میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۴
 
 
هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛
دلواپسان بخوانند
دلواپسان بخوانند
 

یک عده دلواپس تا خبری از تهدیدات دشمن می‌رسد، تا یک ناو یا هواپیمای دشمن حرکات غیرمعمول می‌کند، بر خود می‌لرزند و می‌ترسند اما ما بر خلاف رئیس‌جمهور به آنها نمی‌گوییم بروید به جهنم، می‌گوییم، دلواپس نباشید و آرام بمانید دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. دشمن با هم آن ادوات نظامی و بودجه‌ای که صرف تجهیز بمب افکن و ادوات جنگی می‌کند نمی‌تواند به جمهوری اسلامی چپ نگاه کند، نمی‌تواند شروع‌کننده باشد چون یقین دارد که پایان‌دهنده جنگ نیست و چون می‌داند آن وقت تا مرز نابودی کامل باید بماند و التماس کند تا آتش بس حاصل شود. نمی‌توان به دلیل نگرانی از تهدیدات توخالی، به مذاکره مجدد با کسی که تعهدی را که ضمانت سازمان ملل را داشته پاره کرده است دل بست، نمی‌توان از ترس به راهکارهای دیگری دست زد که بدتر راه نفوذی به دشمن دهد. اما این ادعای ما نیست که می‌گوئیم دشمن هیچ غاطی نمی‌تواند بکند. این موضوعی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب بارها بیان کرده اند. در جدیدترین یادآوری این مهم نیز نشریه خط حزب‌الله به پاسخ رهبر انقلاب درباره برخی از نگرانی‌ها نسبت به آینده انقلاب که اخیرا در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی خارج از کشور با ایشان مطرح شد، پرداخته است.
پاسخ رهبر انقلاب درباره برخی از نگرانی‌ها نسبت به آینده انقلاب که اخیرا در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی خارج از کشور با ایشان مطرح شد، قابل تامل و آرامش دهنده است. در روزهای اخیر جمعی از فعالان فرهنگی خارج از کشور با رهبر انقلاب دیدار کردند که در خلال آن یکی از حضار، دغدغه و نگرانی علاقمندان به انقلاب در آن سوی مرزها را از آینده بیان کرد. رهبر انقلاب در پاسخ به نگرانی این شخص گفتند:«نسبت به اوضاع ما اصلا نگران نباشند، هیچکس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، مطمئن باشند، هیچ تردیدی در این جهت وجود ندارد؛ این را به همه بگویید.»
خط حزب‌الله برای اولین بار در سخن هفته‌ این شماره از نشریه، پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای درباره برخی نگرانی‌ها نسبت به آینده انقلاب را با عنوان «به همه بگویید...» منتشر کرد.
همین یادآوری مساله‌ای که بارها و بارها تکرار شده است می‌تواند قوت قلبی باشد برای آن دلواپسان و نگرانی‌های بیخودی که تا یک تهدید می‌شنوند به خود می‌لرزند و می‌گویند باید برویم مذاکره و ملت را از جنگ نجات دهیم! این پاسخ می‌تواند یکبار دیگر به جامعه و مردم و مسئولان یادآوری کند که جز قصور خودشان و جز اختلافات درونی نمی‌توانند دشمنی داشته باشند و هیچ کشور و مثلا ابرقدرتی توانایی رویارویی با آنها را نخواهد داشت.
این آرامش یک پیام مثبتی است که از سوی رهبری مخابره شده است و می‌تواند به ایرانیان سراسر دنیا منتقل یافته و موجبات آرامش آنها را فرآهم آورد. می‌تواند بگوید که هیچ اجباری برای تن دادن به خواسته‌های دشمن نداریم، هیچ اجباری برای کوتاه آمدن از مطالبات و حقوق ملت وجود ندارد و ماشه دشمن روی اسلحه‌ای است که گلوله‌های آن مشقی است و تنها قصد ایجاد ترس و نگرانی را دارد.
دست دشمن هیچگاه روی ماشه واقعی نخواهد رفت مگر زمانی که خیالش راحت شود پشتوانه نظام که همان جمعیت ۸۰ میلیونی هستند وجود نداشته و یا از مسئولانشان دلسرد شده و نسبت به آنها اعتمادشان را از دست داده‌اند.
خواندن همین جمله از رهبری کافی است که بدانیم اگر از تهدیدات دشمن ناخرسند و نگرانیم باید حواسمان به خودمان و اقداماتمان باشد. باید حواسمان به مسئولان و مطالبه‌گری قانونی از آنها بوده و در انتخاب‌هایمان دقت بیشتری داشته باشیم تا با انتخاب یک فرد نادرست آینده انقلاب را به خطر نیانداخته و باعث عقب‌گرد کشور و درجا زدن آن نشویم.
مسئولان نیز با خواندن این جمله باید بدانند که مسئول اصلی ایجاد انشقاق احتمالی در جامعه به دلیل محقق نشدن وعده‌هایشان خواهند بود و بر این اساس وعده صادق را باید پیشه خود کنند، باید بتوانند در مسیر خواسته‌های مردم حرکت کرده و مطالبه‌گری مردم را برنامه‌ریزی رقیب و یا دشمن تلقی نکنند و درست و بجا پاسخگوی مطالبه‌گری قانونی آنها باشند.
در نهایت می‌توان اینطور نوشت که دشمن خارجی نمی‌تواند تا زمانی که مسئولان لایق و فهیم و متعهد و مردمی آگاه و هوشیار در کشور فعال هستند به قلب جامعه نفوذ کرده و آسیبی به کشور زند. همین جمله رهبری پاسخ همه ناراحتی‌ها و دلواپسی‌ها و دل‌ناآرامیهای معمولی و نامعقولی می‌تواند باشد که توسط مسئولان و بعضا مردم نسبت به آینده کشور وجود دارد. ما برخلاف برخی که دلواپسی را جرم دانسته و به منتقدان انگ دلواپسی می‌زدند، دلواپسی و دل آشوبی را جرم نمی‌دانیم و تلاش می‌کنیم دلواپسان و آنهایی که دلنگران آینده کشور براساس تهدیدات دشمن هستند به آرامشی اقناعی رسیده و در کنار ملت به رشد و ارتقای جامعه اسلامی کوشش کنند و حضوری فعال داشته باشند.
دلواپسی و دلنگرانی تا جایی جرم نیست که به مرز ترس تا حد مردن نرسیده و به مغز فرمان قفل شدن ندهد، دلواپسی تا حدی جایز است که از ترس مرگ، مرگ نیاورد! دلواپسی که باعث شود ذهن قفل شده و همه فعالیتها و کارکردها در ژارچوب ترس و اضطراب باشد و به نوعی باعث دشمن شاد شدن شده و تمرکز فعالیت صحیح و پاتک را از انسان بگیرد فاجعه است. بر همین اساس جمله مقام معظم رهبری را برجسته کردیم تا آنهایی که از ترس بهپیشنهاد مذاکره ترامپ روی خوش نشان داده و در تلاش هستند تا با کلیدواژه «کوتاه بیایید تا مردم قربانی نشوند» ترسشان را کاهش دهند، آسودذه شوند که هیچ ترس و اضطرابی از دشمن نداشته باشند و بدانند که در صورت عملکرد مناسب و متحدانه و خالی نکردن پشت مردم و مسئولان دشمن جرات جمله ندارد و حتی نمی تواند گزینه نظامی را روی میز قرار دهد.
نوشتیم تا دلواپسان دل نگران جنگ بدانند حق دارند نگران و دلواپس باشند اما حق ندارند برای این دلنگرانی کشور را به مسیری هدایت کنند که منافع عمومی را به خطر انداخته و باعث رخدادی بدتر از آنچه تصورش را داشتند و می ترسیدند، بشوند. نوشتیم تا بدانند مادامی که دل‌آرام باشند و در مقابل دشمن تجهیز شده باشند کسی توان چپ نگاه کردن را نخواهد داشت، بدانند که اگر مذاکره موشکی شکل گیرد، اگر اتحاد داخلی خدشه ببیند، اگر سیاست‌های ضد تروریستی ما تغییر کند آن موقع است که باید نگران واقعی باشند چون به قدری ضعیف شده‌ایم که می توانند از بین ببرند ما را، نوشتیم تا همه بدانند اگر از آرمان‌های انقلاب اسلامی کوتاه بیاییم و فکر کنیم با این کوتاه آمدن و چشم بستن روی برخی موارد می‌توان به خوشبختی وعده داده شده توسط غرب برسیم به آنچنان خاک سیاهی خواهیم نشست که یمن و سوریه در مقابل خوشبخت باشند. نوشتیم تا بدانیم آنچه جمهوری اسلامی را قدرتمند کرده تفکر انقلابی و مسئولان انقلابی است و بس و فقط باید به وعده خداوند که به مومنان وعده پیروزی داده دل‌خوش کرد و آن را صادق دید. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 105584
 
Share/Save/Bookmark