میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
مضحکه سعودی
می‌گویند کسی که یک دروغ می‌گوید برای توجیه آن مجبور می‌شود دروغهای بیشتری سر هم کند...

می‌گویند کسی که یک دروغ می‌گوید برای توجیه آن مجبور می‌شود دروغهای بیشتری سر هم کند.
ماجرای قتل جمال خاشقجی و افتضاحی که این قتل برای رهبران عربستان سعودی و شخص محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به بار آورده مصداق عینی این گفته است. آنها ابتدا اصل ماجرا را انکار کردند و وقتی در سه کنجی قرار گرفتند و مدارک متقنی علیه شان منتشر شد و مهمترین متحدانشان خواستار روشن شدن موضوع شدند قتل این روزنامه نگار منتقد را پذیرفتند اما آن را گردن افراد «خودسر» انداختند و اکنون معاون دادستان عربستان سعودی برای پنج نفر از متهمان قتل جمال خاشقجی درخواست اعدام کرده است! خبری که نشانی است از سردرگمی رهبران سعودی و مهمتر از همه شخص محمد بن سلمان که به احتمال قوی آمر این قتل بوده است.
خبر دیگری که این کمدی تلخ را تکمیل می‌کند برگزاری مراسم ترحیم برای خاشقجی در عربستان و شرکت برخی مقامات این کشور در این مراسم مفصل است. انگار نه انگار یک تیم پانزده نفره از افراد سازمان اطلاعاتی عربستان روز قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری با یک هواپیمای خصوصی به استانبول رفتند و پس از قتل او به سرعت به عربستان بازگشتند؛ تیمی که یک متخصص تشریح بدن انسان هم جزوشان بوده که توجیه کننده ناپدید شدن جسد این روزنامه نگار متمولِ نگون بخت است.
اظهارات مضحک معاون دادستان عربستان مبنی بر ضرورت اعدام پنج نفر از اعضای این تیم در حالی است که علاوه بر شواهدی که دولت اردوغان درباره نقش مستقیم مقامات عربستان در قتل خاشقجی ارائه داده (از جمله نواری صوتی از داخل کنسولگری عربستان که خود نشان می‌دهد میت، سازمان اطلاعاتی ترکیه از سفارتهای خارجی جاسوسی می‌کند) روزنامه واشنگتن پست نیز به نقل از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گزارش کرده خالد، برادر محمد بن سلمان، در تماسی تلفنی با خاشقجی به او گفته برای دریافت مدارکش باید به کنسولگری عربستان در استانبول برود. این روزنامه همچنین نوشته سیا، با توجه به اینکه ولیعهد عربستان حتی بر جزئی ترین امور کشور نظارت دارد، معتقد است که محمد بن سلمان مطمئناً در جریان قتل خاشقجی قرار داشته و به احتمال قوی خود آمر این جنایت بوده است. روزنامه وال استریت ژورنال هم به نقل از منابع مطلع نوشته خاشقجی قبل از رفتن به کنسولگری، از طریق پیام رسان واتس آپ تماسهای مکرری با سفیر عربستان در آمریکا داشته است؛ خبری دیگر که نشان می‌دهد قتل خاشجی اقدامی کاملا برنامه ریزی شده بوده است.
البته قتل جمال خاشقجی اولین مورد از اقدامات محمد بن سلمان برای ساکت کردن منتقدانش نیست. شبکه تلویزیونی بی بی سی پیش از این گزارشی از ناپدید شدن ترکی بن بندر، سلطان بن ترکی و سعود سیف بن نصر در دو سال اخیر منتشر کرده بود؛ سه تن از شاهزادگان سعودی که منتقد سیاستهای ولیعهد عربستان بودند. مطمئناً نامهای دیگری نیز در لیست افرادی که به دستور ولیعهد جاه طلب و متکبر سعودی به قتل رسیده یا زندانی شده‌اند وجود دارد اما به دلایل قابل درک، رسانه های غربی به هیچ وجه مایل به افشا و پرداختن به این جنایات دولت سعودی نیستند.
در این میان اصرار دونالد ترامپ بر اینکه بن سلمان در این ماجرا نقشی نداشته نیز با توجه به مدارک متعددی که علیه وی وجود دارد در نوع خود جالب و تمسخر برانگیز است.
حال باید منتظر ماند و دید دولت جنایتکار سعودی برای سرپوش گذاشتن بر نقش بن سلمان و دستگاه امنیتی اش در قتل جمال خاشقجی چه دروغهای دیگری می‌بافد و چگونه ابعاد این مضحکه خونین را مضحک تر می‌کند. 

نویسنده: مانی الوند

کد مطلب: 106871
 
Share/Save/Bookmark