میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
برای سومین بار
مجلس به وزیر فرهنگ و ارشاد کارت زرد داد

روز گذشته در جلسه علنی مجلس ، نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دو کارت زرد داد.
پیش از این نیز، در اوایل سال جاری و در پی سوال علی مطهری از وزیر ارشاد در خصوص مقابله با بکارگیری اصطلاحات و عناوین بیگانه، نمایندگان از پاسخ های وزیر قانع نشده بودند و به وی کارت زرد دادند. مجلس نشست علنی مجلس با ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد. در این نشست نمایندگان تقاضای بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران و گزارش کمیسیون کشاورزی در مورد عدم اجرای حکم قانونی بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه را در دستور کار قرار دادند.
همچنین بررسی طرح اصلاح ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، لایحه عضویت دولت ایران به همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا - اقیانوسیه، بررسی لایحه تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهایی مسلح، گزارش کمیسیون عمران درباره بررسی بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی، انتخاب یک نفر به پیشنهاد کمیسیون صنایع برای عضویت در شورای عالی معادن، انتخاب دو نفر به پیشنهاد کمیسیون آموزش برای عضویت در شورایعالی آموزش و پرورش و انتخاب یک نفر به پیشنهاد کمیسیون صنایع برای عضویت در شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دستور کار مجلس قرار داشت.

وزیر فرهنگ نمایندگان را قانع نکرد
در این جلسه نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نظارت صالحی بر عملکرد بنیاد ملی بازی های رایانه ای قانع نشدند. سوال نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علت عدم نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عملکرد ضعیف و شائبه‌دار بنیاد ملی بازی های رایانه ای بود.
همچنین در این جلسه نصرالله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در توضیح دومین سوالش از وزیر ارشاد با بیان اینکه جریان‌های استکباری برای پیشبرد اهداف خود از سینما استفاده می‌کنند گفت: اکنون در حوزه پخش و بارگذاری فیلم نظارت‌های کافی وجود ندارد؛ به طوری که شاهد پخش فیلم‌های مشکل‌دار در سطح کشور هستیم که حتی خود آمریکا هم اجازه پخش به آن نمی‌دهند.
در نهایت نمایندگان نظارت وی بر عملکرد ضعیف و شائبه دار بنیاد ملی بازی های رایانه ای مورد سوال قرار داده و با ۸۰ رأی موافق، ۸۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در جلسه از توضیحات وزیر قانع نشدند.

تصویب کلیات طرحی درباره حذف بازداشت موقت
نمایندگان مجلس کلیات طرح مرتبط با حذف بازداشت موقت از سیستم کیفری کشور را تصویب کردند. بنابراین گزارش به دلیل آن که این طرح باید با یک فوریت بررسی می‌شد، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای ارجاع به کمیسیون مربوطه به منظور بررسی جزئیات مجدداً مورد رأی‌گیری قرار گرفت که با ۱۳۲ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در صحن با ارجاع آن به کمیسیون موافقت شد.

تقدیر ۱۸۰ نماینده از عوامل حج
همچنین ۱۸۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی بیانیه ای از عوامل حج سال ۹۷ تقدیر و تشکر کردند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: علی رغم تمام دشمنی‌ها و موانع جهت حضور جمهوری اسلامی ایران ؛ تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری همواره بر حضور عزتمندانه همراه با کرامت و امنیت حجاج ایران اسلامی در این عمل عبادی و سیاسی بوده است. این بیانیه می افزاید : نمایندگان مجلس شورای اسلامی از همت بالا و تلاش های ستودنی و مدیریت جهادی و انقلابی مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و کارگزاران حج که موجب انجام حج عزتمندانه توام با کرامت و امنیت ۸۶ هزار زائر ایران اسلامی شد تقدیر و تشکر می کنیم.

مخالفت مجلس با ارسال تخلفات وزارت راه به قوه قضائیه
نمایندگان مجلس در ادامه با ارسال گزارش کمیسیون عمران در خصوص تخلفات وزارت راه و شهرسازی در حوزه اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به قوه قضائیه مخالفت کردند.
در جلسه علنی دیروز رائت گزارش کمیسیون عمران در خصوص بخشنامه های وزارت راه و شهرسازی در حوزه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان طبق ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
پس از قرائت این گزارش که تخلفات وزارت راه و شهرسازی در زمینه بخشنامه های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را احراز کرده و معتقد به نقض قانون، اقدام خارج از اختیار و ورود به حوزه صلاحیت قوه مقننه توسط وزارت راه و شهرسازی است، نمایندگان با ۹۱ رای موافق، ۸۹ رای مخالف، ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در مجلس با ارسال این گزارش به قوه قضائیه مخالفت کردند.

اعلام وصول سوال ۳ نماینده از وزرای کشور، نیرو و فرهنگ
عضو هیئت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد. احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی اعلام کرد: سوال ملی سمیه محمودی نماینده شهرضا از وزیر کشور در خصوص عدم برنامه‌ریزی مناسب برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، سوال منطقه‌ای محمود شکری نماینده تالش و رضوانشهر از وزیر نیرو در خصوص علت تعطیلی پروژه سد شفارود و سوال ملی شهاب نادری نماینده اورامانات از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تضعیف حقوق انتشاراتی‌های سراسر کشور اعلام وصول شد.

موافقت با یک فوریت طرح معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروجی
نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور موافقت کردند.

کد مطلب: 106376
 
Share/Save/Bookmark