میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
خودداری میانمار از پاسخگویی درباره روهینگیایی‌ها

دولت میانمار پس از گذشت ضرب الاجل دیوان بین المللی کیفری برای پاسخگویی به نسل کشی در این کشور علیه اقلیت روهینگیایی ، این دادگاه را فاقد صلاحیت رسیدگی به این موضوع دانست.
قضات دیوان بین المللی کیفری ماه گذشته با تعیین ضرب الاجل، خواستار پاسخگویی میانمار به اتهامات مطرح شده در مورد اعمال جنایت های گسترده علیه اقلیت روهینگیایی دراین کشور و آواره کردن صدها هزار نفر از آنها شدند
این دیوان که مقرآن در هلند است، روز ۲۷ جولای ۲۰۱۸( ۵ مرداد ۹۷) را آخرین مهلت قانونی دولت میانمار برای پاسخگویی به قضات این دیوان در مورد اتهامات مطرح علیه مردم روهینگیا اعلام کرد.
فاتو بنسودا Fatou Bensouda دادستان دیوان بین المللی کیفری (ICC) در ابتدای سال جاری در یک اقدام منحصربه فرد از قضات این دادگاه خواسته بود تا مجوز بررسی قضایی خروج اجباری صدها هزار نفر از آوارگان روهینگیایی از ایالت راخین میانمار به سوی بنگلادش صادر شود. این اقدام در پی سرکوب گسترده مسلمانان روهینگیایی توسط نظامیان و بودائیان میانمار در اوت ۲۰۱۷ (شهریور۹۶) که منجر به برجای گذاشتن هزاران کشته و صدها هزار نفرآواره در بنگلادش ، انجام شد.
درپی بحران روهینگیا در طول قریب به ۱۱ ماه گذشته بیش از ۷۵۰ هزار نفر از جمعیت اقلیت مسلمان روهینگیایی در میانمار که از حق شهروندی محروم بوده و نظامیان و بودائیان از آنها به عنوان «مهاجر غیر قانونی» یاد می‌کنند، برای حفظ جان خود از مهلکه ، از راخین به بنگلادش فرار کردند.سازمان ملل عملیات کشتار ارتش میانمار را پاکسازی نژادی نامید اما نظامیان این کشور تاکنون آن را مبارزه با شورشیان و تروریست ها خوانده است.
دفتر آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار با صدور بیانیه ای اعلام کرد که قضات این دادگاه بین المللی نمی توانند علیه این کشور اقدامی انجام دهند زیرا میانمار عضو این دیوان نیست.طبق بیانیه دفتر سوچی،دیوان بین المللی کیفری وجاهت قانونی و شایستگی رسیدگی به پرونده مرتبط با آوارگان روهینگیایی را ندارد بنابراین هر نوع کیفرخواستی دراین زمینه باید از این دادگاه کنار گذاشته شود. طبق گزارش رسانه های آسیایی دیوان نیز تاکنون پاسخ دولت میانمار نداده است.
پیشتر رئیس دیوان بین المللی کیفری اعلام کرده بود که قضات این دادگاه باید راههای قانونی رسیدگی به جنایات اعمال شده علیه اقلیت روهینگیایی را بدون توجه به عدم عضویت میانمار در این دادگاه مورد بررسی قرار دهند.
دیوان بین المللی کیفری در پی ایجاد «اساسنامه رم» که در سال ۱۹۹۸ تنظیم و به امضای ۱۲۳ کشور رسید، در لاهه هلند از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را شروع کرد . این دیوان پرونده‌های مربوط به نسل کشی، جرائم علیه بشریت و جرائم جنگی را توسط سازمان ها، دولت ها و افراد حقیقی و حقوقی در جهان بررسی کند.

کد مطلب: 105610
 
Share/Save/Bookmark