مفهوم توليد و سرمايه ايراني

سال ۹۱ از سوي رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالي) به عنوان " توليد ملي ، حمايت از كار و سرمايه ايراني " مزين گشته است...

25 فروردين 1391 ساعت 22:01


سال ۹۱ از سوي رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالي) به عنوان " توليد ملي ، حمايت از كار و سرمايه ايراني " مزين گشته است.
اين عنوان مفاهيم بلند و عميقي را در خود نهفته است كه به برخي از آنها اشاره ميشود:
۱- لزوم ارائه تعريف جامع از توليد
شايد در نگاه اول وقتي سخن از توليد به ميان ميآيد ، ذهنها متوجه برخي لوازم صنعتي و يا اقلام مصرفي و لوازم خانگي شود. توجه به اين نكته ضروري است كه توليد مفهومي است كه طيف وسيعي از محصولات صنعتي ،كشاورزي ،مسكن و حتي محصولات هنري ، علمي و فرهنگي را در بر مي گيرد.
بي شك لازم است انواع توليدات صنعتي و كشاورزي مورد حمايت جدي قرار گيرند و كشور در اين زمينه از بيگانگان بينياز گردد اما بخش مهمتر ، حمايت از توليدات فرهنگي و علمي است . لازم است ملت ايران - همانطور كه رهبر عزيز بارها تاكيد فرمودهاند- در يك جنبش فراگير نرم افزاري ، جوهره علمي خود را شكوفا نمايد و همانطور كه در سالهاي اخير با پيشرفتهاي حيرت انگيز علمي در زمينه هاي مختلف نظير دانش هستهاي ، سلولهاي بنيادي و فناوري نانو قدرت علمي خود را ثابت نموده ، با همتي مضاعف به فتح قله هاي علم و دانش همت گمارد.
در بخش هنر نيز كشور نيازمند توليد هنر ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني در اين بخش است . امروزه قدرت هنر بركسي پوشيده نيست . كشورهاي سلطهگر نيز با بهرهگيري نادرست از اين ابزار كارآمد به فرهنگ منحط و غير اخلاقي خود پو شش و لعاب هنري داده و از اين طريق به تسخير ذهن و فكر ملتها مي پردازند. بي ترديد توليدات غني هنري با تكيه بر فرهنگ غني اهل بيت (ع) ميتواند به تسخير قلوب مستضعفان جهان بپردازد و آنچه امام راحل(ره) صدور انقلاب ميناميد را تحقق بخشد.
پس لازم است در گام نخست ابتدا تعريف جامعي از توليد ارائه گردد تا پس از آن تكليف حمايت از آن روشن شود.
۲- توليد هدفمند
بي شك آنچه رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالي) تحت عنوان حمايت از توليد مطرح فرمودند شامل هر نوع توليدي نمي شود.
امروزه هر نوع كالايي به همراه خود فرهنگي را هم تبليغ و ترويج مي كند كه يكي از مهمترين آنها تغيير در سبك زندگي جامعه است. لازم است اقلام توليدي داراي پيوست فرهنگي باشند. به زبان ساده تر لازم است كليه توليدات ، مطابق فرهنگ و آداب و رسوم اين ملت باشند در غير اين صورت حمايت از توليد ، در حقيقت به حمايت از فرهنگ و حتي حمايت از تهاجم فرهنگي دشمن منجر خواهد شد. كالايي كه با فرهنگ كشور ما هم خواني ندارد و به عنوان حربه نرم دشمن مسير ورود و استقرار فرهنگ بيگانه را فراهم مي كند نه تنها شايسته حمايت نيست بلكه لازم است مسير توليد آن مسدود شود.
در پيوست فرهنگي ، همانگونه كه لازم است سلامت يك كالا از نظر ايمني مورد توجه و دقت قرار گيرد ، استاندارد فرهنگي لازم براي توليد هر كالايي تعريف مي شود. مثلا در بخش مسكن ، عناوين لازم جهت گسترش معماري اسلامي – ايراني تعريف مي شود.
۳-توليد با كيفيت
لازم است كالاهاي توليدي به گونه اي باشند كه داراي كيفيت مناسب و ماندگاري طولاني باشند.
به عنوان مثال: بخش مهمي از بافت مسكن شهري و روستايي كشور فرسوده است و اين فرسودگي مشكلات فراواني را براي مردم و مسئولين ايجاد كرده است. فرسودگي بافت مسكن شهري و روستايي موجب شده آمار تلفات انساني ناشي از حوادث طبيعي نظير زلزله در كشور ما بسيار بالا باشد و اين مطلب ضرورت ساخت سريع و مقاوم مسكن در كشور را مضاعف نموده است.
گرچه در دهه هاي اخير به بركت عزم و همت فرزندان انقلابي اين ملت ، جهشي چشمگير براي ساختن و نوسازي كشور آغاز شده است ، اما تا ساخته شدن تمام بافت فرسوده كشور فاصلهاي طولاني وجود دارد. لازم است هزينه هايي كه پس از وقوع زلزله ، صرف ساختن شهرها و روستاها مي شود ، در بخش مسكن ، صرف حمايت از ساخت مسكن مستحكم و مقاوم شود و مردمي كه خود داوطلبانه حاضرند براي ساختن كشور خود سرمايه گذاري كنند مورد حمايت جدي قرار گيرند.
بخشهاي ديگر هم اينگونه هستند. كالاهاي صنعتي و محصولات كشاورزي نيز بايد به گونهاي باشند كه نه تنها در كشور ما بلكه در سطح بين المللي ، به عنوان بهترين كالا از نظر كيفيت شناخته شوند و طبيعي است كه در آن موقع دغدغه نداشتن مشتري براي محصولات صادراتي را نخواهيم داشت.

سيد سعيد عزيزنژاد


کد مطلب: 73019

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjhyea.uqetvzsffu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir