درسی از کلاس درس خرمشهر

تاریخ ایران سرشار از روزهایی است که تلخی و شیرینی های بسیاری را در خود ثبت و همواره در تار و پود این سرزمین باقی مانده است. یکی از این...

3 خرداد 1397 ساعت 1:01


تاریخ ایران سرشار از روزهایی است که تلخی و شیرینی های بسیاری را در خود ثبت و همواره در تار و پود این سرزمین باقی مانده است. یکی از این روزهای به یاد ماندنی سوم خرداد است. روزی که از آن با عنوان روز سربلندی و آزادی و آزادگی ایران و ایرانی می‌توان یاد کرد.
سوم خرداد سال ۱۳۶۱ روزی است که مردان و زنان ایران زمین، این پیام را با جان و دل احساس کردند: «خرمشهر، سرزمین خون و مقاومت آزاد شد». امروز سوم خرداد ۱۳۹۷ مصادف است با سی و ششمین سالگرد این رویداد مهم و غرورآفرین.
روزی که بخشی از خاک وطن به آغوش میهن بازگشت هر چند که بزرگ مردانی چون شهید جهان آرا در جشن پیروزی نبودند اما حماسه آنها تا همیشه جاودان شد و نامشان در قلب و جان ملت ماندگار. امروز ملت ایران و نظام اسلامی در حالی یاد آزادی خرمشهر را گرامی می‌دارند که بررسی تحولات داخلی و بیرونی کشور نشانگر یک اصل مهم است و آن اینکه دشمنی دشمن از میان نرفته و همچنان خصومت با ایران و ایرانی ادامه دارد و چنانکه از کلامشان بر می‌آید تا زمان تسلیم سازی و سلطه بر کشور این روند را ادامه خواهند داد.
تحریم های اقتصادی، ایجاد جو روانی برای برهم زدن یکپارچگی ملی، استفاده از گروه های تروریستی برای برهم زدن امنیت کشور، ایران‌هراسی سراسری در منطقه و جهان، عدم پایبندی طرف های مقابل به برجام و حتی بیان ادعاهای زیاده‌خواهانه نظیر حذف همه حقوق هسته‌ای ایران، نابودی توان موشکی که دفاعی و عقب گرد ایران از معادلات منطقه و ... تنها بخش کوچکی از این دشمنی‌هاست که این روزها انجام می‌شود. صدها و هزاران فتنه علیه ایران اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر چند نکته قابل توجه است.
نخست آنکه ملت ایران پس از ۳۶ سال این حقیقت را دریافته که دشمنان ایران زمین همان سیاست های گذشته را دارند و نباید فریب لبخندهایشان را خورد و البته از تهدیدات دشمنان نیز نباید هراسید چرا که این رویکرد از ابتدای انقلاب در دستور کار دشمن بوده و هر روز با ساختاری جدید آن را آزمایش کرده است.
اکنون نیز با خروج آمریکا از برجام و القاء این که راه روحانی و ظریف را از نظام جدا می‌دانیم و یا اینکه تحریم های فلج کننده تری را اعمال خواهیم کرد، در پی ایجاد تفرقه میان ملت و مسئولین هستند. ملت ایران می‌داند که چنانکه در سال ۱۳۶۱ خرمشهر با مقاومت آزاد شد اکنون نیز راه مقابله با دشمن همان مقاومت و یکپارچگی است. اینکه مشکلات اقتصادی، تبعیض، رانت ها و اختلاس ها و عدم توجه مسئولین به مشکلات مردم امری تاپسند است اما قطعاً راهکار آن در درون خود کشور است و آن همت و تلاش همگانی برای سازندگی و آبادانی است که برعهده تک تک افراد جامعه است چنانکه در زمان دفاع مقدس همگان خود را مسئول دانسته و برای آزادی میهن جان فشانی کردند.
دومین نکته مهم درسهای آزادی خرمشهر برای مسئولان است. ملت ایران همواره اثبات کرده اند که پشتیبان نظام و انقلاب بوده و هستند و اگر هم قصوری صورت گرفته یا برگرفته از کم کاری مسئولان بوده و یا آدرسهای غلطی که دولتمردان به مردم داده اند.
آزادی خرمشهر در حالی رقم خورد که از یک سو نظام به مردم اعتماد کامل داشته و امور را به آنها سپرد که نتیجه آن حضور گسترده مردم به ویژه جوانان در دفاع از میهن بوده است از سوی دیگر مسئولان خود را نه برتر از مردم که از جنس مردم دانسته و در کنار آن برای آزادی میهن تلاش کردند. مسئولانی که نشانه‌ای از رانت و رانتخواری در آنان و نزدیکانشان نبود، صداقت در گفتار و عمل داشته و مردم آنها را دقیقا از جنس خود می‌دانستند.
اکنون نیز اگر دولتمردان خود را موظف به پایبندی به آن خصلت ها بدانند مردم با میل و رغبت کامل به حمایت از آنها می‌پردازند. نکته مهم دیگر آنکه خرمشهر را ملت ایران آزاد کرد و نه آمریکا و اروپا. تکیه نظام اسلامی به مردم و آمدن ملت پای کار، موجب شد تا ائتلاف ۳۵ کشور نیز نتواند مانع آزادی خرمشهر شود؛ لذا اکنون نیز راه حل چالشهای اقتصادی و خروج از فشارها و ناملایمات تحمیلی از بیرون، اعتماد به ملت است و نه چشم داشت به مذاکره با آمریکا و یا اروپا. قطعا هیچ کشوری دلسوز ایران نخواهد بود و صرفاً به دنبال منافع خود است لذا راه تحقق منافع تکیه بر ملتی است که با دست خالی خرمشهر و سایر مناطق اشغالی را آزاد و حماسه ۸ سال دفاع مقدس را رقم زد. 
سومین نکته درسهای آزادی خرمشهر برای سایر کشورهاست. جهان باید بداند مردان و زنان این سرزمین هرگز تسلیم دشمن نخواهند شد و با یکپارچگی تا پای جان برای آرمان و ارزشهای خود مقاومت خواهند کرد. این ملت هرگز تسلیم تهدید نمی شود و اگر لازم باشد سالهای سال به مقاومت ادامه خواهد داد. دشمنان باید این نکته مهم را بدانند که دستیابی به توان موشکی بالا حق ایران است چرا که اگر چنین توانی را در گذشته می‌داشت شاید هرگز خرمشهر آن خونین شهر نمی شد و رژیم صدام جرأت تجاوز به خاک ایران را نمی کرد.
توان موشکی حق ایران است تا از تکرار خرمشهرها و آبادان ها و قصر شیرین ها جلوگیری کند و هیچ کس نمی تواند این حق را از این سرزمین سلب نماید. آزادی خرمشهر نماد آزادی ایران زمین است و ایران و ایرانی تا ابد آزاد و مستقل و پایدار خواهد ماند و این درسی ماندگار از کلاس درس خرمشهر است.

قاسم غفوری


کد مطلب: 104475

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciy5azwt1au52.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir