میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
جریمه سنگین پرسپولیس به خاطر رفتار هواداران؛
تناقص در آرای كمیته انضباطی
تناقص در آرای كمیته انضباطی
 

فوتبال باشگاهی ایران همواره با چالش‌های فراوانی روبرو بوده است كه می توان دلیل آن‌را در زمینه های مختلف جستجو كرد.
یكی از دلایلی كه در سال های اخیر در دیدارهای حساس لیگ برتر مشكل ساز شده و راه مناسبی نیز برای برطرف كردن آن اندیشیده نشده است اشتباهات فاحش داوری است كه بارها باعث سقوط تیم ها و قهرمانی تیمی دیگر شده است.
اما نكته جالب این است كه هر فردی كه طی سال های اخیر سكان كمیته داوران فدراسیون فوتبال را در اختیار گرفته در موارد مختلف به حمایت بی مورد از داوران پرداخته و حتی سعی داشته اشتباهات آنان را عادی نشان دهد.
همین حمایت ها باعث شده كه سطح داوری ها در لیگ برتر و حتی دسته اول باشگاه های كشور هر سال مسیر نزولی را در پیش بگیرد و بارها سرنوشت تیم ها را تغییر داده و هزینه های میلیاردی آنان را بر باد دهد.
بدون تردید اشتباهات داوری در سطح اول فوتبال جهان نیز دیده می شود ولی این اشتباهات در فوتبال ایران به حدی است كه باعث ایجاد جنجال چند دیدار در هر فصل می شود. هرچند در زمین فوتبال حرف اول و آخر را داور می زند اما این داوران نباید از قدرت استفاده كرده و با لجبازی تیمی را بازنده به بیرون از میدان بفرستند.
در هفته های اخیر شاهد بودیم اشتباهات داوری همچون 'محسن قهرمانی' به حدی زیاد بود كه در نهایت كمیته داوران مجبور شد این داور را ۲ ماه از قضاوت محروم كند و قضاوت 'محمود رفیعی' در دیدار پرسپولیس و داماش تا اندازه ای با اشتباهات تاثیر گذار و واضح روبرو شد كه در دقایق پایانی به موج ناهنجاری در سكوها دامن زد.
رفتار حدود ۲۰ هزار هوادار پرسپولیس در اهانت به محمود رفیعی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و كاملا محكوم است اما باید دید چه دلایلی باعث بروز این واكنش شد و چرا نقش مقوله داوری و قضاوتهای تحریك‌آمیز وی در رای كمیته انضباطی دیده نشد.
از سوی دیگر كمیته انضباطی نیز در فاصله ۲۴ ساعت پس از پایان این دیدار رای خود را اعلام كرد و جریمه سنگینی را برای تیم پرسپولیس در نظر گرفت در حالیكه این كمیته برای تخلفات كوچك نیز به طور معمول حدود یك هفته زمان می خواست.
در این رای بازی پرسپولیس و داماش با نتیجه ۳ بر صفر به سود داماش اعلام شد و ۲ امتیاز نیز از سرخپوشان كسر شد كه مورد دوم در فوتبال ایران امری عجیب به نظر می رسد.
چراكه كمیته انضباطی از علی كریمی به دلیل رفتار مناسب با پرداخت پنج میلیون تومان تقدیر كرد و رییس این كمیته بارها در گفت وگوهای خود بازیكنان و كادر فنی پرسپولیس را مورد قدردانی قرار داد.
اما سوال اینجاست كه اگر رفتار بازیكنان و كادر فنی پرسپولیس خوب بود چرا ۲ امتیاز در این مقطع حساس از پرسپولیس كسر شده است و تخلف هواداران چه ارتباطی با امتیازات سرخ پوشان داشت.
به گزارش ایرنا این در حالی است كه در فصل جاری رفتارهای بسیار بدتری را از هواداران برخی تیم ها دیده ایم كه چنین جرایمی برای آنان در نظر گرفته نشد كه نمونه آن در دیدار تراكتورسازی و استقلال در لیگ برتر و همچنین رفتار بازیكنان چوكا در لیگ دسته اول دیده شده است.
هیچ فردی قصد توجیه رفتار هواداران پرسپولیس را ندارد اما به نظرمی‌رسد كمیته انضباطی با بازنگری در آرای صادره رسالت خود را در این خصوص ایفا نماید. 

كميته انضباطي چرا من را تشويق كرد؟!
علي كريمي: كسر دو امتياز حق پرسپوليس نبود
كاپيتان پرسپوليس معتقد است كه ۳ بر صفر شدن بازي و برگزاري ديدار بدون تماشاگر كافي بود و نبايد ۲ امتياز از اين تيم كسر مي‌شد.
علی کریمی گفت: خودم مانده ام تشویق کمیته انضباطی برای کدام صحنه و اتفاقی که در بازی پرسپولیس - داماش رخ داد، صورت گرفته است.علی کریمی در پایان تمرین روز گذشته پرسپولیس به خبرنگاران گفت: خودم مانده ام که این تشویق کمیته انضباطی برای چیست. امروز بچه ها در محل تمرین مرا اذیت می کردند که این تشویق برای کدام صحنه و اتفاقی است که در بازی پرسپولیس - داماش رخ داد.
وی افزود: این مهم نیست که کمیته انضباطی مرا تشویق کرده آنچه اهمیت دارد جریمه ای است که برای باشگاه در نظر گرفته است امیدوارم باشگاه در این خصوص پیگیری لازم را به عمل آورد تا حقی از پرسپولیس ضایع نشود.
هافبک تیم فوتبال پرسپولیس خاطرنشان کرد: این اتفاق ممکن است برای هر تیمی رخ دهد و تماشاگران آن تیم به داور توهین کنند اما نمی دانم این جریمه چرا برای ما در نظر گرفته شد؟ در شهرستانها ۹۰ دقیقه به داور و بازیکنان تیم مهمان توهین می شود اما هیچ برخوردی نمی شود. وی اتفاقی که در بازی پرسپولیس - داماش رخ داد و جریمه کمیته انضباطی را اتفاقی نادر خواند و گفت: آنچه اتفاق افتاد تمام شده و ما باید از آن درس بگیریم تا از این به بعد در زمین هوای هم را داشته باشیم.
کریمی ضمن ابراز امیدواری از اینکه دیگر در ورزشگاه ها به هیچکس توهین نشود، گفت: دو امتیازی که از پرسپولیس کسر شده می تواند در ادامه لیگ به ضرر ما تمام شود و امیدوارم با پیگیری هایی که از طرف باشگاه صورت می گیرد این مشکل برطرف شود. وی خاطرنشان کرد: نه من و نه هیچ کس دیگری اتفاقی که در بازی پرسپولیس - داماش افتاد را تایید نمی کند و امیدواریم از این به بعد شاهد چنین اتفاقی در هیچ جا نباشیم.
هافیک تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص صدور رای کمیته انضباطی گفت: به هیچ عنوان فکر نمی کردم چنین رایی صادر شود. پیش‌بینی می کردم بازی ۳ بر صفر شود و یا حتی به برگزاری بازی بدون حضور تماشاگر محکوم شویم اما پیش بینی این رای را نمی کردم.
کریمی در خاتمه تصریح کرد: من در بازی پرسپولیس - داماش کار خاصی نکردم و فقط به داور گفتم حق با شماست و تلاش کردم این قضیه زودتر تمام شود اما نمی دانم چرا اعتراض تماشاگران ادامه پیدا کرد. امیدوارم دیگر چنین اتفاقاتی برای ما رخ ندهد.

کد مطلب: 72921
 
Share/Save/Bookmark
 


اشوری
۱۳۹۱-۰۱-۲۶ ۱۶:۵۵:۲۰
کمیته انضباطی چرا برای بازی فینال جام حذفی ملوان و پرسپولیس همچین کاری نکرد چرا برا بازی تراکتور و سایپا همچین کاری نکرد فقط برا این که از بازی های پرسپولیس تو آسیا ..... سوختن لعنت به فوتبال سیاسی