میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
جنگ در فضا
فرانسه در حالی طی ماه های اخیر با اعتراض های شدید مردمی به سیاست های نظام سرمایه داری حاکم بر کشورشان در قالب...

فرانسه در حالی طی ماه های اخیر با اعتراض های شدید مردمی به سیاست های نظام سرمایه داری حاکم بر کشورشان در قالب جلیقه زردها و جلیقه سیاه ها مواجه است که در اقدامی قابل تامل امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که نیروی فضایی در نهایت بخشی از نیروی هوایی این کشور خواهد شد.
این اقدام در حالی صورت می گیرد که برخی بر این ادعایند که این تصمیم جدید که در آستانه جشن‌های روز ملی فرانسه اعلام شد، بازتابی از طرح ابتکاری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در این زمینه است. رئیس‌جمهور آمریکا چندی قبل با امضای فرمانی به وزارت دفاع این کشور دستور داد نیروی فضایی را به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح آمریکا تشکیل داد. با این فرمان، پنتاگون موظف شده است که طرحی را تدوین کرده و به کنگره ارائه دهد که نیروی فضایی را به عنوان بخشی از نیروی هوایی آمریکا اما دارای نماینده در ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور، تعریف می‌کند. در این میان تصمیم واشنگتن در تشکیل نیروی فضایی و حرکت به سمت استقرار سلاح در فضای ورای جو اعتراض روسیه و چین را همراه داشته است.
این اقدام امریکا با این ادعا انجام شده که این طرح برای مقابله با تهدیدات موشکی سایر کشورهاست چنانکه روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» نیز چندی قبل در این زمینه نوشت که دولت ترامپ ضمن حفظ تمرکز بر تهدید‌های موشکی روسیه و دیگر کشورها، هدف جدید دیگری دارد .اضافه شدن این هدف به معنای آن است که آمریکا اکنون به دنبال ایجاد سپر محافظ موشکی برای نیروهای آمریکایی و متحدانش در اروپا و آسیا برابر موشک‌های کروز و موشک‌های هدایت‌پذیر اَبَرصوت است. این ادعا در حالی مطرح می شود که گزارش های جهانی نشان می دهد امریکا با داشتن ذرات خانه هسته ای و توان موشکی بالا، اولین تهدید برای امنیت جهان است.
با این شرایط این سوال مطرح می شود که چرا فرانسه به دنبال نظامی گری در فضاست؟
در تحلیل رفتاری فرانسه و سایر کشورهای جهان این اصل اولیه مطرح است که افزایش بودجه نظامی آمریکا و رویاپردازی ان در فضا موجب روندی خطرناک در جهان شده که افزایش بودجه نظامی کشورها و نیز تلاش برای حضور در معادلات برتر امنیتی از چارچوب های آن شده است. اکنون رفتار فرانسه را می توان اقدامی برای رقابت با آمریکا در عرصه فضایی نظامی دانست. فرانسه که زمانی مدعی قدرت برتر نظامی بود اکنون سعی دارد تا با حضور در فضای نظامی این مهم را نشان دهد. این فرایند در حالی است که به اذعان جهانیان این اقدامات مغایر با اصل بی طرفی جو زمین است که عملا تهدید امنیت جهان است. لذا امریکا و فرانسه به جرم اخلال در امنیت جهانی و برهم زدن زیست محیط جهان باید مجازات شوند تامانع از ایجاد روندی خطرناک در جهان برای حضور نظامی در فضا شود در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور شاهد وضعیت بحرانی در عرصه فضایی جهان خواهیم بود که قطعا پیامدهای خطرناکی برای بشریت به همراه دارد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 109878
 
Share/Save/Bookmark