میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
اردوکشی خیابانی برای تکثیر برجام
دلار هرچه گران‌تر شود، سودش به جیب دولت محترم خواهد رفت. ظاهراً کسی در قبال این گزاره تردیدی ندارد. زیرا دولت...

یکم: سوداگری با گرانی
دلار هرچه گران‌تر شود، سودش به جیب دولت محترم خواهد رفت. ظاهراً کسی در قبال این گزاره تردیدی ندارد. زیرا دولت، بدون احساس نیاز به درآمدهای حاصل از ملت مانند مالیات و در نتیجه فارغ از ضرورت احساس مسئولیت در قبال مردم، با فروش نفت، خود را سرپا نگه می‌دارد و ارز حاصل از فروش نفت را هرچه گران‌تر به ریال تبدیل کند، از سوداگری خود با ملت بیشتر کاسب می‌شود.
گران شدن خودرو، سکه و... نیز به طرق مختلف، دست‌اندازی به جیب ملت است؛ نیست؟!
بنابراین دولتمردان اساساً مشتاق گرانی و تورم هستند و دیگر مانعی مانند «تکرار روحانی» و «انتخابات» هم ندارند که مجبور باشند ژست تلاش برای کنترل بازار را بگیرند.

دوم: رویای پایان
من درست لحظاتی بعد از همهمه تجمعات خیابانی در اعتراض به گرانی گشتی در خیابان‌های تهران زدم. به نگرانی مردم کشورم در برابر گرانی، بیکاری، و سفره‌های خالی، ارج می‌نهم. آنها حق دارند مانند من نگران معیشت خانواده خود باشند. اما نمی‌دانم چرا لابلای فریاد «مرگ بر گرانی» با شعار «مرگ بر دیکتاتور!» و «سوریه را رها کن» و... بوی «استعمار پیر به مشامم می‌رسید.
گزارش‌های بی‌بی‌سی بنگاه سخن‌پراکنی ملکه پیر را که مرور می‌کنم لابلای پخش مکرر این شعارهای بودار، استقبال گزارشگر از این شعارها، با کلمات دیکته شده «مردم خواهان پایان دادن به حضور منطقه‌ای ایران هستند.» نشان می‌دهد، درست فهمیده‌ام.
دست‌های مرموز، می‌خواهند به مقامات دولتی و پارلمانتاریست‌های ما، دیکته کنند برجام را هم «تَکرار» کنند.
تکثیر برجام برای آنها یعنی تقدیم موشک‌هایمان، تسلیم مدافعان حرم و... این توقعات دیکتاتورهای جهانی، حد یقف ندارد. پایان توقعات آنها، دستیابی به رویای پایان جمهوری اسلامی است.

سوم: دستان مرموز
آنها برای اعمال دیکتاتوری خود بر ملت ایران، گروگان هم کم ندارند. از آقازاده‌های بیکار در کشورهای غربی تا مدارک تحصیلی بی‌پایه و اساس که یک نمونه‌اش از یک دانشگاه درِ پیت، در محله دارقوزآباد گلاسکو صادر شده است.
نمونه دیگرش ۵ هزار و ۴۳۲ «آقازاده ایرانی» هستند که در آمریکا به سر می‌برند و به جز املاک و اموال شخصی، ۱۴۸ میلیارد و ۲۶۷ میلیون دلار، در حساب‌های بانکی‌شان دارند و با عدم امضای FATF این اموال مصادره خواهد شد!

چهارم: دم خروس
هفته پیش «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب سازندگی و مرد همیشه همراه دولت‌های موسوی، سازندگی، اصلاحاتی، اعتدالی و دولت‌های آینده! نامه‌ای به امام خامنه یا نویشتند و خواستار مذاکره بی‌قید و شرط، با ترامپ (بخوانید همه برجام‌های وهم‌آلودشان) شدند. در این نامه اسامی افرادی دیده می‌شود که سابقه دیرسال چتر سرویس‌های بیگانه بر سر آنها مستدام است. توضیحات تکمیلی بماند برای بعد.
اما همین نامه را باید با مصاحبه اخیر خانم فائزه هاشمی با فاینشنال تایمز خواند. خانم فائزه هاشمی عضو حزب کارگزاران می‌گوید: «باید با آمریکا به زودی، قبل از آنکه شرایط بدتر شود، مذاکره نمود... هیچ گزینه دیگری نداریم. مذاکرات دیرهنگام می‌تواند بعد از فشار بیشتر انجام بگیرد... جمهوری اسلامی باید مشکلات خود را با آمریکا حل کند چون ارتباط نداشتن با ابرقدرت برای ما هزینه‌بر بوده است... در حال حاضر خطر فروپاشی را نمی‌بینم اما اگر راه‌حل‌هایی پیدا نشود، کشور می‌تواند به آن سمت پیش برود... اکنون بحران در تمام جنبه‌ها به اوج رسیده است در حالی‌که نظام وانمود می‌کند همه چیز عادی است... ما عادت کردیم مشکلات را بعد از آنکه به نقطه بحرانی رسید،‌ حل کنیم.»

پنجم: صورت‌بندی مجدد
دولت از تورم از جمله گرانی دلار، سود می‌برد. هواداران دولت به جای آنکه از قوه مجریه بخواهند «مسئولیت پذیر» باشد، نظام را به سازش و «تکرار برجام» دعوت می‌کنند و چنانکه خانم فائزه هاشمی اعتراف می‌کند به جای آنکه «وانمود کنیم همه چیز عادی است.» باید نشان داد: «بحران در تمام جنبه‌ها به اوج رسیده است.»
در مقابل بازاریان باسابقه و پیشکسوت می‌گویند در روزهای اخیر عده‌ای اوباش با هراس‌افکنی، ما را به بستن مغازه‌ها مجبور کردند. یافتن ستاد اوباش اجیری، برای نهادهای امنیتی یا حتی آگاهان جامعه دشوار نیست. اگر وزارت اطلاعات نتواند آنها را شناسایی کند، آحاد ملت و بازاریان تیزبین می‌توانند یاری‌گر نهادهای امنیتی باشند. برای شناسایی ردپا کافی است یادآوری کنیم که نقطه‌های اردوکشی خیابانی آشوبگران اجیری هم چند پاساژ خاص بودند.

نویسنده: دکتر محمد مهدی شیر محمدی

کد مطلب: 104918
 
Share/Save/Bookmark