اهانت موگرینی به مردم اروپا

موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این روزها مواضع قابل تاملی اتخاذ می‌کند که...

18 خرداد 1395 ساعت 23:40

مولف : قاسم غفوري


موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این روزها مواضع قابل تاملی اتخاذ می‌کند که اعتراض‌های بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان را به همراه داشته است. وی در نشست «حامیان جهانی یهود» در واشنگتن،‌ ضمن مخالفت با تحریم رژیم صهیونیستی، تصریح کرد که «ایران باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد همچنان اسرائیل را تهدید کند یا مسئولانه اقدام کند».
بسیاری از ناظران سیاسی با اشاره به مواضع موگرینی تاکید دارند وی صرفا حق دارد در باب برجام و توافق هسته‌ای سخن بگوید و چنان که در برجام آمده حق ندارد مسائل دیگر را به اجرای برجام گره زند. سخنان موگرینی نشانگر همان رفتار آمریکایی‌‌ است که می‌خواهد از برجام برای اهداف دیگر از جمله دوری ایران از مقاومت و حمایت از ملت مظلوم فلسطین بهره برداری نماید. در سخنان موگرینی یک واژه مهم وجود دارد و آن اینکه ایران می‌خواهد اسرائیل را تهدید کند یا مسئولانه اقدام کند. معنای مسئولانه از نگاه موگرینی چیست ؟ آیا سکوت در برابر کشتار فلسطینی‌ها و اشغال سرزمینشان، آواره شدن میلیون‌ها فلسطینی، محاصره غزه با ۸/ ۱میلیون نفر جمعیت که به اذعان سازمان ملل در فاجعه انسانی قرار دارند، تروریسم دولتی صهیونیست‌ها در منطقه که به اشغال خاک کشورها پرداخته و به ترور مردم و حمایت از تروریسم می‌پردازد، سکوت در برابر ترور دانشمندان هسته‌ای و تهدید به حمله نظامی به ایران از سوی صهیونیست، می‌شود اقدام مسئولانه . ؟ اگر این امر رفتار مسئولانه است پس مردم جهان که تظاهرات میلیونی علیه رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطین برگزار می‌کنند و یا کشورهایی که در سازمان ملل صدها قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی صادر کرده‌اند رفتارهای غیر مسئولانه دارند و از نگاه خانم موگرینی باید تنبیه شوند. سکوت وی در برابر جنایات صهیونیست‌ها نه تنها نشانه وابستگی وی به صهیونیسم بلکه به سند دیدگاه غیر انسانی وی است.
به گفته بسیاری از ناظران سیاسی وی صدای مردم اروپا را که وی سمت مسئول سیاست خارجی آنها را بر عهده دارد در باب لزوم تحریم رژیم صهیونیستی نمی‌شوند لذا وی اصلا صلاحیت این سمت را ندارد. سخنان موگرینی که می‌گوید برجام می‌تواند موجب حل بحران سوریه شود خود نشانه‌ای بر رویکرد باج گیرانه غرب از برجام و تقلای آنها برای سوء استفاده از برجام هسته‌ای برای اهداف دیگر است. ایران هیچ سخنی با غرب در باب تحولات منطقه ندارد چرا که ایران مبارزه کننده با تروریسم و غرب حامی و ریشه بحران منطقه است نه حلال بحران.
نکته بسیار مهمی که در سخنان موگرینی مشاهده می‌شود اهانت آشکار وی به مردم اروپاست که این روزها کمپین تحریم رژیم صهیونیستی به راه انداخته‌اند. موگرینی نشان داده که نماینده و حامی خواست مردم اروپا نیست و او نیز مانند بسیاری از سران غرب وابسته به نظام سرمایه‌داری است که در ساختار آن خواست و مطالبه مردم هیچ جایگاهی ندارد.


کد مطلب: 95989

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjhheh.uqeiozsffu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir