اقدامات تفرقه‌آمیز سعودی در شبه قاره

عربستان سعودی در حال استخدام نیروهای افراطی و رادیکالیزه جمعیت مسلمان محلی...

11 آبان 1395 ساعت 21:21


عربستان سعودی در حال استخدام نیروهای افراطی و رادیکالیزه جمعیت مسلمان محلی در افغانستان، هند، پاکستان و دیگر کشورهای جنوب آسیا با هدف تسلط ایدئولوژیکی در منطقه است. عوامل سعودی، مبارزان افراطی و تندروی افغانی و پاکستانی را برای از بین بردن دولت بشار اسد در سوریه جذب می‌کنند. این گونه اقدامات ریاض باعث دامن‌زدن به افزایش حملات فرقه‌ای توسط داعش و گروه‌های تروریستی وابسته در کشورهای مسلمان منطقه شده است. به عنوان مثال، بمب‌گذاری انتحاری مرگبار در ژوئیه ۲۰۱۶ به اعضای اقلیت "هزاره" در کابل با بیش از ۸۰ کشته و ۲۶۰ تن زخمی که مسئولیت آن را داعش بر عهده گرفت.
همچنین تنش و توسعه درگیری‌ها در منطقه با حمایت مالی آل‌سعود و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از گروه‌های تروریستی فرقه‌ای مانند "لشگر جنگوی" است. این گروه مسئولیت حمله انتحاری به مراسم مذهبی در روز عاشورا که اکتبر سال گذشته در یعقوب آباد - ایالت سند پاکستان - با بیش از ۲۴ نفر کشته اتفاق افتاد را بر عهده گرفت. لشکر جنگوی که رسماً اعلام کرده است با داعش ارتباط دارد و حامی آن در پاکستان شناخته می‌شود؛ همواره مسئولیت حملات فرقه‌ای مرگبار در این کشور را بر عهده گرفته است.
در طول سال‌های گذشته، آل‌سعود با هدف تحمیل ایدئولوژی وهابی دولت پادشاهی خود که تفسیری تحت‌اللفظی از قرآن و جنبه‌های تند اسلام دارند، میلیون‌ها دلار را برای مدارس مذهبی سلفی- تکفیری در کشورهای جنوب آسیا هزینه کرده است. عربستان در زمان جنگ افغان‌ها با شوروی، برای نفوذ در پاکستان از همکاری با ژنرال ضیاءالحق بهترین بهره را برد. سعودی‌ها در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ گروه‌های فرقه‌ای سنی تندرو مانند سپاه صحابه (SSP) را در پاکستان ایجاد کردند. وب سایت ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ به نقل از سفارت آمریکا در کابل نیز اعلام کرد که عربستان سعودی حمایت مالی خود را از القاعده، طالبان، لشکر طیبه و دیگر گروه‌های تروریستی برای ادامه عملیات در جنوب آسیا همچنان با تقویت بیشتر ادامه می‌دهد.
عوامل آل‌سعود در حال حاضر به دنبال اعمال قدرت نرم برای گسترش نفوذ در منطقه هستند. حمایت از مدارس مذهبی، مساجد، دفاتر و مراکز رسانه‏ای از مهمترین هدف‌گذاری‌های سعودی‏ها در منطقه جنوب آسیا محسوب می‌شود. نزدیک به ۲۸۵ حوزه علمیه اسلامی مهم در پاکستان با بودجه خارجی تأمین می‌شود که دولت ریاض و دیگر کشورهای پادشاهی سنی حاشیه خلیج فارس آن را تأمین می‌کنند. همچنین سعودی‌ها با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری و ساخت مسجد و مرکز آموزش اسلامی در کابل به دنبال توسعه نفوذ تفکر وهابی در افغانستان هستند."بروس ریدل" کارشناس برجسته جنوب آسیا در این باره می‌گوید: عربستان سعودی برای گسترش ایدئولوژی وهابی و بدست گرفتن ذهن جوانان پاکستانی و افغانی میلیون‏ها دلار در این کشورها هزینه کرده است. این اقدام سعودی‌ها به مثابه تهیه سوخت موتور برای حرکت‏های فرقه‏ای افراطی و تحرکات تروریستی در کشورهای منطقه است.
عربستان در سال‌های گذشته حمایت محافظه کارانه‌ای را از اسلام وهابی در سراسر هند داشته است. به ویژه در ایالت‌های "کرالا (Kerala)" و "کارناتاکا (Karnataka)" که با تلقین، جذب و استخدام نیروهای بومی، تلاشی مضاعف را در جهت تشکیل گروه‌های تروریستی و تسهیل دسترسی‌ها برای پیوستن به گروه داعش در هند داشته است. واعظ بحث برانگیز هندی "ذاکر نایک"، که گفته می‌شود سخنان الهام‌بخش او در پشت حمله تروریستی ماه ژوئیه ۲۰۱۶ در رستورانی در پایتخت بنگلادش شهر داکا بود، جایزه معتبر بین‌المللی "فیصل" پادشاه عربستان سعودی را در سال گذشته ۲۰۱۵ از شاه سلمان به خاطر خدمت به اسلام دریافت کرد! 

سیدمحمد هادی لنکرانی


کد مطلب: 97418

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciv5a3.t1ayz2bcct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir