میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۳۳
 
 
كمپ‌هاي غيرمجاز سلامت هزاران معتاد مشتاق ترك را به خطر مي‌اندازند متولي ساماندهي كمپ‌هاي غيرمجاز كيست؟
اصغر قاسمي_ با وجودي كه يك ماه از مهلت نيروي انتظامي براي قانوني كردن فعاليت كمپ‌هاي غير مجاز ترك اعتياد مي‌گذرد،اين مراكز همچنان در قالبي غير علمي و بهداشتي،با مال و جان هزاران معتاد بازي مي‌كنند.
به گزارش سياست روز تقريبا هيچ معتادي نيست كه آرزوي ترك اعتياد را نداشته باشد. آمارها نشان مي‌دهند كه به طور متوسط 80 درصد افراد معتاد در طول اعتيادشان حداقل يك بار به كمپ‌هاي ترك اعتياد مراجعه كرده و اقدام به ترك اعتياد كرده اند، اما از اين تعداد 70 درصد مجددا به چرخه اعتياد بازگشته اند و....
رشد آمار معتادان در سالهاي اخير، محل درآمد مناسبي شده است براي افرادي كه در جستجوي بازار مناسبي براي درآمدزايي هستند. مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار مي‌دهند كه اين گونه كمپ‌ها كه عمدتا توسط افرادي كه سابقا خودشان معتاد بوده و ترك كرده اند،داير مي‌شود،نگران كننده است.اين كمپ‌ها با انتشار آگهي، اقدام به جذب معتاداني مي‌كنند كه در آرزوي يك زندگي پاك هستند.
اكنون يك هزار و 110 مركز درماني ترك اعتياد در سطح كشور فعاليت مي‌كنند كه از اين تعداد، حدود 90 درصد مراكز درماني بخش خصوصي هستند. تنها 10 درصد اين مراكز دولتي مي‌باشند كه زير نظر بهزيستي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي فعاليت مي‌كنند. در حال حاضر 51 مرکز دولتي ترک اعتياد، 457 مرکز سرپايي خصوصي و 26 مرکز بستري خصوصي (TC) در کشور فعال هستند، اماتنها درمان 28 هزار معتاد در بخش دولتي، 15هزار نفر در بخش خصوصي، 6 هزار و 500 نفر در مراکز بستري و دو هزار نفر در مراکز TC، انجام مي‌شود و باقي معتادان به دام كمپ‌هاي غير مجاز مي‌افتند.
روش ترك اعتياد در اين مراكز بسيار جالب است. در اين نوع كمپ‌ها انواع داروهای ترک اعتیاد به نام‌های نورجیزیک، تمجیزیک، افزور، بوپروجزیک و... به كار برده مي‌شودكه تقلبی بوده و مصرف آنها بسیار خطرناک است.
متخصصان مي‌گويند اغلب این داروها در کارگاه‌های زیرپله ای تهیه می شود، در تهیه آنها نیز از مواد غیرمجاز و مضر استفاده می کنند. افراد سودجو با افزودن كراک به داروهای ترک اعتیاد، آمپول‌های غیرمجاز ترک اعتیاد می سازند و این داروها را با قیمت‌های گزاف در اختیار معتادان قرار می دهند و از این طریق سودهای هنگفت به جیب می زنند.
از جمله تقلب‌هایی که در تهیه شربت‌های غیرمجاز صورت می گیرد، استفاده از آب مقطر، رنگ زرد، آمپول‌های مسکن و ماده مخدر صنعتی از نوع کراک است.
استفاده از خاک، پودر بچه، گچ و فلفل در تهیه قرص و کپسول‌های غیرمجاز ترک اعتیاد امری عادی است.
از سوي ديگر كارشناسان هشدار مي‌دهند كه افراد سودجو با علم به اینکه معتادان هنگام ترک دچار دردهای عضلانی و استخوانی می شوند، موادی مثل متادون را که یک نوع مهارکننده خفیف است با قرص ضداسهال ترکیب می کنند و این کپسول‌ها را به افراد معتاد می فروشند.
اما مصرف این کپسول‌ها بیمار را از یک طرف دچار کسالت و خواب آلودگی و از طرف دیگر دچار هیجان و شادی می کند، افراد معتاد نه تنها اعتیاد خود را ترک نمی کنند بلکه دچار اعتیاد مجدد شده و به مصرف این مواد ترغیب می شوند.
همچنين استفاده از خون حیوانات و خاک رس از جمله تقلب‌های رایج دیگر در تهیه داروهای ترک اعتیاد غیرمجاز تقلبی به شمار می آید که مصرف این داروها منجر به بزرگ شدن و از کار افتادن تدریجی کبد خواهد شد.
علاوه بر تهیه داروهای تقلبی در کارگاه‌های زیرپله ای در داخل کشور، مقدار قابل توجهی از این داروها نیز از پاکستان، هندوستان و ترکیه وارد بازارهای کشور می شود که این داروها همانند اکستازی عمل می کنند و احتمال آسیب رساندن فرد به خود و دیگران را افزایش می دهند.
این داروها هیچ اثری در ترک اعتیاد افراد ندارند و تجویز آنها از سوی برخی افراد غیرمتخصص، دخالت در امر پزشکی است.
از سوي ديگر كمپ‌هاي غير مجاز با انتشار آگهي در نشريات،اقدام به جذب معتادان مي‌كنند.تحليل محتواي اين آگهي‌ها نشان از ايجاد سرابي ذهني براي معتادان مي‌كند كه مبتني بر روش‌هاي علمي نيست و طبيعتا پس از مدتي معتادان را به سرخوردگي و گرايش مجدد به اعتياد مي‌كشاند.
روزنامه‌هاي صبح و مجلات پر طرفدار خانواده،محل اصلي انتشار اين نوع آگهي‌ها هستند. "درمان تضمینی"، "درمان پنهانی و دور از عوارض ترک"، "درمان اعتیاد بدون عود مجدد" و... محتواي غالب اكثر آگهي‌هاي تبليغاتي اينگونه مراكز غير مجاز است.اين مراكز،به دليل رعايت نكردن شرايط وزارت بهداشت و از آنجا كه بيشترين هدف آنها در آمدزايي است،از ارائه خدمات روانشناسي و روانپزشكي به اين بيماران خودداري مي‌كنند. از سوي ديگر بخش مهمي از اين مراكز با روشی به نام «سم زدایی به روش فوق سریع» روي آورده اند که ادعا مي‌شود در مدت 4 تا 5 ساعت و بدون تجربه عوارض معمول ترک برای فرد، اعتیاد را درمان می کند.
اين روش تنها روی زدودن"مرفین"در فرد معتاد متمركز است،در حالي كه بسیاری از کارشناسان، روان درمانی و گروه درمانی درازمدت برای بیماران سم زدایی شده را حتی از خود سم زدایی مهم تر می پندارند. در این شرایط افزایش چشم گیر روش‌های غیرموثر در ترک اعتیاد و سرپیچی از اطلاعیه وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت استفاده از متادون برای سم زدایی به تهدیدی جدی پیش روی مراکز خصوصی ترک اعتیاد تبدیل شده است.
كارشناسان وزارت بهداشت هشدار مي‌دهند كه درمان اعتياد با 15 روز قرص خوردن امكان پذير نيست بلكه دوره درماني ترك اعتياد حداقل 3 ماه و تحت نظر برنامه‌هاي درماني بهزيستي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي امكان پذير است.
نبودن متولي مشخصي براي ساماندهي مراكز غير قانوني ترك اعتياد باعث تشديد وضعيت نابسامان اينگونه كمپ‌ها شده است.اگر چه مسئولان اعلام كردند كه متولي اين امرسازمان نظام پزشكي است،اما اين سازمان تنها كار مفيدي كه انجام داد ساماندهی انتشار آگهى‌هاى ترك اعتياد در مطبوعات، بود؛ بر اساس اين اقدام اعلام شد که اگر مراكز غيرمجاز ترك اعتياد اقدام به درج آگهي در نشريات و روزنامه‌ها كنند، رسانه ی متخلف به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌معرفي و با مركز غيرمجاز هم به طور قانوني برخورد انتظامي مي‌شود.اما با اين وجود،مشكل كمپ‌هاي غير مجاز همچنان بدون متولي رها شده است،و هر يك از سازمان‌ها با اقدامات پراكنده و بدون هماهنگي،بر گره مشكلات افزوده اند.
در اين ميان سازمانهاي مربوطه باز هم انگشت اشاره را به سوي يكديگر گرفته و هر يك ديگري را مسئول ساماندهي كمپ‌هاي غير مجاز مي‌دانند.
مدیر کل بهزیستی استان تهران با اشاره به این که بهزیستی بر فعالیت کمپهای دارای مجوز نظارت می کند مي‌گويد: وظیفه برخورد با کمپهای ترک اعتیاد غیر مجاز بر عهده نیروی انتظامی است.
ظاهر رستمی گفت: نگاه نیروی انتظامی باید امنیتی باشد و با مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد و کمپها برخورد کند و بهزیستی
وظیفه ای در این خصوص ندارد.
مدیر کل بهزیستی استان تهران افزود: طی چهار ماه اخیر 90 مجوز قانونی برای مراکز ترک اعتیاد غیر مجاز صادر کرده ایم و برآورد شده 7 تا 8 هزار معتاد از این طریق ساماندهی شوند.رستمی در خصوص اظهارات فرمانده انتظامی تهران بزرگ كه بهزيستي را مسئول كمپ‌هاي غير مجاز اعلام كرد، گفت: ما
نمی توانیم به فعالیت تمامی کمپهای غیر مجاز در گوشه گوشه تهران نظارت کنیم و نیروی انتظامی باید با آنها برخورد کند. اقدامی که ما در این زمینه انجام دادیم این بود که آمار کمپهای غیر مجازی را که در اختیار داشتیم به ماموران نیروی انتظامی برای برخورد اطلاع دادیم.
این مقام ارشد در سازمان بهزیستی گفت: تا زمانی که این دید غلط برای حضور دستگاههای مختلف وجود دارد نه تنها نمی توان آسیب اجتماعی را کاهش داد بلکه نمی توانیم به مسایلی مانند برخورد با کمپهای ترک اعتیاد برخورد کردیم.
کد مطلب: 30297
 
Share/Save/Bookmark