میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
کشاورزان فرانسه و آلمان علیه نظام سرمایه‌داری تظاهرات کردند
خیابان‌های پاریس و برلین در تسخیر تراکتورها!
خیابان‌های پاریس و برلین در تسخیر تراکتورها!
 

در ادامه اعتراض‌های مردمی به حاکمیت نظام سرمایه داری بر کشورهای اروپایی، کشاورزان و دامداران معترض فرانسوی و‌ آلمانی با تراکتور‌های خود به خیابان‌ها آمدند.
ناکارآمدی نظام سرمایه‌داری و عدم توان آن در تحقق وعده‌های دولت رفاه موجب شدت گرفتن اعتراض‌های مردمی و مطالبه آنها برای پایان حاکمیت لیبرالیسم سرمایه دارانه بر کشورهایشان شده است. در همین چارچوب کشاورزان و دامداران معترض فرانسوی با تراکتور‌های خود خیابان‌های پاریس و لیون، پایتخت و دومین شهر بزرگ فرانسه را بستند.کشاورزان فرانسوی می‌گویند خریدار محصولات عمده آن‌ها که شرکت‌های زنجیره‌ای بزرگ هستند با آن‌ها ارزان حساب می‌کنند و همین محصولات را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود، بسیار گرانتر از قیمت خرید اولیه توزیع می‌کنند.کشاورزان معترض اعلام کرده اند که در ماه‌های اخیر در مذاکره بر سر قیمت محصولات خود، همواره شرکت‌های بزرگ برنده شده اند و آن‌ها هم ناگزیرند محصولات خود را به پایین‌ترین قیمت ارائه دهند.
در همین راستا از اولین ساعات دیروز هزار کشاورز با تراکتور‌های خود خیابان‌های استان ایل دو فرانس به مرکزیت پاریس را مسدود کرده و یا با عبور از کمربندی‌های پاریس ترافیک عجیبی در سراسر شهر ایجاد کرده اند. این کشاورزان از استان‌های شمالی و غربی به پاریس آمده اند.آمار‌ها نشان می‌دهند که بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ درآمد این کشاورزان کاهش ۷۵ درصدی داشته است. این در حالی است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ نه تنها کاهش سود نداشته بلکه با افزایش درآمد مواجه بوده اند.هدف اصلی کشاورزان معترض از بلوکه کردن خیابان‌های پایتخت فشار روی شرکت‌های بزرگ زنجیره‌ای در جهت افزایش قیمت‌های اولیه خرید است. آن‌ها می‌گویند که دولت امانوئل مکرون در عمل از آن‌ها حمایت نکرده است. با این حال دیدیه گیوم، وزیر کشاورزی فرانسه، روز سه شنبه در صحن مجلس ملی گفت که نگرانی‌ها کشاورزان و دامداران کاملا «قانونی و مشروع» است و در این موضوع با آن‌ها «هم عقیده» است.نمایندگان سندیکا‌های کشاورزی و دامداری دور جدیدی از گفت‌وگو‌ها را از هفته آینده با مسئولان فروشگاه‌های توزیع کننده محصولات کشاورزان آغاز خواهند کرد.
همچنین کاروان‌های طولانی کشاورزان تراکتورسوار در بزرگترین اقدام اعتراضی گروهی، رفت و آمد را در مرکز محله‌ دولتی شهر برلین بند آوردند. هزاران تن از کشاورزان در آلمان در اعتراض به مقررات تازه‌ زیست‌محیطی که به گفته‌ آنان معیشت‌شان را تهدید می‌کنند با تراکتور در محله‌ مشهور «برندنبرگ گیت» در برلین تجمع کردند.کاروان‌های طولانی کشاورزان تراکتور سوار روز سه‌شنبه در بزرگترین اقدام اعتراضی گروهی، رفت و آمد را در مرکز محله‌ دولتی شهر برلین بند آوردند. این رویداد، بزرگترین نمایش خشم کشاورزان از تغییراتی است که کابینه‌ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ماه سپتامبر در سیاستگذاری بخش کشاورزی آلمان ایجاد کرد.روی یکی از تابلو‌هایی که به تراکتوری سبز رنگ وصل شده بود نوشته بودند: «ابتدا گیاهان از گرسنگی می‌میرند، سپس کشاورزان و آنگاه نوبت به شما می‌رسد!»روی تابلو دیگری نوشته شده بود: «آیا می‌دانید چه کسی به شما غذا می‌دهد؟»بسته‌ سیاستگذاری دولت شامل طرح‌هایی است که استفاده از کود شیمیایی را برای از بین بردن آلودگی نیترات در آب‌های زیرزمینی محدود می‌کند و به کاربرد سموم علف کش به منظور حفاظت از جمعیت حشرات تا سال ۲۰۲۳ پایان خواهد کرد.کشاورزان خشمگین می‌گویند اقدام‌های حفاظتی زیست محیطی گستره بسیار وسیعی را در بر می‌گیرند و خطری عینی برای مزارع‌شان به شمار می‌آیند. بسیاری از آنان نیز از حملات تند و تیز به کشاورزان به ستوه آمده‌اند و می‌گویند در مقوله‌ مقابله با تغییرات آب و هوایی، از کشاورزان با بدنامی یاد می‌شود و آنان را تبهکار زیست محیطی می‌شناسند. پیتر گوول رئیس مجمع تولیدکنندگان شیر در آلمان گفت: «همه‌ ما در اینجا جمع شده‌ایم، چون از وضعیت کنونی به ستوه آمده‌ایم. همه‌ی آنانی که می‌خواهند حفاظت بیشتری از آب و هوا، محیط زیست و آب اتفاق بیفتد همه‌ بار را بر دوش کشاورزان می‌گذارند؛ ما بیش از این نمی‌توانیم چنین باری را به دوش بکشیم.»
وی افزود: «چنین کاری را کم کم و با اقدام‌ها و گام‌های کوچک و نیز با بودجه‌های جاری برای بخش کشاورزی نمی‌توان انجام داد. حفاظت از آب و هوا هزینه‌بر است، حفاظت از محیط زیست بودجه لازم دارد، حفاظت از منابع آبی بودجه می‌خواهد، برای محافظت از حشرات هم باید پول خرج کرد؛ ما هم می‌خواهیم چنین کاری بکنیم، اما مجانی کار نمی‌کنیم.»به گفته‌ پلیس، بیش از پنج هزار دستگاه تراکتور در این اعتراض چهار چرخی حضور داشتند و معترضان در برخی جاده‌ها کاروان‌هایی به طول ۲۰ کیلومتر به راه انداخته بودند. دیگر شهر‌های آلمان نیز در هفته‌های اخیر شاهد تظاهرات مشابهی بوده، از جمله تظاهرات بزرگی که ماه گذشته در شهر «بن» برگزار شد.

کد مطلب: 111785
 
Share/Save/Bookmark