میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
جمعه ها هم روز کاری است!
زمانی که در دولت تدبیر و امید مذاکرات هسته ای برای رسیدن به یک توافق پیگیری میشد هیچگاه برای توافق مشکلی به نام اف ای تی اف از سوی دولتمردان مطرح نمیشد.
توافق هسته ای در دولت گذشته به امضا رسید اما هیچگاه به ثمر ننشست.
خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپا عواملی اصلی نابودی توافق هسته ای بودند.
اما با توجه به این که دولت تدبیر و امید علاوه بر آن که باز شدن همه گره های کشور را به برجام ربط داده بود، اعتقاد دولتمردان دوازدهم به پیوستن به اف ای تی اف مجالی برای برجام میگذاشت؟
اصرار و تأکید مسئولین دولت پیشین برای پیوستن به اف ای تی اف در حالی که برجام اجرا نشده بود، یک طناب دیگر به پای جمهوری اسلامی ایران گره میزد.
طناب برجام و سپس طناب اف ای تی اف هر آنچه که آمریکا و اروپا خواهان آن بودند برایشان مهیا میکرد.
آمریکا با خروج از توافق هسته ای هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرد و بر تحریم ها افزود و در این میان کشوری که به خاطر برجام زیان دید جمهوری اسلامی ایران بود.
نگاه صرف دولت گذشته به غرب و اعتقاد به این که تنها راه حل مشکلات کشور اعتماد و برقراری رابطه با آمریکا و گسترش روابط با غرب است، چشم آنها را به سوی شرق و کشورهای همسایه بسته بود.
دولت پیشین حتی پیوستن به کشورهای عضو گروه شانگهای را به اف ای تی اف مرتبط کردند و گفتند تا زمانی که ایران به اف ای تی اف نپیوندد و قوانین آن را اجرا نکند شانگهای نیز ایران را نخواهد پذیرفت.
به واقع تا پیش از آن، همه چیز به برجام ختم میشد و پس از ناکامی در توافق هسته ای، مسئولین دولتی از شخص رئیس جمهور دولت دوازدهم گرفته تا سخنگو و برخی دیگر از اعضای دولت تدبیر و امید، اف ای تی اف را حلال مشکلات کشور دانستند و اصرار و فشار به مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام که لوایح اف ای تی اف را تصویب کنند تا ایران از مزایای آن بهره مند شود! همانگونه که از مزایای برجام بهره مند شد!
اما اکنون که ایران به سازمان همکاری شانگهای پیوسته است همانهایی که اعتقاد داشتند که شانگهای ایران را به خاطر اف ای تی اف نخواهد پذیرفت، با فضا سازی و تخریب این اتفاق مهم در عرصه بین المللی و منطقه ای عضویت ایران را بی ثمر میدانند چرا که هنوز اعتقاد دارند ایران باید به اف ای تی اف بپیوندد.
یک جریان سیاسی تا چه اندازه باید تنها به سیاست های خود جناحی و حزبی اعتقاد داشته باشد و حتی یک پیروزی بزرگ کشور را نادیده بگیرد و بجای آن که واقع بین باشد سعی دارد تا آنچه که در ذهن خود پرورش داده را درست جلوه دهد و همان را به افکار عمومی نیز تحمیل کند.
همین جماعت برجام را به مردم و نظام جمهوری اسلامی تحمیل کردند و درباره آن چه تعابیر و تعاریفی که نگفتند تا همگان را وادار به پذیرفتن آن کنند اما برون داد این تحمیل اکنون مشکلاتی است که دامن کشور و مردم را گرفته است و از مقصرین این وضعیت نیز هیچ صدایی پس از پایان مسئولیت شنیده نمیشود.
دولتی که عزم کار و نلاش داشته باشد از همان آغاز به کار نشان میدهد که مرد کار است.
کارکردهای دولت مردم، در این مدت کوتاه ثابت کرده که نیت آن خدمت به مرم و انقلاب است.
سامان دادن به وضعیت تزریق واکسن کرونا، سفرهای استانی روز جمعه رئیس جمهور، ممنوع کردن سفر مسئولین دولتی و وزرا برای سفر اربعین، حذف حق مأموریت ارزی به سفرهای خارجی و... نشان از همت دولت برای صرفه جویی در منابع و اقدام برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.
رئیس هم میتوانست جمعه ها به تله کابین توچال برود و با مردمی که آنجا حضور دارند عکس یادگاری بگیرد اما جمعه ها هم برای دولت مردم روز کاری به حساب میآید.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 119778
 
Share/Save/Bookmark