پیام سی و سومین اجلاس وحدت

سی و سومین اجلاس وحدت اسلامی با محوریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از امروز به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود...

22 آبان 1398 ساعت 22:26


سی و سومین اجلاس وحدت اسلامی با محوریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از امروز به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود. صدها نفر از علما و شخصیت‌های مطرح جهان اسلام و آزادی خواهان جهان در این اجلاس حضور دارند که به تبادل نظر و تحکیم اتحاد و همدلی برای حل مشکلات جهان از جمله است بزرگ اسلامی بپردازند. اجلاس امسال با عنوان وحدت امت در دفاع از مسجد الاقصی در حالی برگزار می‌شود که این اجلاس پیام‌های مهمی را به جهان مخابره می‌کند چنانکه محافل رسانه ای و سیاسی جهان برای اهمیت زدایی و انحراف افکار عمومی جهان از این اجلاس به تکاپو افتاده اند.
نخست آنکه برگزاری سی و سه سال اجلاس تقریب مذاهب اسلامی به میزبانی ایران بیانگر عزم و اراده جمهوری اسلامی برای وحدت و یکپارچگی جهان اسلام و ایجاد زمینه‌های واحد برای مقابله با تهدیدات و چالشهای پیش روی جهان اسلام است برگزاری همین اجلاس گواهی بر واهی بودن ادعاهای ایران هراسی غرب است که تلاش دارد تا با ادعاهای واهی علیه ایران با محوریت شیعه و سنی طرح شکاف میان امت اسلامی را اجرا سازد. عنوان شعار امسال اجلاس مبنی بر حمایت از قدس به عنوان محوری ترین مساله جهان اسلام نشانگر اراده جمهوری اسلامی در حمایت از ملت فلسطین و جلب توجه کشورهای اسلامی و جهانیان به درد و رنج ملت فلسطین است که به دلیل بحران‌های تحمیل شده در منطقه تا حدودی در حاشیه قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران همواره نقشی مهم و تاثیرگذار در حمایت از فلسطین داشته و دارد که روز جهانی قدس در آخرین جمله ماه مبارک رمضان خود سندی بر این نقش وجایگاه حمایتی ایران است.
دوم آنکه حضور صدها نفر از شخصیت‌ها و علمای برجسته جهان اسلام در اجلاس تهران بیانگر اعتماد سراسری جهانیان به جمهوری اسلامی است. کشورهای غربی تقلای بسیاری دارند تا چنان وانمود سازند که تحریم‌ها و فشارهای غرب موجب انزوای جمهوری اسلامی و دوری کشورها و نخبگان و ملتهای جهان از ایران شده است. با توجه به اینکه حاضران در اجلاس تقریب مذاهب از بزرگان، علما و شخصیت‌های دینی و سیاسی کشورهای اسلامی می‌باشند به صراحت می‌توان گفت که این حضور یعنی اعتماد سراسری به جمهوری اسلامی و عملکردهای سازنده آن در تحولات منطقه و جهان که برگرفته از مقاومت و ایستادگی ملت ایران و نظام اسلامی در برابر نظام سلطه در حفظ استقلال و تمامیت ارضی و حمایت از آزادی خواهی و مظلومان جهان است.
سوم آنکه در باب آینده فلسطین دو دیدگاه در صحنه جهانی مطرح است. یک دیدگاه، نگاه آمریکایی است که در قالب معامله قرن مطرح شده و برخی از کشورهای عربی نیز تحت فشار آمریکا به آن تن داده اند که نمود آن را در برگزاری نشست بحرین می‌توان مشاهده کرد. نکته مهم آنکه حتی تشکیلات خودگردان فلسطین که همواره بر مذاکره تاکید داشته این نشست را محکوم و معامله قرن را برابر با نابودی کل فلسطین عنوان کرده است. آمریکا در این اجلاس مذکور در حالی برگزار شد که آمریکا نتوانست حتی کشورهای عربی را به اجلاس وارد سازد و تعداد کشور کوچک ذره ای در اجلاس بحرین شرکت کردند. دیدگاه دوم نگاهی است که براساس رویکرد مقاومت شکل گرفته است که براساس آن انتفاضه ملت فلسطین و رویکرد سراسری جهان اسلام به حمایت از مقاومت راهکار مقابله با رژیم صهیونیستی و تحقق آزادی فلسطین عنوان شده است. این دیدگاه برگرفته از تجربه تاریخی است چرا که هر زمان فلسطین و کشورهای اسلامی دل به مذاکره بسته اند نتیجه ای جز تشدید اشغالگری رژیم صهیونیستی نداشته است حال آنکه هر زمان رویکرد به مقاومت صورت گرفته است پیروزی حاصل شده که جنگ سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ لبنان و جنگ‌های ۲۲، ۸، ۵۱ روزه غزه نمودی از این پیروزی است. نکته بسیار مهم آنکه جمهوری اسلامی‌پرچمدار این دیدگاه مقاومت است و به حمایت همه جانبه از فلسطین تاکید دارد. نگاهی به عملکرد جهان اسلام نشان می‌دهد که رویکرد به این دیدگاه به رویکرد قالب مبدل شده که حضور گسترده علما و بزرگان جهان اسلام در اجلاس تقریب مذاهب اسلامی در تهران سندی بر این اصل است. براین اساس اجلاس تهران را می‌توان نشانگر شکست نگاه سازش و تاکید جهان اسلام بر رویکرد مقاومت دانست.
براین اساس، سی و سومین اجلاس جهان تقریب مذاهب اسلامی را می‌توان پیام آور وحدت و یکپارچگی جهان اسلام در حمایت از رویکرد مقاومت بر پرچمداری جمهوری اسلامی ایران دانست که با محوریت حمایت از قدس و مساله فلسطین برگزار می‌شود که تحقق اهداف و طرح‌های این نشست ضمن تحقق آرمان تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف می‌تواند زمینه ساز وحدت عملی جهان اسلام شود که کلید نهایی حل تمام مشکلات امت اسلامی خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 111558

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciwzazvt1azw2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir