میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
نگاهی به بایکوت خبری رسانه های غربی از یک انتخابات
یک بام و دوهوای اروپا
یک بام و دوهوای اروپا
 

با وجود شیوع ویروس کرونا در فرانسه، انتخابات شهرداری ها در این کشور برگزار شد و این درحالی است که مقامات دیگر کشورهای اروپایی سکوت اختیار کرده و پیش از این مقامات کشورمان را به همین دلیل سرزنش کرده بودند و آنها را به پنهان کردن واقعیت ها متهم کرده بودند.
اگرچه برخی از مقامات و پزشکان خواستار به تعویق انداختن انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه شدند، اما یکشنبه این هفته مردم این کشور پای صندوق‌های رای فراخوانده شدند و بدون توجه به ضرورت اقدامات محدود کننده و بلی توجه به شیوع ویروس کرونا در این کشور برگزار شد.
پیش از برگزاری این انتخابات ، مارین لوپن، رهبر «جبهه ملی فرانسه» در یک بیانیه تلویزیونی از دولت خواست به دلیل شیوع ویروس کرونا که باعث شده بسیاری از فرانسوی‌ها در خانه‌های خود بمانند و از حضور پای صندوق‌های رای خودداری کنند، دور دوم انتخابات شهرداری در سراسر این کشور به چند ماه دیگر و پس از گذراندن بحران کرونا برگزار شود و در این میان بسیاری از سیاستمداران نیز از این خواسته وی حمایت کردند.
اما مکرون با برگزاری انتخابات شهرداری در زمان دیگر مخالفت کرد. 

مخالفت ماکرون علیرغم انتقادها
جالب آنجا است که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در سخنانی ضد و نقیض اظهار کرده بود که هیچ مانعی برای شرکت نکردن فرانسوی‌ها، حتی ضعیف‌ترین افراد، در انتخابات نیست ولی با این حال از افراد بالای ۷۰ سال و آسیب‌پذیر درخواست کرده بود که تا جایی که می‌شود در خانه‌هایشان بمانند و این در شرایطی بود که ۱۹.۲ درصد رای دهندگان افراد بالای ۷۰ سال هستند.
وی در ادامه تاکید کرده بود که انتخابات شهرداری ها در فرانسه برگزار می شود و ویروس کرونا نباید حیات سیاسی و دموکراتیک کشور را تهدید کند. از سوی دیگر فرانسه می‌خواهد دومین دور انتخابات در تاریخ ۲۲ مارس (سوم فروردین ۱۳۹۹) برگزار کند.
چنین تصمیمی از سوی رئیس جمهور فرانسه در حالی گرفته شده است که روم سالومون رئیس سرویس بهداشت و سلامت فرانسه گفت: شیوع ویروس کرونا در فرانسه بسیار نگران کننده است و اوضاع به سرعت وخیم تر می شود. وی افزود: تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا هر ۳ روز دو برابر می شود. 

دایه های مهربانتر از مادر
این درحالی است که مقامات این کشور و دیگر کشورهای اروپایی ایران را متهم کردند که مقامات کشورمان با وجود آنکه از ویروس کرونا خبر داشتند ، اما وجود آن را پنهان و انتخابات مجلس را برگزار کردند و آمار دروغ از شیوع کرونا به مردم دادند. در عین حال بر اساس گزارشهای رسانه های این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا حضور مردم در دور اول انتخابات شهرداری‌ها کاهش چشمگیری داشته است و جالب آنجاست که در ایران، این حضور اندک را نشاندهنده نارضایتی مردم عنوان و اعلام کردند که مقامات کشورمان این حضور را به گردن کرونا انداختند.
جالب آنجا بود که رسانه های اروپایی هنگام برگزاری انتخابات در کشورمان عملیات روانی و هجمه گستده رسانه‌ای هماهنگی را آغاز کردند و از هیچ روزنه‌ای برای تخریب امید و اعتماد مردم به یکدیگر و به حاکمیت، چشم‌پوشی نکردند . یکی از آخرین فازهای این عملیات روانی ، شیوع ویروس کرونا و ابتلاء بخشی از هموطنان ما به این ویروس بود. 

تحلیل های مغرضانه
پس از برگزاری انتخابات نیز بسیاری از رسانه های اروپایی به نقل از مسئولانشان اعلام کردند که، دلیل دیر گفتن شیوع کرونا در ایران تلاش برای برگزاری پرشور در انتخابات بوده است . این در حالی بود که مسئولان ایران این خبر را در ۳۰ بهمن و تنها دو روز مانده به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کردند و اگر قرار بر صحت چنین فرضیه‌ای بود، باید خبر شیوع کرونا بعد از انتخابات اعلام می‌شد.
در این میان، بر عکس مقامات فرانسوی، سخنگوی شورای نگهبان، از موافقت اعضای این شورا با پیشنهاد وزارت کشور برای تغییر در زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد، اما اروپایی ها مقامات کشورمان را به بی مسئولیتی متهم می‌کنند . 

دورویی
حالا شاهد هستیم که مقامات فرانسه برای کشاندن مردم پای صندوق رای و عدم تعویق انتخابات، از هیچ نوع بهانه ای دریغ نکردند . دراین میان حتی یک خبر در مورد انتخابات فرانسه، نه تنها در رسانه های غربی بلکه در رسانه های معاندی که از اروپایی ها تعذیه می شوند نیز در باره آنها وجود ندارد. این رسانه‌های غربی و به خصوص فارسی زبان خارج نشین، در خبرهای خود اشاره ای گذرا به نگرانی های مقامات بهداشتی از این انتخابات کردند و سعی کردند تا اخبار آن را بایکوت کنند، گویی در انتخابات فرانسه کسی به کرونا مبتلا نمی شود اما انتخابات ایران عامل اصلی شیوع کرونا در کشور بود! این خط خبری حتی پا رافراتر گذاشته و با ترسیم وضعیت گسترش کرونا در منطقه و جهان و شدت شیوع آن در امریکا و اروپا تلاش کرد تا اینگونه عنوان کند که همه این مشکلات به ایران باز می‌گردد. البته این اولین بار نیست که مردم کشورمان با این دوریی ها و خباثت ها مواجه می شوند. مردم کشورمان به یاد دارند که چه کشوری خون های آلوده به ایدز را به ایران فروخت. اما صادرات خونِ آلوده به ویروس ایدز توسط فرانسه به ایران در سکوت مجامع علمی و قضایی گذشت و هیچ کس نگفت که سرانجام مبتلایان ایرانی به اچ‌آی‌وی از طریق تزریق خون آلوده وارداتی از فرانسه چه خواهد شد. هیچ کس از این اقدام فرانسه انتقاد نکرد و مقامات این کشور را به صدور ایدز در جهان متهم نکرد. از سوی دیگر مردم کشورمان مدتهاست که شاهد ریاکاری مقامات اروپایی ، غربی و رسانه های وابسته آنها هستند. مردم کشورمان شاهد بودند که فرانسه ، انگلیس و آلمان رسما ساز و کار حل اختلاف و گفتگوهای برجامی را در توافق هسته ای ایران را به جریان انداختند اما به دنبال پیروزی ترامپ از تحریمهای وی پیروی کرده و درحالی که ایران به گواه بازرسان سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی ، برجام را کاملا اجرا کرده بود، نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه به ایران برای پایبندی به تعهدات برجامی فشار آوردند.
سران فرانسه ، انگلیس و آلمان در حالی عنوان می کنند که از احتمال دستیابی ایران به سلاح های هسته ای می ترسند که هیچ نگرانی در مورد جنگ افزار هسته ای ایالات متحده ندارند و این درحالی است که امریکا تنها کشوری است که تاکنون از سلاح های هسته ای استفاده کرده است. حالا دیگر نه تنها مردم ایران بلکه افکار عمومی جهان می‌دانند که رسانه های غرب و وابسته به آنها می کوشند تا با تحریف واقعیت ها ، دروغ را به عنوان حقیقت به خورد مردم دهند و فضا را برای نیل به مقاصد دشمنان انقلاب اسلامی فراهم کنند.

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 113215
 
Share/Save/Bookmark