چرا با اروپا این همه مماشات می‌کنیم؟

اخیرا وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه خبری یورونیوز گفته؛ بسته پیشنهادی اروپا به ایران رضایت‌بخش نیست...

30 تير 1397 ساعت 13:33


اخیرا وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه خبری یورونیوز گفته؛ بسته پیشنهادی اروپا به ایران رضایت‌بخش نیست.
اروپا در حالی بعد از خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درتاریخ ۱۸اردیبهشت‌ماه سال‌جاری از توافقنامه برجام بر حمایت و حفظ توافق هسته‌ای همچنان اصرار می‌کند که خود تعهدی نسبت به این توافق نامه ندارد.
بعد از خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای، به اروپا دو ماه مهلت داده شد تا تضامین برجامی لازم را به ایران ارائه دهد؛ نشست‌های مختلفی در سطوح کارشناسی و نیز در سطح وزرای خارجه برگزار شد، اخیراً نیز مذاکراتی در وین میان وزرای خارجه هر دو طرف صورت گرفت که ماحصل آن تنها یک بیانیه و تأکید بر ادامه رایزنی‌ها بود.
حتی وزیر خارجه کشورمان بعد از پایان مذاکرات از سازنده بودن رایزنی با طرف اروپایی خبر داد و این درحالی است که حسن روحانی رئیس جمهور شب قبل از مذاکرات وین با دریافت بسته حمایتی غرب، این بسته را ناامیدکننده خوانده بود.
حالا آقای ظریف در مصاحبه‌ با شبکه یورونیوز بیان داشته؛ بسته پیشنهادی اروپا به ایران رضایت‌بخش نیست و این اظهارنظر او کمی متفاوت با اظهاراتش بعد از پایان نشست وین و تاکیدش بر سازنده بودن مذاکرات است!
آقای ظریف سه هفته پیش از کلمه سازنده در قبال رایزنی با طرف اروپایی استفاده کرد؛ معمولاً استفاده از این کلمه زمانی است که روی کلیات با طرف مقابل به یک توافق واحد و رضایت‌بخش رسیده‌ایم و شاید در بخش‌های جزئی اختلاف نظر داریم.
اما آنچه در شب قبل مذاکرات وین از زبان حسن روحانی و ناامید خواندن بسته حمایتی اروپا و نیز تاکید وزیر دارایی فرانسه مبنی بر اینکه همه انتظارات ایران را در بسته پیشنهادی غرب نمی توانیم برآورده سازیم از شخص آقای ظریف چند سوال داریم، ابتدا اینکه آیا بسته پیشنهادی اروپا برای ارائه ضمانت‌های لازم برجام تمام منافع جمهوری اسلامی را در نظر گرفته؟ اگر در نظر گرفته چرا به مذاکرات و رایزنی‌ها ادامه می‌دهید؟ و اینکه فرصت بیشتر به طرف اروپایی آن هم بعد از پایان ضرب الاجل دو ماهه همه انتظارات تهران را برآورده خواهد کرد؟
حرفمان این است اگر قرار بود اروپا تضمین‌های لازم را به ایران ارائه دهد در همان فرصت دو ماه ضرب‌الاجل تعیین شده انجام می‌داد؛ حالا اینکه اخیراً سخنگوی آقای ظریف در گفت‌وگو با میزان بر ادامه داشتن مذاکرات با غرب تا یکی دو ماه آینده خبر داده، کمی تأمل برانگیز است، چرا با اروپایی که اعلام می‌کند بسته اقتصادی‌اش به اولین فاز اولین تحریم‌های آمریکا نخواهد رسید، این همه وقت می‌دهیم و مماشات می‌کنیم؟
تحریم‌هایی که قرار است از ۱۳ مردادماه سال‌جاری اولین بخش آن در حوزه نفت و انرژی علیه ملت ایران اجرایی شود.
منتظریم تیم مذاکره‌کننده کشورمان پاسخ قانع‌کننده‌ای برای مردم داشته باشد. 

نویسنده:‌ هدی دهقان بذرافشان


کد مطلب: 105277

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjaievauqey8z.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir