هانی‌زاده

آمریکایی‌ها در تلاش برای اختلاف افکنی بین ایران و عراق هستند

6 مهر 1399 ساعت 21:41


کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکایی‌ها درصدد اختلاف افکنی بین ایران و عراق هستند تا سطح روابط بغداد و تهران به پایین‌ترین حد خود برسد.
حسن هانی‌زاده در مورد سفر وزیر خارجه عراق به ایران، گفت: سفر فواد حسین وزیر خارجه عراق به ایران در چارچوب مناسبات رو به رشد تهران و بغداد قابل تجزیه و تحلیل است،در حقیقت شرایط کنونی منطقه و اختلافات شدیدی که بین حاکمیت عراق و مردم این کشور به وجود آمده به دلیل دخالت‌های مستقیم آمریکا و نیرو‌های آمریکایی در مسائل امنیتی، سیاسی و نظامی عراق است.
او افزود: به نظر می‌رسد که یک سری نارضایتی‌هایی در حوزه فراکسیون‌ها و نیرو‌های مردمی عراق نسبت به عملکرد دولت آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق وجود دارد، آقای مصطفی الکاظمی در ابتدای تشکیل دولت خود تعهد داده بود که مصوبه پارلمان عراق ناظر بر اخراج نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق را عملیاتی کند، اما با گذشت چند ماه الکاظمی همچنان در اجرایی کردن مصوبه پارلمان کارشکنی می‌کند که این موضوع موجب بروز شکاف در دیدگاه پارلمان و دولت عراق است.
هانی زاده ادامه داد: اخیرا نیرو‌های آمریکایی یک سری اقدامات و عملیاتی علیه نیرو‌های حشدالشعبی داشتند که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، قطعا خشونت‌ها در عراق تشدید خواهد شد، چراکه نیرو‌های مردمی عراق واکنش نشان خواهند داد، ضمن اینکه فراکسیون‌های پارلمانی هم دولت مصطفی الکاظمی را استیضاح خواهند کرد.
کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: وزیر خارجه عراق به نمایندگی از سوی دولت عراق برای رایزنی درباره شیوه اخراج آرام و سیال نیرو‌های آمریکایی از خاک کشورمان را با جمهوری اسلامی مورد بحث قرار داد، همچنین مسئله همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی مورد بحث قرار گرفت. او افزود: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در تلاش برای اختلاف افکنی بین ایران و عراق هستند و می‌خواهند شرایطی فراهم کنند که سطح روابط بغداد و تهران به پایین ترین حد خود در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی برسد که این مسئله واکنش‌هایی در میان فراکسیون‌های پارلمانی عراق و مردم آن ایجاد کرد، به همین دلیل محور‌های مهم مذاکرات وزیر خارجه عراق با مقامات جمهوری اسلامی ایران حول محور روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی است و این سفر از اهمیت بسیار بالایی در آینده روابط ایران و عراق دارد.


کد مطلب: 115519

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjvievhuqeviz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir