میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
برگزاری سی و هفتمین هفته تظاهرات شنبه ضد سرمایه‌داری مردم فرانسه
سرکوب، جلیقه زردها را متوقف نمی کند
سرکوب، جلیقه زردها را متوقف نمی کند
 

به رغم سرکوب‌گری‌های پلیس ۸ ماه و ۹ روز از آغاز جنبش ضد نظام سرمایه داری و سیاست های اقتصادی دولت موسوم به "جلیقه زردها" می گذرد و دیروز در سی و هفتمین هفته متوالی این اعتراض ها بار دیگر خیابان های فرانسه عرصه حضور تظاهرکنندگان شده و این در حالی است که محدودیت ها همچنان به قوت خود باقی است.
تجمع های دیروز در حالی برگزار شد که برخی مناطق فرانسه بارانی بود. برخی رسانه‌ها نوشتند باران جلیقه زردها را متوقف نمی کند. پلیس فرانسه دستور هر گونه تجمعی در شانزه لیزه و مناطق اطراف آن، محدوده کلیسای نوتردام، "لزنولید" (Les Invalides ) موزه و آرامگاهی که ناپلوئون بناپارت در آنجا دفن شده است و مجموعه " تروکادرو" (Trocadero )شامل دو موزه انسان و موزه ملی دریایی و همچنین برج ایفل ممنوع است. همچنین به دستور «دیدیه لالمان» رئیس پلیس فرانسه، محدوده کاخ ریاست جمهوری و مجلس ملی فرانسه هم همچنان جزو محدودیت های اعمالی از سوی پلیس برای برگزاری هرگونه تجمعی در پایتخت این کشور به شمار می رود.
در عین حال به نوشته تارنمای روزنامه "لو پروگرس" فرانسه، جلیقه زردها اقدام به تجمع در عوارضی بزرگراه در ناحیه "لیماس" کردند. بستن عوارضی ها در شهرهای مختلف فرانسه یکی از اقدام های رایج جلیقه زردها در طول شنبه های اعتراضی آنها بوده است.
تارنمای مجله اینترنتی جلیقه زردها در عین حال از به کارگیری "کوادکوپتر "توسط پلیس بر فراز تظاهرکنندگان فرانسوی خبر داده و به نقل از یکی از افسران ارشد پلیس نوشته است: هدف از هواپیماهای بدون سرنشین این است که فرمان را روشن کرده و در تصمیم گیری کمک کند. به گفته او، کوادکوپتر ارزانتر و آسانتر از هلیکوپتر به کار گرفته می شود و این اجازه را می دهد که رئیس یک عملیات اجرایی همه چیز را زیر نظر داشته باشد. این اطلاعات می تواند به اقدامات کمک کند. از آغاز جنبش جلیقه زردها تاکنون بارها اخبار و تصاویر مختلفی از اعمال خشونت پلیس علیه معترضان منتشر شده است؛ خشونت هایی که با واکنش شدید کنشگران اجتماعی و سیاسی مواجه شده است. جنبش جلیقه زردها با حضور حدود ۳۰۰هزار نفر از معترضان در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸(۲۶آبان ۹۷) شکل گرفت.
در چند ماه گذشته، بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند. اعتراض‌ها در ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد اما به سرعت جنبه سیاسی پیدا کرد. در جریان سی و شش هفته اعتراض ها در شنبه های سیاه، حدود ۶ هزار نفر از معترضان طبق اعلام وزارت کشور بازداشت شده اند. این اعتراض ها همچنین بیش از ۲ هزار زخمی از بین معترضان و نیز یک هزار مجروح در بین نیروهای پلیس را به دنبال داشته است. بر اساس گزارش وزارت کشور فرانسه، پلیس این کشور در تظاهرات جلیقه زردها بیش از ۱۰ هزار گلوله فلش بال علیه معترضان شلیک کرده است.
و در حالی که ۲۴ فرانسوی در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش جلیقه زردها بر اثر اعمال خشونت آمیز نیروهای پلیس نابینا شده اند، رییس جمهوری فرانسه یکشنبه گذشته بار دیگر به دفاع از عملکرد این نیروها پرداخت.

کد مطلب: 110083
 
Share/Save/Bookmark