میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
روحانی:
کنار کشیدن آمریکا از برجام یک خطای استراتژیک است

رئیس جمهور گفت: اگر طرف‌های برجام بویژه آمریکا به تمامی تعهدات خود به خوبی عمل می‌کردند، شاهد روابط سیاسی بهتری در جهان و منطقه بودیم.
به گزارش فارس، ‌حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی اظهار داشت: مدرن شدن وسایل حمل و نقل باعث شد که روابط کشورها به هم نزدیک‌تر شود.
وی ادامه داد: در این شرایط جهان در یک پارادایم جدید قرار گرفت، منتهی از یک طرف کشورهای صاحب تکنولوژی بودند و از طرف دیگر، ‌کشورهای فراوانی که از این تکنولوژی فاصله داشته اما منابع بسیار غنی داشتند.
وی خاطرنشان کرد: در ۳۹ سال پیش، تحقیر ملت از طریق مداخلات آمریکا و همچنین زیر پا گذاشتن احساسات دینی و مذهبی مردم، باعث شد که ملت ایران انقلاب بزرگی را به ثمر برسانند و پیام جدیدی را برای جهانیان ارسال کنند.
روحانی در مورد پیام انقلاب اسلامی به جهان گفت: پیام انقلاب ما صدور یک مدل حکومتی به کشورهای منطقه نبود. صدور انقلاب ما معنای تحمیل و تجاوز نسبت به کشورهای منطقه نبود، پیام انقلاب ما پیام استقلال، عدم مداخلات بیگانگان در کشور و خواستار یک روابط منصفانه و عادلانه با جهان بود.
روحانی در مورد دلایل عدم ورود برخی از کشورهای منطقه به تعاملات جهانی، تصریح کرد: عدم امنیت کافی، حضور و مداخلات قدرت‌های بزرگ در منطقه، سرکشی و تجاوز اسرائیل در منطقه که حدود ۷۰ سال است منطقه را ناآرام کرده و همه دست به دست هم دادند تا منطقه خاورمیانه نتواند رشد و توسعه و پیشرفت لازم را داشته باشد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ایران و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند دروازه‌ای برای حضور کشورها منطقه در پارادایم جدید باشد. در کشور ایران، ما دارای نیروهای فراوان تحصیلکرده هستیم. کشور ما ۱۲ میلیون نفر تحصیلکرده دانشگاهی دارد و در حال حاضر ۴ میلیون نفر در دانشگاه‌های ما مشغول به تحصیل هستند، یعنی کمتر از ۷ نفر در ایران یک نفر تحصیلکرده دانشگاهی است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: ایران اسلامی آمادگی دارد برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فرصت بسیار خوبی برای همه کشورهای دوست و جهان جهت حضور و سرمایه‌گذاری در این کشور است، معادن بسیار غنی در این کشور می‌تواند یکی از فرصت‌های دیگر باشد. اقلیم متنوع، آثار داخلی می‌تواند برای گردشگری فرصت دیگری باشد.
وی اضافه کرد: کشور ما دارای مصرف نامتعارف انرژی است و اینجا ما شاهد شدت انرژی هستیم. مجموعاً کشور نیاز به صرفه‌جویی معادل یک میلیون بشکه نفت در روز دارد. کشورهای پیشرفته و صنعتی در ضمن صرفه‌جویی انرژی در ایران می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و این یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری است، به همین دلیل دولت دوازدهم تصمیم گرفته است که در یک فرصت کوتاه سه چهار ساله، همه خودروهای فرسوده را از ناوگان حمل و نقل خارج کند.
وی افزود: منطقه ما برای حضور در اقتصاد جدید و حضور در پارادایم جدید نیاز به امنیت دارد و این امنیت منطقه‌ای برای ایران و همه کشورها منطقه بسیار مهم است. خطر تروریسم، خطر تجزیه جزو خطراتی است که منطقه ما را تهدید می‌کند و جمهوری اسلامی ایران در هر دو زمینه در سال‌های گذشته بسیار فعال بوده است و راه‌حل مشکلات منطقه را صرفاً سیاسی می‌داند. راه‌حل نظامی، مداخلات خارجی، سرازیر کردن سلاح‌های مخرب به این منطقه، راه‌حل مشکلات منطقه نیست، منطقه ما از طریق گفت‌وگو، راه‌حل سیاسی باید به ثبات و امنیت کامل برسد.
وی ادامه داد: اگر کشوری فکر می‌کند از طریق تقویت تروریسم یا مداخله در کشورهای دیگر و یا بمباران کشورهای همسایه می‌تواند به نتایج مطلوبی برسد، در خطا و اشتباه است.
وی در مورد برجام گفت: برجام یک مدل بسیار مهم با رویکرد صلح‌آمیز برای حل و فصل مشکلات و مسائل جهانی است، این رویکرد می‌تواند منطقه و جهان را از امنیت بیشتر و روابط اقتصادی بهتر و همکاری‌های بهتر منتفع کند. می‌خواهم به صراحت بگویم اگر طرف‌های برجام به تمامی تعهدات خود به خوبی عمل می‌کردند و به ویژه آمریکا اگر به تعهدات خود پایبند بود، امروز شاهد منطقه‌ای بهتر و روابط سیاسی بهتری در جهان و منطقه بودیم.
روحانی اضافه کرد: ‌اگر برجام به طور کامل اجرایی و عملیاتی می‌شد، ایران برای آنکه در سایر مسائل پیچیده و مهم با دیگران وارد گفت‌وگو شود، آماده بود. وی تصریح کرد: آنچه آمریکا نسبت به برجام انجام می‌دهد، اگر یک بازی سیاسی نباشد و تصمیم برای کنار کشیدن از این تعهد بین‌المللی داشته باشد، من به صراحت می‌گویم یک خطای بزرگ استراتژیک را آمریکا مرتکب شده است و تاریخ و جهان شاهد خواهد بود که بزرگترین خطای آمریکا در روابط سیاسی‌اش با جهان و به ویژه منطقه ما خواهد بود. روحانی تأکید کرد: امیدواریم نه تنها برجام پایدار بماند، بلکه مدل مناسبی برای حل معضلات و مشکلات در منطقه و جهان باشد. ایران همانند همه تعهداتش که هیچ‌گاه تعهدی را کشور ما زیر پا نگذاشته و حتی بعد از انقلاب تعهدات رژیم سابق را نیز متعهد ماندیم و بدان در روابط بین‌الملل عمل کردیم.

کد مطلب: 103180
 
Share/Save/Bookmark