ترامپ از ناآرامی در کربلا استقبال کرد

طرح تجزیه عراق با سناریوی سرنگونی دولت

13 آبان 1398 ساعت 22:55


موج سواری بر مطالبات و اعتراض‌های آرام مردمی توسط دشمنان یکپارچگی عراق هر روز ابعاد جدیدتری می گیرد چنانکه همزمان با استقبال ترامپ از ناآرامی در کربلا منابع خبری اعلام کردند آمریکا قصد دارد دولت کنونی عراق را سرنگون کند و بدین ترتیب دست به تجزیه این کشور بزند.
در ادامه افشای اهداف آمریکا در بهره برداری از مطالبات و اعترا‌ض‌های مردمی برای به آشوب کشاندن عراق، «حنین القدو» نماینده ائتلاف «البناء» در پارلمان عراق درباره طرح‌های جدید ایالات متحده آمریکا علیه عراق هشدار داد.القدو به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «واشنگتن با رهبران بلندپایه اهل تسنن در حال برنامه‌ریزی است تا مسئله [تشکیل] منطقه و تقسیم این کشور به مناطق سُنی، کُردی و شیعه را اجرایی کند».وی تصریح کرد که در طرح آمریکا، منطقه سُنی‌نشین، شامل استان‌های الانبار و صلاح‌الدین و بخشی از نینوی و دیاله خواهد بود.این نماینده عراقی گفت که «نیروهای کُرد نیز حامی تلاش رهبران سُنی برای ایجاد یک منطقه سُنی هستند تا با جدا شدن از عراق، دستاوری به دست آورند». آمریکا صراحتا حامی تقسیم عراق به مناطق فرقه‌ای است و از طریق سرنگون کردن دولت عبدالمهدی، تلاش می‌کند که یک منطقه متعلق به اهل تسنن ایجاد کند.ائتلاف الفتح عراق نیز خبر داد که آمریکا و رژیم صهیونیستی بار دیگر تلاش می‌کنند که بتوانند رفراندومی برای تشکیل یک کشور کُرد برگزار کنند و بدین ترتیب، چند استان شمالی عراق، از این کشور جدا شود. مردم عراق دور دوم اعتراضات خود را از روز جمعه ۲۵ اکتبر آغاز کردند. عمده اعتراض مردم عراق، بهبود وضعیت معیشتی و مبارزه با فساد و اصلاح ساختار اداری بود.به محض آغاز این اعتراضات، بسیاری از کارشناسان تأکید کردند که آمریکا، عربستان و امارات سه کشوری هستند که از چند ماه پیش در حال تدارک این تظاهرات هستند. در همین چارچوب رئیس‌جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود به استقبال از اغتشاش در اطراف کنسولگری ایران در شهر کربلا رفت و دو مطلب منتشر شده در این باره توسط رسانه‌های وابسته به سعودی‌ها را بازنشر داد.رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین اقدام ضد ایرانی خود، به مطالب منتشر شده وبگاه «عرب نیوز» عربستان سعودی و «ایران اینترنشنال عربی» که پیشتر خبرهایی درباره وابستگی این رسانه به ولی‌عهد سعودی منتشر شده بود، استناد کرده است. لازم به ذکر است معترضان در عراق، در دهمین روز دور دوم تظاهرات، میادین نفتی و پل‌های ارتباطی در شهرهای استان‌های مختلف را از مهم‌ترین اهداف خود قرار داد‌ه‌اند. معترضان در استان‌‌های جنوبی و مرکزی عراق، با افزایش دامنه اعتراضات خود در تلاش هستند تا راه‌‌های اصلی، نهادهای دولتی و تأسیسات انرژی را ببندند و مانع ورود کارمندان به محل کارشان شوند.
بر خلاف بغداد که در روز یکشنبه شاهد دخالت نیروهای امنیتی و بازگشایی خیابان‌های اصلی بود، نیروهای امنیتی و ارتش این کشور در استان‌های جنوبی و مرکزی اقدام خاصی علیه معترضان انجام نداده‌اند. از شش روز گذشته تاکنون تظاهرات‌کنندگان مقابل بندر ام قصر جنوبی و شمالی استان بصره تجمع و همچنین راه‌های منتهی به میدان نفتی مجنون را نیز مسدود کرده‌اند.میدان نفتی مجنون واقع در جنوب عراق سومین میدان بزرگ نفتی جهان است که ذخایر آن به ۱۲.۶ ملیارد بشکه می‌رسد. در پی بسته شدن میدان‌های نفتی و تاسیسات انرژی، ثامر الغضبان وزیر نفت و معاون نخست وزیر هشدار داد که بستن تاسیسات انرژی به مردم آسیب خواهد رساند.


کد مطلب: 111450

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjivevyuqevxz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir