میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
ديدار بي‌نتيجه كري و لاوروف در سوچي
فاصله مسكو- واشنگتن با هديه پر نشد
فاصله مسكو- واشنگتن با هديه پر نشد
 

وزراي خارجه روسيه و آمريكا در حالي با يكديگر ديدار كردند كه به رغم دادن هداياي مختلف به يكديگر در نهايت نتوانستند از ميزان اختلافات گسترده ميان دو كشور بكاهند.
ماه‌ها پس از گسترش تنش‌ها بر سر اوکراین، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تلاش کرد تا یخ روابط را روز سه‌شنبه در دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا بشکند و از این‌رو به وی دو سبد مملو از سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی هدیه داد.
کری به تفرجگاه سوچی در دریای سیاه رفته است و مذاکرات عالی‌رتبه با لاوروف و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشستی غیرعلنی داشت؛ این اولین سفر کری به روسیه طی دو سال گذشته محسوب می‌شود. لاوروف میهمان خود را با نشان دادن سبدی مملو از گوجه فرنگی قرمز و یک سبد دیگر مملو از سیب زمینی غافلگیر کرد.
مساله سیب‌زمینی در روابط میان لاوروف و کری به جوک تبدیل شده است. پیشتر نیز در ژانویه ۲۰۱۴ زمانی که دو طرف در پاریس درباره سوریه گفت‌وگو کردند، کری به همتای روس خود دو سیب زمینی بزرگ ایالت آیداهو را پیشکش کرد. هدیه روس‌ها همچنین یادآور این موضوع است که روسیه در پاسخ به تحریم‌های غرب بر سر بحران اوکراین، محصولات آمریکا و اروپا را ممنوع کرد. هیات روسیه در سوچی همچنین یک تی‌شرت به مناسبت روز پیروزی (Victory Day) به دیپلمات ارشد آمریکا هدیه کرد.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، کری از طرف خودش لیستی از روزنامه‌های روسی را به میزبانش داد که از نظر وی به خوبی بیانگر روابط گسترده و بالقوه دو کشور نیست و باید در آنها اصلاحاتی انجام شود. در اين ميان رئیس‌جمهوری روسیه و وزیر امور خارجه آمریکا در سوچی، روسیه مذاکرات بسیار حساسی را برگزار کرده و نسبت به همکاری نزدیکتر درخصوص اوکراین و سوریه متعهد شدند اما به رویکرد جدیدی برای از میان برداشتن اختلافات اصلی دست نیافتند.
از نظر مسکو سفر جان کری به روسیه به احتمال زیاد برای عادی‌سازی روابط میان واشنگتن و مسکو بوده که به خاطر جنگ داخلی در اوکراین و سوریه و همچنین نوع رفتار مسکو با مخالفان و اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا پرتنش شده بود.
در همین حال یوری اوشاکف، مشاور امور خارجی پوتین در این‌باره گفت: این مذاکرات مفید و مثبت بود. وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه همچنین متعهد شدند تا برای متقاعد کردن طرفین درگیر در اوکراین و با هدف اجرا و تحقق آتش‌بس امضا شده در فوریه ۲۰۱۵ تلاش کنند.
جان کری با اشاره به این مساله که پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین آتش‌بس را با خطر بالقوه مواجه می‌کند، گفت: ما به شدت به او تاکید می‌کنیم که درباره همکاری در زمینه تحقق کامل این توافق آتش‌بس باز هم فکر کند.
کشورهای غربی، مسکو را به دخالت در امور اوکراین و حمایت از جدایی‌طلبان شرق این کشور متهم می‌کنند؛ ادعایی که مسکو آن را رد می‌کند. جان کری با اشاره به این موارد اختلافی بار دیگر در این نشست خبری بر اهمیت سازش و آرامش در اوکراین تاکید کرد.
نكته قابل توجه آنكه وزیر خارجه ترکیه در آستانه نشست ناتو از اعلام آمادگی کشورش برای میانجیگری در اختلافات روسیه و غرب بر سر اوکراین خبر داد.

کد مطلب: 92208
 
Share/Save/Bookmark