میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
ناظران سیاسی مطرح کردند:
ضرورت همراهی مجامع بین المللی برای لغو تحریم‌های ایران

کارشناس مسائل بین الملل گفت: سازمان ملل مستقیما نقشی در تحریم های آمریکا ندارد،اما باید در لغو محددیت ها، همراهی کند.
به تازگی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و مجید تخت روانچی خواستار لغو تحریم ها علیه ایران در راستای مبارزه با کرونا شده اند؛ وزیر امور خاجه کشورمان در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو تحریم ها شده است؛ او همچنین در توییتر خود نوشت: در شرایطی که کووید-۱۹ در حال ایجاد خسارت در ایران است باید بدانیم که ویروس‌ها تبعیض قائل نمی‌شوند. برای مبارزه با آنها، انسان‌ها هم نباید تبعیض قائل شوند.
نماینده کنگره آمریکا در شرایط گسترش شیوع ویروس «کرونا» در دنیا خواستار تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است.
ایلهان عمر پیش از این هم اعتراف کرده که تحریم‌ها «جنگ اقتصادی» علیه ایران به شمار می‌روند. او در ماه ژانویه در توئیتر نوشت: «هیچ معنایی ندارد. تحریم‌ها جنگ اقتصادی هستند. این تحریم‌ها همین الان باعث کمبود کالاهای پزشکی و مرگ افراد بی‌شماری در ایران شده‌اند.
او در پیامی دیگر نوشت: نمی‌توان ادعا کرد که به دنبال تنش‌زدایی هستیم و بدون هیچ هدف مشخصی تحریم‌های تازه اعمال کنیم. این، اقدام سنجیده‌ای نیست.
دونالد ترامپ اردیبهشت‌ماه سال گذشته بعد از پایان دادن به مشارکت آمریکا در برجام تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. او علاوه بر این، چندین دور تحریم جدید علیه بخش‌های مختلف اقتصاد ایران اعمال کرده است.
دولت ترامپ علاوه بر اعمال تحریم‌ها در راستای سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز علیه ایران روی آورده.
او در جدیدترین اقدام دی‌ماه سال جاری طی یک عملیات تروریستی سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شماری از همراهان ایشان را به شهادت رساند.
ترامپ علی‌رغم تمام این انتقادات به دلیل ناکارآمد بودن سیاست‌هایش در قبال ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.
کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی از سیاست‌های افراطی دونالد ترامپ در قبال ایران انتقاد کرد و گفت این سیاست‌ها صرفاً به تقویت ایران منجر شده است.
مورفی در توئیت دیگری درباره شکست سیاست‌های کاخ سفید در قبال تهران، نوشت: «سیاست ترامپ در قبال ایران کاری جز قوی‌تر کردن آنها و ضعیف‌تر کردن آمریکا نکرده است. ایران اکنون اورانیوم کافی برای بمب دارد.
در همین رابطه قاسم محبعلی، با اشاره به درخواست ظریف و تخت روانچی از دبیر کل سازمان ملل مبنی بر لغو تحریم های آمریکا علیه تهران به باشگاه خبرنگاران گفت: درخواست وزیر امور خارجه کشورمان مطابق با شرایط فعلی جامعه جهانی و ایران است.
او افزود: البته لغو تحریم های آمریکا علیه ایران در حیطه اختیارات دبیر کل سازمان ملل نیست؛ چراکه او باید برای از میان برداشتن این تحریم ها نامه مقا را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد؛ طبیعی است که شورای امنیت هم با حضور اعضای دائم خود مانند آمریکا و اروپا، نیازمند یک اقدام سیاسی است و بدون آن بعید است ایران به توفیقی دست پیدا کند.
محبعلی ادامه داد: در راستای لغو تحریم ها علاوه بر اینکه باید اعضای دائم شورای امنیت از جمله آمریکا و سایر کشورهای عضو از خواسته ایران حمایت کنند، مجموعه ای از اقدامات دیپلماتیک هم نیاز است تا با توجه به شرایط فعلی، حداقل به صورت موقت تا رفع این بحران، تحریم ها تعلیق شوند. چراکه کرونا بحران جهانی و انسانی است و همه کشورها باوجود اختلافات سیاسی و درگیری ها باید دست به دست یکدیگر دهند تا از این بحران عبور کنند؛ در حال حاضر تنها ایران نیست که درگیر بحران بیماری کرونا شده است، بلکه اکثر قریب به اتفاق کشورها با آن درگیر هستند.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه سازمان ملل تنها در شورای امنیت می تواند تصمیم جرایی بگیرد، تاکید کرد: باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اعمال محدودیت علیه تهران توسط سازمان ملل و شورای امنیت اعمال نشده، بلکه تحریم های شدید از سوی ایالات متحده اعمال شده است؛ بنابراین دبیر کل سازمان ملل باید نامه ایران را به شورای امنیت ارجاع داده و بعد از آن علاوه بر حمایت از درخواست ایران، اشنگتن را هم تحت فشار قرار دهند.
او در پاسخ به این سوال که اگر واکسن کرونا کشف شود، آیا ممکن است تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته و به ایران نرسد؟ عنوان کرد: خیر، مطابق با اظهارات رسانه های آمریکایی و قطع نامه های شورای امنیت، دارو، غذا و کمک های انسانی تحریم نیستند، بلکه مشکل ایران تحریم های بانکی و FATF است که باعث می شود تهران نتواند به راحتی برای دست یافتن به کالاهای مورد نیاز خودبه سرعت پول منتقل کند.
محبعلی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر باید مشکل مراودات بانکی حل شود، تصریح کرد: در بحث غذا و دارو هیچکس حق ندارد ایران را تحریم کند و مسدود شدن سیستم های بانکی نقل و انتقال پول با ایران را بهانه کنند.تهران برای تامین وسائل مورد نیاز خود به مشکل برخورده و برای حل این مسئله مجامع بین الملل باید با ما همراهی کنند.
هیچ انسانی مهر تایید بر تحریم‌های ظالمانه حوزه درمان و بهداشت نمی‌زند
یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تاکید کرد که رایزنی ها و نامه نگاری ها از سوی قوای مقننه، مجریه و قضاییه به اجلاسیه ها، نشست ها، مجامع بین المللی و مجامع حقوقی می تواند در کنار رفتن تحریم ها در شرایط کنونی موثر بوده و ذهن جهانیان را نسبت به این ظلم بیدار کند.
پروانه مافی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ضرورت مداخله جهانی برای کنار رفتن تحریم های حوزه درمانی و بهداشتی بیان کرد: بدیهی است در شرایطی که این بیماری به بیش از ۱۰۰ کشور نفوذ کرده و حدود ۱۰۰ هزار نفر در کل جهان درگیر این بیماری هستند یک پاندمی در حال روی دادن است. این همه‌گیری جهانی بسیاری از قواعد و مسائل را تحت تاثیر قرار داده و قطعا خیلی از مسائل باید کنار رود.
وی اظهار کرد: در شرایطی که کشورها درگیر مقابله با این ویروس هستند وجود تحریم ها به ویژه در حوزه درمان و بهداشت ظالمانه ترین مسئله است و دنیا قطعا باید نسبت به آن معترض شود. بشریت نسبت به این تحریم ها که هم از نظر مبادلات مالی برای تامین دارو و هم از بعد ورود برخی از دارو ها به کشور تاثیر گذار بوده، معترض است.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: هیچ انسانی در هیچ کجای دنیا مهر تایید بر این اقدام ظالمانه نمی زند. رایزنی ها و نامه نگاری ها از سوی قوای مقننه، مجریه و قضاییه به اجلاسیه ها، نشست ها، مجامع بین المللی و مجامع حقوقی می تواند در کنار رفتن تحریم ها در شرایط کنونی موثر بوده و ذهن جهانیان را نسبت به این ظلم بیدار کند. تحریم ها اگر در شرایط کنونی ادامه یابد تهدیدی برای جان و سلامت بشریت است.
وی در ادامه تاکید کرد: برای جلوگیری از رخ دادن فاجعه بشری باید از تمام مجامع بین المللی و حقوقی بحث کنار رفتن تحریم ها دنبال شود. آقای لاریجانی از طریق نامه نگاری به رئیس اتحادیه جهانی بین المجالس این موضوع را مطرح کردند و جا دارد روسای سایر قوا نیز به این موضوع وارد شده و از طریق شوراهای عالی بین المللی و نهاد ها و سازمان های مرتبط این موضوع را دنبال کنند.
وی افزود: با رایزنی سران قوا و کنار رفتن تحریم های این حوزه و به دنبال آن دستیابی به تجهیزات پزشکی و درمانی و تامین داروها می توان با توان بیشتری به مقابله این بیماری پرداخت.

ضرورت لغو تحریم های آمریکا
یک کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به نامه اخیر وزیر خارجه کشورمان به دبیرکل سازمان ملل متحد درباره ضرروت لغو تحریم‌ها علیه ایران با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشورمان گفت: وزیر امور خارجه باید در راستای انجام وظایف خود به صورت گسترده‌تر به این نامه‌نگاری‌ها و تأکید بر ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهد تا هزینه‌های اقدامات ضد ایرانی دولت واشنگتن بر این کشور افزایش پیدا کند.
فواد ایزدی، در پاسخ به این سوال که آیا نامه‌نگاری‌های اخیر ظریف در مورد ضرورت حذف تحریم‌ها علیه ایران با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تأثیر منفی این تحریم‌ها در مقابله ایران با این ویروس می تواند باعث افزایش فشار جامعه جهانی بر آمریکایی‌ها جهت لغو تحریم‌ها علیه ایران شود، اظهار کرد: این گونه اقدامات می تواند بر افزایش فشار جامعه جهانی بر آمریکا در خصوص ضرورت لغو تحریم‌های یکجانبه دولت واشنگتن علیه ایران تاثیر گذار باشد، آمریکایی‌ها در عرصه جهانی تاکنون جنایات زیادی انجام داده‌اند ولی فشارهای گسترده جهانی می‌تواند باعث شود که آن‌ها تغییراتی را در سیاست‌های خود ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا مانع از ورود اقلام پزشکی مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا به ایران شده است، خاطرنشان کرد: ایران کشوری ثروتمند است ولی اکنون با مشکل فروش نفت و نقل و انتقالات پول روبرو است و بانی اصلی این مشکلات دولت آمریکا است.
این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه در دو سه روز آینده قرار است در آمریکا و در چند کشور دیگر تظاهرات هایی در راستای ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران برگزار شود، ادامه داد: وزیر خارجه کشورمان نیز در راستای انجام وظایف خود باید به این نامه‌نگاری‌ها و فشارها به صورت گسترده‌تر ادامه دهد تا هزینه‌های اقدامات ضدایرانی دولت آمریکا برای این کشور در عرصه جهانی افزایش پیدا کند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه طرفدار ملت ایران هستند، اظهار کرد:‌ این اظهارات دروغ بزرگی است چرا که قربانی تحریم‌های آمریکا، مردم ایران هستند و شیوع ویروس کرونا در کشور با توجه به موضوع تحریم‌ها مشکلات زیادتری را برای عموم مردم ایران بوجود آورده است.
فواد ایزدی در پاسخ به این سوال که با توجه به تأکید تهران بر ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران تاکنون در روزهای اخیر چندبار مقامات آمریکایی بر ضرورت آزادی زندانیان آمریکا در ایران تأکید کرده‌اند و آیا این امکان وجود دارد که در ازای آزادی این زندانیان، آمریکا بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند؟ تصریح کرد:‌ این اقدام آمریکایی‌ها به نوعی فرار به جلو است. قبلا زندانیان آمریکایی در ایران آزاد شده‌اند ولی نه تنها تحریم‌ها برداشته شده بلکه افزایش نیز پیدا کرده است. به نظر می‌رسد ارتباط دادن این دو موضوع یک شیوه تبلیغاتی از سوی آن‌هاست و ما حتی زندانیان آمریکایی را نیز آزاد کنیم، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود چرا که تجربیات قبلی موید این موضوع است.

کد مطلب: 113189
 
Share/Save/Bookmark