میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
مسئولیت سازی به جای مسئولیت پذیری
فرانسه این روزها میزبان نشستی است که بسیاری آن را یکی از پر چالش‌ترین نشست‌های جهانی می‌دانند...

فرانسه این روزها میزبان نشستی است که بسیاری آن را یکی از پر چالش‌ترین نشست‌های جهانی می‌دانند. نشست گروه ۷ سال ۲۰۱۹ در فرانسه از تاریخ دوم تا چهارم شهریور در تفرجگاه ساحلی بیایتز برگزار می‌شود. در مجموع ۲۴ هیئت خارجی همراه با سران گروه ۷ شامل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، آبه شینزونخست وزیر ژاپن، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا از دیروز برای برگزاری چهل و پنجمین نشست گروه هفت گرد هم آمدند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که یک نکته اساسی در آن مشاهده می‌شود و آن اصرار محافل رسانه‌ای و بعضا سیاسی غربی برای محور قرار دادن موضوع ایران به عنوان محور این نشست است. بسیاری از رسانه‌های غربی تلاش کرده‌اند تا چنان نشان دهند که مسئله‌ای همچون برجام و به اصطلاح پایبند شدن ایران به برجام محور این نشست خواهد بود و کشورها به دنبال رایزنی در این زمینه‌اند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که نگاهی بر کارنامه و ریشه شکل گیری گروه ۷ نکته‌ای مهم را نشان می‌دهد و آن مسئولیت این گروه در قبال اقتصاد جهانی است. اعضا بر این ادعایند که آنها اقتصاد برتر جهانند و لذا ماموریت آنها نیز در حوزه اقتصادی است. اساس گروه ۷ برپایه اقتصاد جهانی و رفع چالشهای اقتصاد بین الملل است حال آنکه شواهد حکایت از آن دارد که این گروه نه تنها توانی برای اجرای این مهم ندارد بلکه اختلافات درونی آنها به شدت بالا گرفته و عملا نمی توانند طرح اقتصادی واحد داشته باشند.
آمریکا در سالهای اخیر با رویکرد یک جانبه در اقتصاد جهانی و اعمال تحریم علیه کشورها و نیز وضع تعرفه‌های سنگین علیه سایر کشورها و خروج از اتحادیه‌های منطقه ای و جهانی عملا لطمات بسیاری به اقتصاد جهان وارد کرده است در همین حال انگلیس نیز با برگزیت بدون توافق و عدم پذیرش تعهداتش در قبال اروپا نقش قابل توجه در این عرصه داشته است. در همین حال اتحادیه اروپا بویژه بزرگان این اتحادیه با مشارکت در تحریم‌های آمریکا علیه سایر کشورها، لطمات ویژه‌ای به اقتصاد بین الملل وارد کرده‌اند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که نشست گروه ۷ باید بر مبنای اقتصاد جهانی باشد که اساس آن را نیز بازخواست آمریکا، بزرگان اروپا به جرم بحران سازی در اقتصاد جهانی تشکیل می‌دهد و بیان مسائلی همچون برجام و یا تحولات غرب آسیا صرفا رفتارهای غیر مسئولانه‌ای است که برای پنهان سازی بی مسئولیتی گروه ۷ صورت می‌گیرد. در اصل کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان با سوق دادن این نشست به مسائل فرعی سعی در پنهان سازی ناکارآمدی گروه ۷ در قبال اقتصادی جهانی و البته فرار از بازخواست جهانیان به دلیل نقششان در تشدید بحران اقتصاد بین الملل را دارند در اصل آنها با مسئولیت سازی به جای مسئولیت پذیری به تحریف حقایق و مسئولیت‌های اقتصادی خود می‌پردازند که سندی دیگر بر عدم صداقت رفتاری و البته تزلزلز و ناتوانی شدید نظام سرمایه‌داری در رفع مشکلات اقتصادی جهان است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 110489
 
Share/Save/Bookmark