میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد
بازداشت یک‌ متخلف انتخاباتی در استانداری تهران
بازداشت یک‌ متخلف انتخاباتی در استانداری تهران
 

سخنگوی قوه قضاییه در بیستمین نشست خبری خود به سوالات مختلف خبرنگاران در حوزه قضایی پاسخ گفت.
غلامحسین اسماعیلی در بیستمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به تأکیدات بیانیه گام دوم انقلاب گفت: ایران قوی با مردم قوی شکل می‌گیرد و برای این مهم باید دولت قوی، مجلس قوی و قوه قضائیه قوی و نیروهای مسلح قوی و دانشگاه قوی داشته باشیم.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: قوه قضائیه قوی یعنی قوه قضائیه مردمی. اقدام اخیر قوه قضائیه در ابلاغ نحوه مشارکت و همکاری نهادهای مردمی با قوه قضائیه که روز گذشته رونمایی شد، نیازمند تبیین و اطلاع رسانی مناسب است. سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به برگزاری انتخابات در روزهای آینده گفت: از همه مردم دعوت می‌کنم آگاهانه در انتخابات شرکت کنند اسماعیلی ادامه داد: با پیگیری‌های دادگستری کارخانه‌ای در اردبیل که در آستانه تعطیلی بود احیا شد. این سومین کارخانه راکد اردبیل است که احیا می‌شود در این رابطه تعدادی از زندانیان رأی باز مشغول به کار شدند.
وی افزود: با ورود دادسرای تهران به مشکلات ایران ترانسفور مشخص شد در راستای خصوصی سازی خریدار این مجموعه فاقد صلاحیت بوده و میلیاردها تومان به صورت غیرقانونی از حساب این شرکت خارج کرده بود تحت تعقیب قرار گرفت و بازداشت شد. مدیران جدید خصوص سازی هم ورود کرده و با اختیارات قانونی قرارداد واگذاری لغو و قرار شد از طریق بورس به خریداران واگذار شود. اسماعیلی در پاسخ به این سوال که احکام مربوط به فعالان محیط زیستی در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است؟ گفت: رأی پرونده موسوم به محیط زیست اما از نظر ما پرونده اقدام علیه امنیت است، صادر و قطعی شده است. مراد طاهباز فرزند قاسم به جرم همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از آمریکا، نیلوفر بیانی به حرم همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد مال، هومن جوکار به جرم همکاری به دولت آمریکا به هشت سال حبس و طاهر قدیریان به هشت سال سپیده کاشانی به شش سال حبس، امیر حسین خالقی به جرم جاسوسی به شش سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به جرم اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت به چهار سال حبس محکوم شده است.
وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشت شدگان حوادث آبان ما گفت: تعداد زیادی پرونده رسیدگی و حکم صادر شده است. جمعی از عناصر اصلی اغتشاش گران شناسایی شدند. کسانی که اقدام به تخریب اموال مردم می‌کردند شناسایی و مناسب با اعمال آنها مجازات در نظر گرفته می‌شود. در تهران اصفهان خوزستان و شیراز عناصری از اغتشاشگران اصلی محاکمه و رأی صادر شده است.
وی به یکی از پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: این پرونده مشهور به پرونده امیر آلمانی بود در همین مقطع مرتکب سرقت مسلحانه هم شده بودند در اغتشاشات حضور داشتند و خودشان از اقداماتشان فیلم گرفته و سپس به ترکیه رفته بودند اما به کشور بازگردانده شدند. این فرد پیش تر هم در آلمان با گروهک نفاق در آلمان ملاقات‌هایی داشتند.
وی در خصوص درخواست فرانسه برای دو زندانی گفت: قانون ما تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و یکی از دو نفر را ما تبعه خارجی نمی‌دانیم این افراد اقداماتی علیه امنیت ملی داشتند که با حضور وکیل محاکمه می‌شوند. به هیچ عنوان دخالت هیچ کشوری را در امور قضائی کشور را نمی‌پسندیدیم. همین حمایت کشور فرانسه از روح الله زم و این اقدامات آنها در تناقض است.
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده طبری گفت: تحقیقات این پرونده تمام است و قبل از پایان سال دادسرا تصمیم نهایی را خواهد گرفت. پیش بینی‌های لازم انجام می‌شود تا در صورت لزوم قبل از پایان سال محاکمه آغاز شود. ممکن است بخش‌هایی از پرونده مفتوح بماند.
اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پیوندی گفت: بخشی از این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شد و به دادگاه ارسال شد و در نهایت تحقیقات را ناقص و به دادسرا ارجاع داد. در بازگشت پرونده افراد دیگری هم بازداشت و برخی از آنها آزاد شدند. دلایل و مستندات جدیدی حاصل شد این پرونده در دو بخش دانشگاه شهید بهشتی و هلال احمر مطرح است و بعد از رفع نقص به زودی به دادگاه ارسال خواهد شد. این قبیل از پرونده‌ها ناظر به عملکرد شخص و نه سازمان است. وی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس قوه قضائیه از یک لیست واحد انتخاباتی حمایت کرده است گفت: به صورت صریح اعلام می‌کنم ریاست قوه قضائیه به هیچ عنوان از هیچ فرد و لیست و جریانی در امر انتخابات حمایت نکرده است. البته مراجعاتی از سوی برخی افراد شده اما ایشان در برابر همه مراجعات و خواسته‌ها در رابطه با تأیید صلاحیت‌ها و حمایت از یک لیست اعلام کردند که هیچ مداخله‌ای نمی‌کنم. اسماعیلی در رابطه با پرونده همکاری با «عبدالرضا داوری» با «زم» گفت: فقط برای خود زم کیفرخواست صادر و برای بقیه متهمان تحقیقات همچنان ادامه دارد. برخی از متهمان این پرونده بازداشت هستند و تاکید شده که وضعیت بازداشتی‌ها تعیین و تکلیف و کیفرخواست دوم صادر شود. وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی گفت: در ارتباط با سایر صلاحیت‌ها و شهادت شهید سلیمانی و هم رزمان وی، هم از ناحیه خود دادسرا اعلام جرم شده و شعبه ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای رسیدگی تعیین شده و گزارشاتی را هم وزارت امورخارجه و ستاد حقوق بشر در این ارتباط ارائه دادند و در این شعبه ثبت شده است. وی افزود: خانواده شهید سلیمانی و شهدای همراه این شهید، اعلام کردند اقدام قضائی را بعد از چهلم انجام می‌دهند و منتظریم ببینیم چه تصمیمی می‌گیرند و تا این ساعت اقدامی از ناحیه آنها نشده است.
موضوع نفوذ در احراز صلاحیت‌ها صحت ندارد، کلاهبرداری شده است وی در پاسخ به سوال دیگری درباره کلاهبرداری از نماینده‌ها در بحث احراز صلاحیت‌ها گفت: اینکه اینها ادعا می‌کنند ذی نفوذ هستند با اینکه واقعاً ذی نفوذ باشند مسئله جداست. تا الان به ادعای نفوذ رسیدیم اما به صاحب نفوذ بودن نرسیدیم. کما اینکه این موضوع ارتشاء نیست و کلاهبرداری است و در هر حال جرم است.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در این خصوص تا الان حدود ۲۰ نفر شناسایی و دستگیر شدند و برخی با قرار تأمین مناسب آزاد شدند و چهار یا ۵ نفر هنوز در بازداشت هستند. آنچه که بررسی کردیم به ارتباط آنها با نهاد نظارتی انتخابات به هیچ عنوان نرسیده‌ایم و تحقیقات ما چنین نتیجه‌ای را حکایت نمی‌کند. مدعیان دروغین خیلی قشنگ بلد هستند صحنه‌سازی برای نفوذ کنند. یکی از افرادی که در این پرونده دستگیر شد، ادعا می‌کرد پسر یکی از مقامات است اما به او گفتند این ادعا خیلی بد است و خیلی‌ها می‌دانند فلانی پسر ندارد اما آمد گفت من برادرزاده آن مقام هستم و معلوم شد برادرزاده هم نیست. یکی از کسانی که در این برهه تحت تعقیب قرار گرفت و بازداشت شد خودش یک کاندیداهای رد صلاحیت شده دوره قبل بود؛ اگر عرضه می‌داشت مشکل خود را حل می‌کرد اما آمده و ادعا کرده بود که من نفوذ دارم و می‌توانم مشکل شما را حل کنم.
اسماعیلی افزود: در این بین از استانداری تهران کسی بازداشت شد و جز متهمان قرار گرفت و آنها نیز در دستگاه‌های اجرایی هستند و ربطی به نهادهای نظارتی ندارند.

کد مطلب: 112883
 
Share/Save/Bookmark