بینی کرده بود این کشور در سه ماهه نخست سال میلادی جاری به علت بحران جلیقه زردها متحمل ۲.۵ میلیون یورو ضرر اقتصادی خواهد شد.
در پاریس معترضان موسوم به جلیقه زردها به مانند هفته‌های قبل ابتدا در میدان طاق پیروزی تجمع کردند و سپس با عبور از مقابل نهاد‌های تاثیرگذار در سرنوشت جنبش مانند کاخ الیزه، وزارت کشور، مجالس ملی و سنا، وزارت امور اقتصادی و وزارت امور خارجه در نهایت در پاریس چهاردهم به اعتراضات خود ادامه دادند.تاکنون در مدت بیش از یکصد روز از اعتراضات در فرانسه ۱۰ نفر کشته و بیش از ۳۳۰۰ نفر زخمی یا بازداشت شده اند. حدود ۲۰ نفر نیز از طریق شلیک گلوله اسلحه بسیار خطرناک فلش بال کور یا قطع عضو شده اند.
شبکه تلویزیونی بی اف ام تی وی فرانسه اعلام کرد: امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، ممنوعیت تظاهرات جلیقه زردها را بی اثر می داند. این شبکه تلویزیونی با اشاره به دیدار ماکرون با شهرداران در بوردو نوشت: در حاشیه یک مناظره در بوردو در روز جمعه با شهرداران، امانوئل ماکرون در زمینه تظاهرات جلیقه زردها به چالش کشیده شد و وی احساس کرد که ممنوعیت این تظاهرات بی اثر خواهد بود. این موضع ماکرون از سوی دیگر رسانه های فرانسوی نیز بازتاب داشت. روزنامه فرانسوی لو فیگارو نوشت: در آستانه شانزدهمین هفته تظاهرات جلیقه زردها، امانوئل ماکرون ممنوعیت ملی برای تظاهرات را لغو کرد. امانوئل ماکرون گفت که ممنوعیت ملی برای تظاهرات، که به طور خاص از سوی اریک کیوتی(Éric Ciotti) نماینده جمهوریخواهان حمایت می شود، بی تاثیر است. به نوشته لو فیگارو، رئیس جمهوری فرانسه در جریان گفت وگو با نمایندگان منتخب در منطقه بوردو افزود: ممنوعیت هرگونه تظاهرات در همه جای فرانسه هیچ تاثیری ندارد.
ماکرون گفت: من تصمیم گرفتم ... به بازنگشتن به وضعیت اضطراری و فکر نمی کنم این تصمیم اشتباه باشد اما ما در مورد چنین وضعیتی تصمیم نمی گیریم زیرا در داخل کشور تنش داریم. وی افزود: این تصمیم را کاملا قبول دارم زیرا بازگشت به وضعیت اضطراری آزادی های مدنی را محدودتر کرده و شرایط را آرام نخواهد کرد. در این ارتباط سایت فرانسوی «سی نیوز» نیز نوشت: حدود ۱۰ نفر از بازاریان بوردو با برگزاری تجمعی در مقابل اقامتگاه بخشدار بوردو، نگرانی خود را نسبت به کاهش حجم معاملات نشان دادند. نکته قابل توجه آنکه سرکوب و بازداشت‌ها در فرانسه همچنان ادامه دارد اما این روند تاثیری بر اعتراض‌های مردمی نداشته و بیش از سه ماه است که مردم علیه نظام سرمایه‌داری حاکم بر کشورشان دست به تظاهرات می‌زنند.


کد مطلب: 108165

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciqvazwt1auz2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir