داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۹
 
 
آخرين وضعيت وحدت اصولگرايان آيا اين جمع به وحدت مي‌رسند؟
 آخرين وضعيت وحدت اصولگرايان 
آيا اين جمع به وحدت مي‌رسند؟
 
رسيدن به وحدت در ميان جريان‌ اصولگرايي هر روز سخت‌تر و پيچيده‌تر مي‌شود. به صورتي كه رسانه‌هاي خبري مدام نام افرادي را به عنوان نماينده گروه‌هاي اصولگرا در کمیته‌های سازوکار 8+7 اعلام كرده و بلافاصله اين اخبار تكذيب مي‌شود.
به عنوان نمونه روز گذشته حجت‌الاسلام احمد سالک سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اظهار بی‌اطلاعی از اسامی افرادی که به عنوان نماینده احزاب و تشکل‌های سیاسی اصولگرا در سایت‌های خبری از آنها نام برده می‌شود، گفت: این اسامی غیر ‌موثق است و مورد تأیید ‌نهایی جامعه روحانیت مبارز نیست. وی در پاسخ به این سؤال که اسامی قطعی و نهایی چه زمانی اعلام خواهد شد، گفت: برای مشخص کردن اسامی ‌تایید شده نهایی باید تا جلسه آینده جامعه روحانیت مبارز صبر کنید تا اسامی و نفرات در آنجا نهایی شود.
بنابرآنچه سایت آینده نوشته است کمیته واحد اصولگرایان ‌ترکیبی از دو کمیته ۷ و ۸ نفره (۷+۸) است‌ که کمیته ۷ نفره متشکل از نمایندگان ‌جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌ (۴ نفر) و اعضای کمیته سه نفره شامل عسگراولادی، حداد‌عادل و ولایتی ‌است، کمیته ۸ نفره نیز شامل نمایندگانی از گروه‌های مختلف اصولگرا است.

نمایندگان قالیباف و لاريجاني چه كساني هستند؟
با اين وجود رسانه‌ها دست بر دار نيستند و به گمانه‌زني‌هاي خود ادامه مي‌دهند. از جمله آنكه سايت فردا به نقل از یک منبع مطلع از حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی خاموشی، در کمیته واحد اصولگرایان (۷+۸) به نمایندگی از محمد باقر قالیباف خبر داد.
اين منبع آگاه هيچگاه نامش اعلام نشد، اما اين فرد ناشناس با رد برخی شایعات مبنی بر معرفی فردی از سوی قالیباف به کمیته واحد و عدم موافقت کمیته ۷ نفره با این فرد اظهار کرد: حجت الاسلام خاموشی هفته گذشته رسما از سوی محمدباقر قالیباف به کمیته واحد اصولگرایان معرفی شد.
از سوي ديگر خبرگزاري مهر گزارش داد كه علي لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کاظم جلالی نماینده شاهرود را به عنوان نماینده خود به کمیته واحد اصولگرایان معرفی کرد.
همچنين اعلام شده است كه در روزهای اخیر محمدرضا باهنر و منوچهر متکی به عنوان نمایندگان "جبهه پیروان خط امام و رهبری" همچنین حسین فدایی، علیرضا زاکانی به عنوان نمایندگان "جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان " به کمیته واحد اصولگرایان معرفی شده اند.
اين درحالي است كه تا لحظه انتشار گزارش فوق هنوز رايحه خوش خدمتي‌ها كه تغيير نام داده و با عنوان جبهه نیروهای انقلاب فعاليت مي‌كنند، نمايندگان خود را به اين كميته معرفي نكرده‌اند.

شايعه جايگزيني رضايي به جاي قاليباف
همچنين طي روزهاي اخير شايعاتي درباره حضور و يا عدم حضور قاليباف در اين كميته منتشر شده است.
يكي از سايت‌هاي خبري در اين مورد مدعي شد كه حضور نماینده قالیباف در كمیته اصولگرایی منتفي است، چرا كه قالیباف قبلا در كمیته‌های حكمیتی شركت نكرده است و به همين دليل نيز در كمیته اصولگرایی نماینده نخواهد داشت. با انتشار اين شايعه رايزني‌هايي ميان رسانه‌ها انجام شد و حتي برخي از آنها مدعي شدند كه محسن رضایی قصد معرفی نماینده به كمیته اصولگرایی را داردو وي جايگزين قاليباف در اين كميته است.

حضور چه كساني در كميته اصولگرايي قطعي است؟
در حال حاضر رسانه‌ها گمانه‌زني‌هاي بسياري در اين زمينه انجام داده‌اند. به عنوان نمونه سايت آينده مي‌نويسد: كمیته واحد اصولگرایان ‌‌تركیبی از دو كمیته 7 و 8 نفره (7+8) است‌ كه كمیته 7 نفره حكمیت متشكل از نمایندگان ‌جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌ (4 نفر) و اعضای كمیته سه نفره شامل عسگراولادی، حداد‌عادل و ولایتی ‌است ، كمیته 8 نفره نیز شامل نمایندگانی از گروه های مختلف اصولگراست.
كمیته 8 نفره هم شامل 4 ضلع جبهه پیروان خط امام و رهبری، اصولگرایان تحول‌خواه، دولتی‌های ضد مشایی و طیف لاریجانی و قالیباف است.
در انتخابات مجلس هشتم جبهه اصولگرایی شامل سه طیف دولتگرا، تحولخواهان و جبهه پیروان بود و با وجود تلاشهای طیف لاریجانی، قالیباف، رضایی نماینده ای از آنها در كمیته موسوم به 6+5 شركت داده نشد كه منجر به انتشار دو لیست "جبهه متحد" و "ائتلاف فراگیر" شد. اما این بار با توجه به نارضایتی اصولگرایان از احمدی‌نژاد از یك سو لاریجانی و قالیباف در این كمیته نماینده دارند و از سوی دیگر نمایندگان طیف دولت در واقع مدیران و وزرای اخراجی دولتند كه خود را سوم تیری می‌خوانند و در عین حال با جریان احمدی‌نژاد و مشایی زاویه دارند. این گروه اكنون زیر عنوان "جبهه نیروهای انقلاب" (رایحه خوش خدمت) فعالیت می‌كنند.
بعد از مخالفت با عضویت حسین صفار هرندی (وزیر سابق ارشاد و معاون فرهنگی كنونی سپاه) به دلیل عضویتش در سپاه، اكنون حجت الاسلام آقاتهرانی و احتمالا منوچهر متكی، وزیر سابق خارجه نماینده این طیف خواهند شد.
اخیرا حسین فدایی، علیرضا زاكانی، محمد دهقان و احمد نجابت به عنوان نمایندگان "اصولگرایان تحول‌خواه"(تشكلهای جمعیت ایثارگران و رهپویان انقلاب و طیف توكلی) به كمیته واحد اصولگرایان معرفی شدند كه قاعدتا فدایی و زاكانی نماینده آنها خواهند بود. پیش از این "جبهه پیروان خط امام و رهبری" محمدرضا باهنر، منوچهر متكی، محمد‌نبی حبیبی و محسن كوهكن را بعنوان نمایندگان این تشكل سیاسی در كمیته 8 نفره معرفی كرده بودند كه قاعدتا باهنر به همراه حبیبی نماینده این طیف خواهند شد.
با این وصف تركیب نیمه نهایی كمیته 8 نفره احتمالا شامل خاموشی، جلالی، فدایی، زاكانی، باهنر، حبیبی، آقاتهرانی و متكی خواهد شد.
در كمیته 7 نفره كه "داوری و نظارت" نامیده شده هم از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آقایان حسینی بوشهری و كعبی و از طرف جامعه روحانیت مبارز، آقایان سیدرضا تقوی و ابوترابی‌فرد در كنار كمیته سه نفره متشكل از حدادعادل، عسگراولادی و ولایتی حضور دارند.

تکذیب حضور صفارهرندی در کمیته اصولگرایان
آخرين شنيده‌ها نيز حاكي از آن است كه حضور محمدحسین صفارهرندی در کمیته وحدت اصولگرایان به نمایندگی یکی از جریان‌های سیاسی اصولگرا تکذیب شد.

سرانجام چه مي‌شود؟
برخي از چهره‌هاي شاخص اصولگرايان معتقدند با جوي كه رسانه‌هاي خبري پيرامون تركيب كميته اصولگرايي راه انداخته‌اند، روند رسيدن به وحدت بسيار سخت‌تر شده است. از سوي ديگر برخي از اصولگرايان اين شيوه را نشانه‌اي از پرشور بودن انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي توصيف كرده و معتقدند كه در آينده فضاي رقابتي گرم‌تر نيز خواهد شد.
اما به نظر مي‌رسد كه گروه اول حق داشته باشند و جمع اضداد به نتيجه نخواهد رسيد.
کد مطلب: 67387
 
Share/Save/Bookmark