شهردار بعدی تهران کیست

قرعه به نام محسن هاشمی‌رفسنجانی

8 مرداد 1397 ساعت 0:14


با تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان حضور سیدمحد علی افشانی در شهرداری تهران به اما و اگر کشیده شده است و در صورت رفتن وی به احتمال بسیار زیاد محسن هاشمی رفسنجانی شهردار تهران خواهد شد.
با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در هفته گذشته توسط نمایندگان مجلس وضعیت بازنشستگان و فعالیت آنها در سازمان‌ها و دستگاه‌ها مشخص شد.
قانونی که با تصویب نهایی آن توسط شورای نگهبان شاهد یک خانه تکانی شدید در بسیاری از دستگاه‌ها و سازمان‌ها خواهیم بود و درپی خروج آنها شاهد حضور جوانان با انگیزه فراوان خواهیم بود.
این در حالی است که هم‌اکنون در شهرداری تهران نیز شاهد حجم بسیار زیادی از سالخوردگان و بازنشستگان در بخش‌های مختلف هستیم به طوری که این عزیزان حاضر به ترک پست‌های مدیریتی خود نیز نیستند.
از آغاز به کار این دوره از مدیریت شهری شاهد تغییرات بسیاری را در بخش‌های مختلف مدیریتی بودیم از جایگاه شهردار تهران گرفته تا معاونین و شهرداران مناطق... .
و هم‌اینک تصویب قانون اشاره دردسر تازه‌ای برای شهردار تهران شده است و حضور وی در این نهاد را به اما و اگرهای بسیار کشیده است.
علی‌رغم اینکه افشانی درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران گفت: روز پنج‌شنبه اعلام کردند لیست افراد بازنشسته در شهرداری تهران را برایم بیاورند از فردا این قانون در شهرداری اجرا می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که این قانون درمورد خودش هم صدق می‌کند گفت: مبنای ما قانون است بنده تابع قانون هستم تفسیر قانون بر عهده معاونت رئیس‌جمهور و اداره امور استخدامی کشور و شورای شهر است بنده مشکلی ندارم و در شهرداری می‌مانم.
همچنین محسن هاشمی‌رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا افشانی شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان خواهد شد، افزود: در جلسه هم‌اندیشی صبح دیروز در این خصوص صحبت کردیم و قرار شد جناب حسن رسولی رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر موضوع را بررسی کرده و به زودی چند و چون آن را به اطلاع همه خواهیم رساند.
اما فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به اینکه شهرداری‌ها و بخصوص شهردار تهران شامل این قانون می‌شود نیز گفت: از آنجا که نهادهای عمومی غیر دولتی و کلیه شرکت‌های دولتی مشمول این قانون هستند، شهرداری تهران هم از این قاعده مستثنا نیست اما افرادی با اجازه خاص رهبری می‌توانند فعالیت داشته باشند و در صورتی که شهردار تهران مجوز از رهبری بگیرد، می‌تواند شهردار بماند.
وی همچنین به این نکته اشاره می‌کند که در زمان انتخاب شهردار جدید تهران به اعضای شورای شهر تهران هشدار داده بود که طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس در حال پیگیری است و توصیه کرده بود از انتخاب شهرداری که مشمول این قانون شود اجتناب شود. موسوی درباره زمان اجرای این قانون نیز گفته است: این قانون به محض اینکه تصویب و ابلاغ شود، باید بلافاصله اجرا شود و فرصتی برای فرد متصدی پست برای بقا وجود ندارد؛ بنابراین، این به دستگاه‌های مرتبط توصیه می‌شود که از هم‌اکنون به فکر جایگزین کردن افراد باشند. به کسانی که مشمول این قانون هستند، توصیه می‌شود، سریع استعفا بدهند و کشور را بیش از این با حضور خود دچار هزینه نکنند. اگر هم فکر می‌کنند بالاتر از اینها هستند، به فکر دریافت مجوز باشند و دستگاه‌ها هم به فکر جایگزین کردن افراد از بین نخبگان و تحصیل کرده‌ها باشند. 


کد مطلب: 105401

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciuwazzt1au52.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir