میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۵۵
 
 
ركورد جهاني وزارت نيرو در ساخت نيروگاه شب‌هاي دمشق روشن مي‌شود
ركورد جهاني وزارت نيرو در ساخت نيروگاه
شب‌هاي دمشق روشن مي‌شود
 
پريسا پناه‌خواهي:
در سال‌هاي اخير، ايران در كشور دوست و همسايه سوريه، اقدام به احداث كارخانه‌ها و واحدهاي صنعتي كرده است تا موجبات رشد و توسعه اقتصادي سوريه را فراهم كند و از سوي ديگر تجربه حضور در طرح‌هاي بين‌المللي نيز در كارنامه شركت‌هاي ايراني به چشم بخورد. يكي از اين اقدامات احداث نيروگاه تشرين در 50 كيلومتري جنوب شرقي دمشق است.
شركت مپنا ساخت اين نيروگاه را در سوريه انجام داده كه قرارداد پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین در سال 86 منعقد شده است. احداث اين نيروگاه تا كنون 98 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است. با توجه به رضايتمندي طرف سوري از عملکرد اين شرکت و پيشرفت اين پروژه، ساخت "نيروگاه جندر "نيز به مپنا واگذار شد.
دمشق تا چند سال گذشته با روزانه شش تا هفت ساعت قطع برق مواجه بوده است. اين معضل در ساير شهرهاي اين كشور نيز مشهود است. اين موضوع حاكي از آن است كه وضعيت توليد و مصرف برق تا چه حد مشكل دار و
مشكل ساز است. البته با اقداماتي كه در افزايش ظرفيت شبكه برق طي سال‌هاي اخير صورت گرفته، قطع برق دمشق كاهش چشمگيري را تجربه كرده است.
ظرفيت شبكه برق سوريه در حدود 10 هزار مگاوات است و اين كشور براي ايجاد تعادل در توليد و مصرف نياز دارد كه سالانه 500 مگاوات ظرفيت برق خود را افزايش دهد.
طي قرارداد، مقرر گرديد مراحل اجرايي نيروگاه تشرين طي مدت 39 ماه ساخته شود اما با تلاش متخصصان داخلي اين مهم در کوتاه ترين زمان ممکن حتي زودتر از مدت تعيين شده در تفاهم نامه احداث شد که به تعبيري زمان اجرايي پروژه توسط شرکت هاي ايراني يک رکورد محسوب مي شود.
نيروگاه سيکل ترکيبي تشرين داراي دو واحد توربين گازي هر يک به ظرفيت 160 مگاوات و يک واحد توربين بخار به ظرفيت 160 مگاوات است که مجموع ظرفيت آن 480 مگاوات برآورد شده.
بر اساس اين گزارش سوخت اصلي اين نيروگاه گاز و سوخت جايگزين آن گازوئيل است.
گفتني است نيروگاه سيکل ترکيبي تشرين ظرف دو ماه آينده به بهره برداري خواهد رسيد و درحال حاضر حدود 98درصد پيشرفت فيزيکي دارد .
در زمان ساخت اين نيروگاه حدود 70کارگر ايراني و500نفر نيروي کار بومي در آن مشغول به کار بودند.
پیمانکاران ایرانی در سویه موفق به ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت 480 مگاوات شده‌اند که این نیروگاه تا قبل از پایان سال 2010 به وزارت نیروی سوریه تحویل داده خواهد شد.
علیرضا مدرسی مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران ايراني در بازديد از اين نيروگاه گفت: این نیروگاه دارای سه واحد است که دو واحد آن با توربین بخار و یک واحد آن با نیروی گاز فعالیت خواهند کرد که ظرفیت هر یک از این واحدها، 160 مگاوات می‌باشد.
وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین به صورت EPC از سوی پیمانکاران ایرانی ساخته شده و تمام تجهیزات این نیروگاه نیز توسط مهندسان کشورمان ساخته و تامین گردیده است.
وی افزود: برای ساخت نیروگاه تشرین، تاکنون بالغ بر 3 میلیون و 700 نفر ساعت کار انجام شده است و پیمانکاران ایرانی توانسته‌اند در زمینه حفظ ایمنی رکورد جهانی را بشکنند، زیرا این پروژه بدون هیچ حادثه‌ای در مراحل پایانی قرار دارد.
مدرسی اذعان داشت: واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین 35 روز قبل از موعد مقرر و واحد دوم این پروژه نیز 45 روز پیش از موعد تعیین شده تحول داده شده است.
مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین گفت: تمامی این نیروگاه تا دو ماه دیگر ساخته و به وزارت نیروی سوریه تحویل داده می‌شود و ما تاکنون در اجرای این پروژه 98 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم.
به گفته وی، در اجرای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین 5 پیمانکار حضور داشته‌اند و اجرای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی تشرین موجب شده است تا قطعی برق سوریه که روزانه بین 3 تا 4 ساعت اعمال می‌شد به 1 تا 2 بار در ماه کاهش بیابد.
قرارداد نيروگاه 484 مگاواتي تشرين در مرداد 1387 به امضا رسيد. واحد اول اين نيروگاه در آذر 88 و واحد آخر آن در شهريور 89 و بيش از 50 روز قبل از موعد مقرر قرارداد به شبكه برق سوريه وصل شده است.
نكته حائز اهميت اين است كه طرف سوري چندان با شركت‌هاي ايراني همراهي نمي كند و در برخي موارد مشكلاتي را موجب مي‌شود. براي نمونه در زمينه ساخت اين نيروگاه برخي مشکلات فني و مالي به وجود آمد كه به گفته مسئولين در کميسيون مالي مشترک ايران و سوريه مباحث مربوط به آن مطرح و تا حدودي رفع شد.
مسئولين سفارت معتقدند اين مشكل از سوي شركت‌هاي ايراني ناشي مي شود كه جزئيات قراردادهاي منعقد شده را نمي دانند و نكاتي در اين قراردادها ذكر مي‌شود كه رد نهايت دعوا را به نفع طرف سوري تمام مي‌كند. شركت‌هاي ايراني نيز معتقدند از آنجا كه سفارت ايران در سوريه رايزن بازرگاني ندارد، اطلاعات جزئي در هنگام عقد قرارداد به طور كامل براي آنها تشريح نمي‌شود.
اما واقعيت اين است كه شايد شركت هاي ايراني براي بقا در عرصه‌هاي بين‌المللي مي بايست امتيازاتي را بدهند تا بتوانند در كنار شركت‌هاي بزرگ اروپايي و آمريكايي در مناقصات حضور داشته باشند. هرچند معمولا در پايان كار نتيجه اجراي عملياتي طرح به طور كامل به نفع متخصصان كشورمان است و نشان مي دهد كه ايران از نظر توان فني و مهندسي چيزي كم ندارد.
ايران در چنين پروژه هايي در جهان بايد با رقبايي همچون زيمنس و آلستوم از آلمان و فرانسه برابري كند كه به طور قطع براي تحقق اين برابري و نشان دادن توان فني و مهندسي متخصصان ايراني، دولت ايران بايد از اين شركت‌ها و پيمانكاران در عرصه هاي بين المللي نهايت حمايت را داشته باشد تا بتوانند در اين شرايط تنگاتنگ با قدرت مقاومت كنند.
کد مطلب: 52347
 
Share/Save/Bookmark