میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
با اعلام خبر درگذشت سلطان قابوس
هیثم بن‌طارق بر تخت پادشاهی عمان نشست

تلویزیون رسمی عمان در حالی تایید کرد «هیثم بن‌طارق آل‌سعید» جانشین سلطان فقید این کشور است که وی در اولین سخنان بر ادامه راه سلطان قابوس تاکید کرد.
تلویزیون رسمی عمان، انتصاب «هیثم بن طارق آل سعید» به عنوان پادشاه جدید عمان را تایید کرد.شورای عالی دفاع عمان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نشستی برای بازگشایی نامه محرمانه سلطان قابوس درباره جانشین او برگزار شد و هیثم بن طارق بن سعید سلطان جدید عمان است. برخی رسانه‌های عربی و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویری از مراسم انتصاب سلطان جدید عمان منتشر کردند.پیش از این، روزنامه «الوطن» عمان نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: هیثم بن طارق آل سعید امروز در برابر پارلمان عمان به عنوان سلطان جدید عمان سوگند یاد می‌کند. «هیثم بن طارق» ۶۶ ساله وزیر میراث و فرهنگ عمان و پسرعموی سلطان فقید این کشور است که از دو سال پیش از جمله گزینه‌های جانشینی سلطنت عمان بود.تلویزیون عمان سحرگاه دیروز از در گذشت «قابوس بن سعید بن تیمور» سلطان این کشور خبر داد.
دولت عمان به مناسبت در گذشت سلطان این کشور سه روز عزای عمومی اعلام و امروز را نیز در این کشور برای انجام مراسم خاکسپاری پیکر سلطان قابوس تعطیل کرد.سلطان عمان که در سن ۷۹ سالگی در گذشت از سال ۱۹۷۰ میلادی و به مدت پنجاه سال در این کشور حکفرمایی کرد.پیش از اعلام خبر فوت سلطان عمان،‌ منابع خبری از استقرار گسترده ارتش و نیروی پلیس در خیابان‌های این کشور خبر داده بودند. انتقال قدرت در عمان بر اساس ساختاری است که در سال ۱۹۹۶ صادر شد. طی آن خاندان سلطنتی سه روز فرصت دارد جانشین سلطان قابوس را معین کند در غیر این صورت شورایی متشکل از رؤسای ارتش، دادگاه عالی و دو نماینده شورا نامه مهر و موم شده پادشاه را باید باز کنند در آن جانشین خود را معرفی کرده است. سلطان جدید عمان گفت سیاست خارجی عمان مبتنی بر همزیستی مسالمت آمیز را حفظ می کند. هیثم بن طارق در ۱۳ اکتبر ۱۹۵۴ میلادی در عمان متولد شد، وی در ۱۹۷۹ میلادی در رشته برنامه خدمات خارجی دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد. پادشاه جدید عمان پیش از اینکه به عنوان جانشین سلطان قابوس انتخاب شود به عنوان وزیر میراث و فرهنگ عمان انجام وظیفه می کرد.
به دنبال اعلام خبر درگذشت سلطان این کشور، شورای عالی دفاع عمان جلسه ای فوق العاده در مقرش در «البستان» تشکیل داد و در آن هیثم بن طارق آلسعید، مراسم سوگند پادشاهی یاد کرد. در همین حال مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن از مواضع برادرانه سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در قبال ملت یمن قدردانی کرد.

کد مطلب: 112388
 
Share/Save/Bookmark