میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
همیشه شکست خورده
عربستان از سال ۲۰۱۵ بحران‌سازی در منطقه را از اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی خود دانسته...

عربستان از سال ۲۰۱۵ بحران‌سازی در منطقه را از اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی خود دانسته که یکی از اصلی‌ترین محورهای آن را نیز تجاوز گسترده به یمن تشکیل می‌دهد.
اکنون ۲۱ ماه از این تجاوزگری می‌گذرد در حالی که روند تحولات نشان می‌دهد که سعودی و متحدانش در یک عرصه موفق بوده‌اند و آن ویران‌سازی یمن و کشتار مردم بوده است. این رویه در حالی ادامه یافته که بررسی تحولات یمن حکایت از دستاوردهای هر روزه یمنی‌ها با رهبری انصارالله و شکست‌های چند لایه سعودی است. در حوزه درونی یمن در نهایت دولت نجات ملی با حضور گروه‌های مختلف تشکیل و رای اعتماد پارلمان را گرفت. 
در حوزه سیاست خارجی در اقدامی قابل تامل نمایندگان انصارالله به نمایندگی از مردم و دولت ملی یمن، به دعوت چین راهی این کشور شدند. اقدامی که نشانگر مشروعیت و جایگاه جهانی آن است. این دو تحول مهم در حوزه سیاسی در حالی روی داد که این ساختارها با محوریت انصاراللهی صورت گرفت که عربستان به بهانه تروریست بودن آنها ۲۱ ماه است یمن را آماج حملات گسترده ساخته است. نکته قابل توجه دیگر در روند تحولات یمن، شکست‌های منطقه‌ای و جهانی سعودی است. پادشاه سعودی در اقدامی نادر سفری دوره‌ای را به کشورهای عربی از جمله قطر، امارات، بحرین و کویت صورت داد در حالی که محور این سفر را نیز کسب حمایت کشورها برای ادامه جنگ در یمن و استمرار حمایت از تروریست‌ها در سوریه و عراق تشکیل می‌داد. شرایط بحرانی سعودی چنان بوده که محور نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در بحرین را نیز به همین مسائل اختصاص دادند تا عربستان نوعی قدرت‌نمایی ظاهری داشته باشد که البته مخالفت کشورها با تبدیل شورا به اتحادیه واهی بودن این قدرت را نشان داد.
حلقه تکمیلی طراحی سعودی برای جلب حمایت خارجی را حضور ترزا می نخست وزیر انگلیس در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در یمن و سپس سفر جانسون وزیر خارجه انگلیسی‌ها به ریاض تشکیل می‌داد که البته با ادعاهای فالون وزیر دفاع انگلیس منبی بر حق بودن سعودی برای عملیات و کشتار در یمن تکمیل شد. سعودی که می‌داند انگلیس به دنبال احیای نفوذ در منطقه بویژه با افزایش تزلزل موقعیت و توان آمریکاست سعی دارد با باج‌های اقتصادی از جمله در حوزه نفت و خرید تسلیحات لندن را به حمایت از خود سوق دهد. رفتاری که شاید در ظاهر برگرفته از قدرت سعودی باشد اما در عمل نشات گرفته از شکست‌های گسترده سعودی در عرصه داخلی و منطقه‌ای بویژه در یمن است که از این رژیم چهره‌ای شکست خورده به نمایش گذاشته چنانکه همگان اذعان دارند سال ۲۰۱۶ سال شکست‌های زنجیره‌ای سعودی بوده که به رغم میلیاردها دلار هزینه نتوانسته آن را پنهان سازد.

کد مطلب: 97807
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark