Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/siasater/public_html/languages/lang-fa.php:1) in /home/siasater/public_html/includes/view/language_services.php on line 98
 سیاست روز - نبوغ ناتمام - نسخه قابل چاپ

نبوغ ناتمام

16 شهريور 1390 ساعت 19:42


نمي دانم چرا معمولا نابغه ها از همه نبوغشان استفاده نمي كنند. نمي دانم چرا قدر اين موقعيت را نمي‌دانند و به راحتي اين فرصت را از دست مي دهند.
اين بحث كلي نيست، اما در فوتبال ما رسم بر اين بوده كه آدم هايي كه از درصد هوش بالاتري برخوردارند، كمتر از اين قدرت خود استفاده مي كنند.
نمونه هاي بارزش هم بازيكناني مثل علي كريمي و مجتبي جباري هستند كه شايد اگر فوتبال را جدي‌تر مي‌گرفتند و از اين نبوغ ذاتي شان استفاده مي كردند و به قول معروف فرصت ها را غنيمت مي شمردند، مي‌توانستند در بالاترين سطح فوتبال دنيا توپ بزنند و تبديل به ستاره‌هاي تمام نشدني فوتبال ايران شوند. اما دريغ.
در بازي با اندونزي و همينطور سه شنبه شب در مقابل قطر هم يكي از نوابغ فوتبال در كنار تيم ملي ايران ديده شد. كارلوس كي‌روش در همين مدت كوتاه نشان داده كه از نبوغ و شعور بالايي برخوردار است. اينكه يك مربي در كنار مسائل فني، نكات رواني را هم براي بازيكن و هم براي تماشاگر لحاظ مي كند و قدرت بازيخواني حريف را به بهترين شكل ممكن دارد، و البته تغيير سيستم و شيوه بازي را به خوبي بلد است و خوب‌تر از آن مي تواند به بازيكنان ايران منتقل كند، نشان از همان قدرت اين مربي پرتغالي است.
اما در بازي با قطر اين مربي از همه قدرت خود استفاده نكرد. تعويض هايي كه مي توانست بهتر صورت گيرد و باعث شود يك برد تاريخي در فوتبال ايران برابر قطر ثبت شود.
سه شنبه شب، شب كريم انصاري فر نبود و او با فرصت هايي كه از دست داد، هم به لحاظ روحي به هم ريخت و هم اين امكان را فراهم كرد تا قطري ها فرصت جبران باخت را پيدا كنند.
كي‌روش كه طي اين چند بازي اخير ثابت كرده در همان ۱۵ دقيقه بين دو نيمه مي تواند تيمش را زير و رو كند و از بازيكنانش به بهترين شكل ممكن در جهت خواسته هاي تاكتيكي اش استفاده كند، بايد اين نكته را هم مد نظر قرار مي داد كه حضور بازيكنان باتجربه اي چون كريمي و مجيدي از ابتدا تا انتها مي توانست تيمش را با ۳ امتياز كامل از زمين خارج كند.
به هر حال اين درست كه كريمي خسته شده بود، اما تجربه او در هر لحظه اي مي توانست، دست سرمربي را بگيرد. ضمن آنكه خروج خلعتبري (حتي اگر به خاطر تكروي هايش هم باشد) چندان منطقي به نظر نمي رسيد. به هر حال اين سرمربي است كه بايد بازيكن را در قالب تيمي قرار دهد.
به هر حال اين بازي تمام شدو ۳ امتياز را با يك امتياز معامله كرديم، اما كي‌روش بايد يادش باشد كه از نبوغ و تفكرش بيشتر از اينها بايد كار بكشد. اين مي تواند مهمترين عامل صعود ما به جام جهاني باشد.

حامد فربد


کد مطلب: 67962

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcj8hem.uqeamzsffu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir