بازی سایبری

مقامات آمریکایی از ترامپ رئیس جمهور گرفته تا معاون وی و بسیاری از مقامات سیاسی و نظامی و حتی در کنگره آمریکا این روزها بر یک کلید واژه تاکید د

19 بهمن 1396 ساعت 1:55


مقامات آمریکایی از ترامپ رئیس جمهور گرفته تا معاون وی و بسیاری از مقامات سیاسی و نظامی و حتی در کنگره آمریکا این روزها بر یک کلید واژه تاکید دارند و آن لزوم مقابله با تهدیدات سایبری است. آنها چنان سطح تهدیدات سایبری را بالا برده‌اند که حتی ترامپ تقویت توان هسته‌ای آمریکا را به بهانه مقابله با تهدیدات سایبری مطرح می‌سازد.
با توجه به اینکه تهدیدات سایبری امری جدید نبوده و از گذشته نیز طرح شده این سوال مطرح می‌شود که چرا آمریکایی‌ها تا این حد بر تهدیدات سایبری تاکید دارند؟ آمریکایی‌ها همواره برای توجیه نظامی‌گری و افزایش بودجه نظامی به دنبال ساختن دشمن‌های خارجی بوده‌اند گاه در قالب جنگ سرد، گاه با ادعای مقابله با تروریسم، زمانی با نام مقابله با اسلام و غیره. آنها در حالی دیگر نمی‌توانند از مولفه داعش برای اجرای این سناریو بهره گیرند که مولفه‌های جدیدی را در پیش گرفته‌اند که بخشی از آن تشدید ادعاها درباره ایران، روسیه، چین و کره‌شمالی است. بخش دیگر اقدامات آمریکا در قالب ادعای حملات سایبری است.
آنها سعی دارند تا چنان وانمود سازند که ابعاد جدیدی از تهدیدات سایبری علیه آمریکا شروع شده است. این مسئله از چند محور برای آمریکا اهمیت دارد. از یک سو آمریکایی‌ها به توجیه ابعاد جدید نظامی‌گری خود در داخل و خارج می‌پردازند در حالی که این روند خود زمینه‌ساز رقابت تسلیحاتی در جهان می‌شود که درآمد کلانی برای شرکت‌های اسلحه‌سازی این کشور به همراه خواهد داشت.
آنها با ایجاد فضای بحرانی در مناطق مختلف جهان و نیز ادعای تهدیدات هسته‌ای سعی دارند تا سایر کشورها را به رقابت تسلیحاتی سوق داده تا با این ترفند بتوانند تسلیحات بیشتری فروخته و درآمد کلانی برای کاهش بحران اقتصادی آمریکا کسب کنند. نکته مهم دیگری که در این طرح مشاهده می‌شود بهانه‌جویی برای اعمال تحریم علیه سایر کشورهاست. به عنوان نمونه آمریکا دیگر نمی‌تواند به بهانه هسته‌ای به تحریم ایران بپردازد لذا ابعاد جدید تحریم‌های خود را در قالب تحریم‌ برای مقابله با اقدامات سایبری ایران طراحی می‌کند در حالی که در ظاهر ادعای پایبندی به برجام را نیز سر می‌دهد.
نکته دیگری که در طراحی آمریکا قابل توجه است همخوانی این طرح با ابعاد جدید سیاست‌های جهانی ناتو است. ناتو در بازنگری اهداف خود ادعای مقابله با تهدیدات هسته‌ای و سایبری را نیز مطرح کرده است. آمریکا در حالی نتوانسته اعضای ناتو را به افزایش بودجه متقاعد سازد که سعی دارد با ایجاد رقابت تسلیحاتی در جهان و نیز بیان تهدیداتی همچون تهدیدات سایبری ناتو را در مسیر مقاصد خود سوق دهد.
به عبارتی طراحی آمریکایی صرفا جنبه داخلی ندارد بلکه برای اهداف جهانی آمریکا نیز بوده در حالی که هدف اصلی آن سرکیسه کردن کشورها به بهانه مقابله با تهدیدات سایبری است. روندی که نشان می‌دهد آمریکا همچنان اولین تهدید برای امنیت و نظم جهانی است و راهکار رسیدن به ثبات پایدار مقابله با اقدامات این کشور در صحنه جهانی خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 103143

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjxtevtuqeyvz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir