میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
ترامپ گفته بعد از پیروزی در انتخابات ایرانی‌ها تماس می‌گیرند!
منتظر تماس باش تا علف زیر پایت سبز شود

لفاظی‌های "دونالد ترامپ" علیه ایران در حالی این روزها که تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقریبا ۲۱روز باقی مانده است، ریتم تندتری به خود گرفته که ناظران سیاسی بر این باورند رییس جمهور آمریکا با این شیوه تبلیغ می‌خواهد بگوید که توانسته با فشار و تحریم، ملت ایران را ضعیف کند. او در این توهم است که به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران، جمهوری اسلامی با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه شده است، او خیال پردازی می‌کند که ایرانی‌ها با او "تماس خواهند گرفت" اما باید بداند انقدر منتظر تماس باشد تا زیر پایش علف سبز شود. آمریکا می‌داند ملت ایران مسیر مقاومت را پیش گرفته و با تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی و همت جوانان برومند خود نه تنها بر تمامی مشکلات کشور فائق خواهد آمد بلکه با این مقاومت روسیاهی بزرگی برای دولتمردان آمریکایی رقم خواهد خورد.
"بعد از پیروزی در انتخابات ایرانی‌ها تماس می‌گیرند"؛ این جمله ای است که درنطق انتخاباتی اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مطرح شده است.
دونالد ترامپ در این تجمع انتخاباتی که در شهر سنفورد ایالت فلوریدا برگزار شد گفت: من از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با ایران که فاجعه بود، خارج شدم.
ترامپ بار دیگر مدعی شد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به ایران داده است. ترامپ گفت: ایرانی‌ها می‌گویند رئیس‌جمهور اوباما به ما ۱۵۰ میلیارد دلار پول داد. من می‌گویم من به شما هیچ چیز نمی‌دهم. وی اضافه کرد: اینجا بود که فهمیدم وقتی این کار را بتوان انجام داد ریاست‌جمهوری چقدر قدرت دارد. چه توافق وحشتناکی. اما ما این توافق را در هم شکستیم. ولی به شما بگویم احتمالاً اولین تماسی که من بعد از پیروزی در انتخابات دریافت کنم از جانب ایران خواهد بود که بدجور تشنه توافق هستند. چون تولید ناخالص داخلی آنها ۲۸ درصد افت پیدا کرده است. هیچ‌کس تا حالا چنین چیزی نشنیده. این اولین تماسی خواهد بود که دریافت خواهم کرد. آنها صاحب سلاح هسته‌ای نخواهند شد. دولت آمریکا بعد از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت و به سیاست‌های تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد. ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر به زعم او مجاب خواهد کرد.

ایران به خاطر من ورشکست شده!
از سویی دیگر برنامه رادیویی «راش لیمبو» (یکی از مجری‌های محافظه‌کار برنامه‌های رادیویی) متن کامل مصاحبه چند روز پیش با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را روی وب‌سایت خود قرار داده است.
چند روز پیش بخش‌ کوتاهی از این مصاحبه که در آن ترامپ با الفاظی رکیک درباره ایران صحبت کرد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
با این حال ترامپ در این مصاحبه ادعاهای بیشتری درباره ایران مطرح کرده و از جمله گفته ایران به خاطر اقدامات او ورشکست شده و در صورت پیروزی‌اش در انتخابات، ظرف یک ماه توافق فوق‌العاده‌ای میان دو کشور شکل خواهد گرفت. رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تهدید خود مبنی بر اینکه اگر ایران اقدامی علیه آمریکا انجام دهد با پاسخ ۱۰۰۰ برابری آمریکا روبهرو خواهد شد، تکرار کرد.
اراجیف و خیال پردازی‌های دونالد ترامپ همراه با چاشنی تهدیدهایش در قبال ملت ایران در حالی است که خصومت ورزی‌های آمریکا موضوع تازه‌ای نیست. دولتمردان آمریکایی با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند و نظام اسلامی را مانعی بر سر راه افزون طلبی‌ها و مداخلاتشان در منطقه می‌دانند.
این گستاخی‌های ضد ایرانی در حالی این روزها بطور مداوم از زبان "ترامپ" تکرار می‌شود که بیست و یک روز دیگر تا پنجاه و نهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باقی مانده است، انتخاباتی که جزء پرحاشیه ترین انتخابات پیش رو بشمار می‌آید.
رییس جمهور آمریکا در حالی علیه ملت ایران از الفاظ رکیک استفاده می‌کند که ریتم تحریم‌های ضد ایرانی او در زمان ریاست جمهوری‌اش بیشتر بوده چنانچه اخیرا ۱۸ بانک کشورمان نیز در زمره این تحریم‌های ظالمانه قرار گرفت. نکته دیگر این است که برآوردهای راهبردی از ایران در ذهن استراتژیک آمریکا مبنی این توهم است که فشار و تحریم بر ایران هزینه‌ای ندارد. بنابراین نیاز است دستگاه دیپلماسی پاسخی قاطع و انقلابی در برابر لفاظی‌های آمریکا داشته باشد.
همچنین دولتمردان آمریکایی باید بدانند که اعمال هر تحریم ظالمانه علیه ملت ایران برای آنها هزینه دارد، از این رو مقامات کشورمان باید برای آنها هزینه سازی کنند؛ آمریکا می‌خواهد ایران را پای میز مذاکره بیاورد و امتیازاتی بگیرد. تیم ترامپ و اطرافیان او کسانی هستند که رویکرد تندتری نسبت به ملت ایران دارند؛ بنابرای حتی با روی کار آمدن مجدد دونالد ترامپ تقلا می‌کنند که فشار را بر ایران بیشتر کنند. ترامپ هم در توهم و این خیال است که ایرانی‌ها به او زنگ بزنند!
برخی هم که در داخل خیال می‌کنند راه حل مشکلات اقتصادی کشور در توافق با آمریکا است، باید بدانند که مسیر را کاملا اشتباه رفته‌اند، آمریکا با هر تیمی که حاکم باشد چه دموکرات و چه جمهوری خواه به دنبال حفظ تحریم‌ها خواهد بود. پس تاکید بر توان و ظرفیت های داخلی و نگاه و توجه به شرق دو گام اساسی برای حل مشکلات اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

کد مطلب: 115718
 
Share/Save/Bookmark