واعظی با اشاره به مذاکرات با فرانسه:

نتیجه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است

13 شهريور 1398 ساعت 22:39


محمود واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره تحولات اخیر پیرامون برجام گفت: طبیعی است که اعلام کردیم سر زمان مشخص که آخر این هفته است اگر به توافق قطعی در مذاکرات با رئیس‌جمهور فرانسه نرسیم گام سوم برداشته خواهد شد.
وی گفت: از طرف دیگر آقای دکتر عراقچی به همراه تیم خوب اقتصادی به پاریس سفر داشتند و طبق گزارشی که ما دریافت کردیم نتیجه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته و قرار است هفته آینده نتیجه را اطلاع دهند و منتظر هماهنگی‌های داخل اروپا و طرف‌های دیگر هستیم که بررسی کنیم که ببینیم چگونه گام بعدی را برداریم.
وی همچنین درباره تذکر ۱۵۵ نماینده مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور درباره رعایت استقلال قوا و اینکه رئیس‌جمهور در سخنان خود گفته بود با بگیر و ببند نمی‌شود موعظه کرد، در پاسخ به این سوال که آیا این طعنه‌ای به قوه قضاییه نیست؟ گفت: صحبت رئیس‌جمهور هیچ طعنه‌ای به قوه قضاییه نبوده است. برخلاف آنچه برخی تبلیغ و فکر می‌کنند رابطه ما با قوه قضاییه رابطه خوبی است و کارهایی که مربوط به دولت و قوه قضاییه است هم خیلی روان در حال انجام است.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره پرتاب ماهواره‌بر گفت: آخرین گزارشی که ما دریافت کردیم چیزی به عنوان خرابکاری نبوده است. هر کاری که برای پرتاب انجام می‌شود قبل از آن آزمایش‌هایی صورت می‌گیرد که اشکالات آن تا زمان پرتاب نهایی مشخص شود ولی در زمانی که تنظیم می‌کردند مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است. مشکلی که تا الان گفته شده مشکل فنی بوده و خرابکاری نیست و در حال بررسی هستند که دلایل این انفجار چه بوده است.

اروپایی‌ها می‌خواهند با آمریکا هماهنگ کنند
علی ربیعی سخنگوی نیز درباره تحولات اخیر پیرامون برجام گفت: فرانسه نمایندگی اروپا را برعهده دارد و وزیر اقتصاد فرانسه هم به آمریکا رفته تا توافق بگیرد. اگر توافق شد و آنها اعلام کردند ما به توافق خود عمل می‌کنیم ولی چشم‌اندازی نداریم تا روز جمعه اروپا توافق را بگیرد.
وی افزود: اگر اروپا توافق را نگیرد ما گام سوم را در روز مقرر اجرایی می‌کنیم، این سیاست اروپاست که می‌خواهد با آمریکا هماهنگی کند و ما دخالتی در آن نداریم. ما منتظر اروپا هستیم، البته وعده خرید نفت محقق شده و اکنون هم رفته‌اند تا مجوز آن را بگیرند. سخنگوی دولت درباره خط اعتباری که عنوان شده است، گفت: حساب یا خط اعتباری فرقی ندارد، ما باید بتوانیم خرید خود را انجام داده و هر کالایی که مدنظر داریم تهیه کنیم و این پول باید در اختیار ما قرار بگیرد تا با آن خرید کنیم. دیدگاه‌های ما در مذاکرات جلو رفته و از ۱۹ اختلاف به ۳ مورد رسیده‌ایم.

چای و حبوبات ارزان می‌شود
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از صفر شدن سود بازرگانی برخی اقلام وارداتی خبر داد و گفت: با این اقدام قیمت این کالاها شکسته خواهد شد. این کار باعث شکستن قیمت کاذب این اقلام مانند چای و برخی حبوبات مانند لوبیا خواهد شد.
وی همچنین درباره اینکه گفته می‌شود طرح آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد روی میز دولت است، گفت: من این خبر را تایید نمی‌کنم، واردات خودرو طبق مصوبه دولت ممنوع است. خودروهای محدودی که در گمرکات وجود دارد، قبل از مصوبه ممنوعیت وارد شده‌اند، خودروهایی که هیچ مانعی ندارند می‌توانند ترخیص شوند.

توضیحات حجتی درباره قیمت سبوس
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز درباره افزایش قیمت سبوس توسط ستاد تنظیم بازار گفت: مصلحت نیست در طول هفت ماه، دوبار افزایش قیمت سبوس اتفاق افتد و ۱۲۰ درصد رشد کند. در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد گندم توسط دولت با قیمت ۶۶۰ تومان به کارخانجات تولید آرد تحویل داده می‌شود.
وی افزود:نمی‌توان سبوس گندمی که با قیمت دولتی در اختیار تولیدکنندگان آرد قرار می‌گیرد با قیمت ۱۲۰۰ تومان به دامداران تولید کننده گوشت و شیر بازگرداند. درباره افزایش قیمت سبوس مکاتباتی کرده‌ایم و امیدواریم تصمیم درستی در این زمینه گرفته شود.

به عراق پیشنهاد دادیم تعرفه مکالمات در اربعین صفر شود
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان این که به عراق پیشنهاد دادیم تعرفه مکالمات در اربعین صفر شود گفت: تیم مذاکراتی ما هفته آینده بعد از عاشورا عازم عراق خواهند شد، همچنین مذاکره تلفنی و مذاکره حضوری با وزیر ارتباطات عراق داشتیم.

باید پیوند خانه و مدرسه را تقویت کنیم
محسن حاجی میرزایی وزیر جدید آموزش و پرورش نیز در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های خود برای این وزارتخانه گفت: مهمترین کاری که برای من مطرح است برگزاری شایسته بازگشایی مدارس است.
وی با بیان اینکه اشاره کرده‌ام که بین خانه و مدرسه باید توجه شود و باید پیوند خانه و مدرسه را تقویت کنیم، خانواده‌ها را مخاطب قرار داد و گفت: حدود دو هفته دیگر فرزندان شما به محیط آموزشی می‌روند و خوب است که ارتباط خانواده‌ها با بیشتر شود، این به آن معنا نیست که به مدرسه کمک مالی کنید بلکه این ارتباط باعث می‌شود فرآیند تربیت و آموزش آنها بهتر شود.
حاجی میرزایی گفت: فرهنگیان از مطالبات معوق رنج می‌برند و خوشبختانه پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان آغاز شده و امیدواریم تا پایان شهریورماه با توجه به قولی که به ما داده شده، پاداش پایان خدمت بازنشستگان انجام شود.

توضیحات مونسان درباره برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: وزارتخانه‌ای تشکیل شده که دارای ابعاد مهم فرهنگی و اقتصادی بوده و ماموریت‌های بالایی دارد که نمایندگان تشخیص دادند ساختار سازمان به وزارتخانه ارتقا یابد و تا با این ساختار بتوانیم ماموریت‌های خود را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه با ارتقای ساختار می‌توانیم اعتبارات بهتری جذب کنیم، ادامه داد: روند ثبت‌های جهانی ادامه‌دار است و امیدواریم بتوانیم از سهمیه‌هایمان حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم و رتبه ما در این زمینه از عدد ۱۱ به ۹ ارتقا یافته است. 


کد مطلب: 110658

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciwuazvt1azq2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir