جنگی در کار نیست

جنگ لوازم و عواملی نیاز دارد تا به وقوع بپیوندد، تا زمانی که مؤلفه‌های یک جنگ نظامی میان دو...

22 فروردين 1398 ساعت 2:18


جنگ لوازم و عواملی نیاز دارد تا به وقوع بپیوندد، تا زمانی که مؤلفه‌های یک جنگ نظامی میان دو کشور دیده نشود، بعید به نظر می‌رسد که چنین جنگی اتفاق بیفتد.
اگر دو کشور دارای قدرت نظامی باشد، جنگ میان این دو بعید است، چرا که هر دو طرف توان مقابله و ویران کردن تأسیسات و نیروهای یکدیگر را دارند، هر دو می‌دانند که در این صورت در این میدان جنگ اگر شکست نخورند، پیروز نیز نخواهند شد. اما اگر یکی از دو طرف حتی اندکی از قدرت بیشتری برخوردار باشد و بداند که در محاسبات خود اشتباه نمی‌کند، وارد عمل شده و جنگ را آغاز خواهد کرد. معمولا در میان دو کشوری که اختلافات زیادی در مباحث سیاسی وجود دارد و یکی از آن طرفین نیز خوی زورگویی و استکباری دارد، یک جنگ سرد همراه با لفاظی‌های تهدیدآمیز دیده می‌شود.
رژیمی که چنین خوی و رفتاری دارد، با جنگ رسانه‌ای و روانی سعی می‌کند تا طرف مقابل را به وحشت وادار کند تا تن به خواسته‌های او بدهد و از این طریق شاید بتواند برخی از همپیمانان خود را نیز همراه کند، اما چنین ترفندی به خاطر ضعف و ناتوانی در تصمیم گیری و اجرا در مقابل کشوری انقلابی و مقاوم همچون جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند کارساز بیفتد.
رژیم آمریکا ۴۰ سال است که ایران را تهدید می‌کند، حتی با اقدامی که در عملیات نظامی طبس انجام داد، یک افتضاح سیاسی و نظامی برای خود به بار آورد. جنگ نیابتی علیه جمهوری اسلامی ایران مطلوب رژیم آمریکا است، اما هنوز ایالات متحده نتوانسته است رژیم و کشوری را بیابد که در این جنگ نیابتی علیه ایران وارد شود.
پس از اقدام رژیم آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرار دادن این نیروی انقلابی در فهرست گروه‌های تروریستی رژیم آمریکا، برخی در تحلیل‌های خود ادعا کردند که آمریکا با این اقدام در حال تدارک جنگ و حمله به ایران است.
چنین تفکرات، عقاید و تحلیل‌هایی بدون در نظر گرفتن برخی مواضع و اظهارات مقامات رژیم آمریکا ناقص است، پامپئو وزیر خارجه رژیم آمریکا پس از اعلام تصمیم ترامپ علیه سپاه پاسداران و در واکنش به پاسخ‌های قاطع مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران گفت که «اگر ایران به نیروهای (تروریست) نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، توصیه می‌کنم مقامات ایران درباره این حرفشان دوباره فکر کنند.»
تحلیلی که از سخن پامپئو می‌توان ارائه داد این است که آمریکا منتظر اقدام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه علیه نیروهای نظامی تروریستی آمریکا است تا از خود واکنش نشان دهد، حال آن که جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده هیچگاه آغازگر جنگ نخواهد بود اما اگر حمله نظامی از سوی هر رژیمی علیه ایران صورت گیرد، پاسخ قاطع و کوبنده خواهد داد.
برایان هوک نماینده ویژه رژیم آمریکا در امور ایران نیز در دو موضع مشترک صراحتاً سیاست رژیم آمریکا را دوری از جنگ اعلام کرده است. وی در گفت وگو با یک رسانه ضد انقلاب فارسی زبان گفته است آمریکا در پی جنگ با جمهوری اسلامی ایران نیست، هوک در سرمقاله‌ یکی از نشریات آمریکایی آن منتشر کرده صراحتاً گفته است «هدف از قرار دادن نام سپاه و یا هر اقدام دیگری علیه ایران برای تغییر مسیر جمهوری اسلامی است.»
در واقع آمریکا تاکتیکی را برای رسیدن به هدف خود در نظر گرفته است که جنگ در این سیاست‌ها وجود ندارد.
رژیم آمریکا و ژنرال‌های ارتشی که تروریسم و تروریست پرور هستند، به خوبی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نظامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چه در زمینه دفاعی و چه در زمینه تهاجمی آگاهی دارند. آنها می‌دانند که ایران با کشورهایی همچون لیبی و عراق تفاوت‌های بسیاری دارد.
لیبی و عراق در دوران حکومت‌های معمر قذافی و صدام، همه داشته‌های خود را به باد دادند و خود را خلع سلاح کردند تا شاید آمرکا دست از سر آنها بردارد، آنگاه بود که رژیم آمریکا با خیالی آسوده دست به حمله نظامی‌ زد.
البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که رژیم‌هایی همچون قذافی و صدام، با حکومت‌های دیکتاتوری خود، از حمایت مردمی برخوردار نبودند و اساسی ترین و مهمترین علت شکست و تن دادن آنها به خواسته‌های آمریکا همین بود.
جمهوری اسلامی ایران با وجود پشتوانه مردمی خود از انقلاب و نظام اسلامی هیچگاه چنین فرصتی را به رژیم آمریکا نداده و نخواهد داد. حمایت‌های مردمی از نیروی انقلابی سپاه پاسداران در جریان اقدام رژیم آمریکا علیه این سازمان انقلابی، حمایت از فرزندانی است که از بطن همین مردم برآمده اند. 
ارتش و سپاه برای مردم ایران از محبوبیت زیادی برخوردارند. آنهایی که اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران را، زمینه جنگ علیه ایران توصیف می‌کنند، قصد ایجاد فضای هراس در شرایط کنونی میان افکار عمومی را دارند. چنین افراد و جریان‌هایی در زمین آمریکا بازی می‌کنند.

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 108427

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcj8oevauqeyxz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir