میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۹
 
 
خودتان سیاهید!
دولتی که ادعا می‌کند با کسر بودجه روبرو است و می‌گوید با این شرایط نمی‌توان کشور را اداره کرد و بنزین را گران می‌کند...

دولتی که ادعا می‌کند با کسر بودجه روبرو است و می‌گوید با این شرایط نمی‌توان کشور را اداره کرد و بنزین را گران می‌کند، چگونه است که هنرمندان و آنانی که خود را هنرمند می‌نامند را از پرداخت مالیات معاف می‌کند؟
در صنف هنر و فرهنگ کشور همه گونه قشر دیده می‌شود، از پولدار و معروف و مشهور گرفته تا آنهایی که زندگی درویشی دارند و از قِبل هنر خود کیسه ندوخته اند تا دیگران را سرکیسه کنند، از فضای بلبشوی فرهنگی هم سوء استفاده نکرده اند تا از آن راه به آلاف و الوف خود برسند و پولی به جیب بزنند.
اما در این قشر هستند آدمهایی که به خاطر اوضاع نابسامان فرهنگی کشور به این عرصه وارد شده و علاوه بر مشهور شدن که اکنون با نام سلبریتی شناخته می‌شوند، پول‌های گزاف و بادآورده‌ای را به جیب زده اند که همه آن درآمدها از صدقه سر کشور، مردم و نظام است. اگر ادعا می‌کنند دست رنج زحمات خودشان است، گزافی بیش نیست، اگر فیلم‌های سینمایی روی پرده نقره ای و حتی سریال‌های آبکی تلویزیون را زحمت و تلاش خود می‌دانند و به فیلم‌هایی که نام نمی‌بریم می‌نازند، پس هنرمندان و هنرپیشگانی که دود چراغ خورده‌اند و سینه سوخته هستند، چه بگویند؟!
و البته این طیف سلبریتی که خود را از ما بهتران هم می‌دانند، اجازه دارند درباره هر اتفاقی واکنش نشان دهند و برای مردم هم راه نشان دهند، که اگر اندکی به زندگی آنها بنگریم، آشفته بازاری است دیدنی، برای خودشان برو بیایی راه انداخته اند و برخی از آنها پس از چپاول‌هایی که کرده اند به دیار ینگه دنیا می‌روند و فارغ از دغدغه‌ها و مشکلات کشور که خود در آن نقش داشته اند، با خیالی آسوده به زندگی مرفه خود می‌پردازند. همین جماعت به ظاهر هنرمند که بازیگران خوبی در عرصه بازی گری هستند، در نقش تبلیغ کننده نامزد انتخابات ریاست جمهوری ظاهر شدند و در این سناریو به خوبی توانستند نقش خود را بازی کنند. گزاف نگفته‌ایم اگر بگوییم در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته همین بازیگران، همه توان بازیگری خود را خرج کردند تا به مردم بقبولانند که اگر فلان نامزد انتخابات رئیس جمهور شود واویلایی در کشور درست خواهد شد و از مزایای نامزدی که خود حامی آن بودند چه‌ها نگفتند. از او در اذهان مردم شخصیتی ساختند که گویی ناجی ایران است و غیر از او اگر بیاید روزگاری سیاه در انتظار کشور خواهد بود! اما همان‌ها که حمایت مطلق و بی چون چرا از نامزد انتخابات ریاست جمهوری خود می‌کردند، اکنون منتقد تند و تیز او و دولتش شده‌اند، اعلام برائت می‌کنند و از رفتار و کردار دولت فاصله می‌گیرند، گویی آنها هیچ نقشی در روی کار آوردن دولت محبوب خود نداشتند، آیا تخریب‌های شدید و سیاه نمایی‌های گسترده آنها علیه نامزدهای رقیب را می‌توان از یاد برد؟!
اوضاع اقتصادی کشور به سامان نیست، کارشناسان اقتصادی و صاحبنظران اعتقاد دارند که ضعف دولت در زمینه اقتصاد کشور، دلیل چنین وضعیتی است. دولت به خاطر تحریم‌های اقتصادی، نفت به اندازه نیاز نمی‌تواند بفروشد، وضعیت تولید نیز با بی رونقی روبرو است که این نیز دستاورد دولت است، اما رونق واردات کالاهای خارجی همچنان پابرجاست.
گرانی بنزین و سهمیه بندی آن راهکاری بود که دولت آن را اجرا کرد. اقدامی که پس از اجرای آن، تبعات بسیاری را باعث شد. آشوب‌ها و اغتشاشات چند روز پیش به فتنه ای تبدیل شد که، گستردگی آن اکنون برای همگان آشکارتر شده است. همان سلبریتی‌های دل نازک، نقشه ایران را سیاه کرده‌اند برای همدردی با کشته شدگان این فتنه، بیانیه ای نیز مرقوم فرموده اند که ما دلمان برای مردم می‌سوزد!
سلبریتی‌های عزیز! یک طرف ماجرا را وارونه می‌نگرید، اما آیا آن طرف ماجرا را هم می‌بینید؟ یا آن که سرتان را همچون کبک زیر برف کرده‌اید؟! اغتشاش و آشوب در کشور، تنها یک وجه ندارد، وجه حقیقی و واقعی آن این است که اشرار، دست به جرم و جنایت زدند، مردم را هدف قرار دادند، مأموران انتظامی و امنیتی را با سلاح‌های سرد و گرم خود به شهادت رساندند و مجروح کردند. باید عکس‌ها و فیلم‌های این جنایات را دیده باشید، اگر ندیده اید ببینید تا شاید اندکی از وجدان خفته شما بیدار شود.
با این اوصافی که از ماجرای سلبریتی‌های فرهنگی رفت، آیا انصاف است که این جماعت از پرداخت مالیات معاف شوند؟ درآمدهای میلیاردی بسیاری از این بازیگران در همین کشور به دست می‌آید، آنگاه نمک می‌خورند و نمکدان می‌شکنند و پاداش این شکستن نمکدان را هم دریافت می‌کنند. جناب آقای نوبخت در یک دستور فوری به درخواست وزیر ارشاد پاسخ می‌دهد و هنرمندان را از پرداخت مالیات معاف می‌کند. شاید این تصمیم را یک اقدام مردم پسندانه بدانید اما آیا در این مقوله، همه قشر فرهنگ و هنر کشور در یک سطح قرار دارند؟
بخشش مالیاتی بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟ آیا از کیسه خلیفه بخشیدن است؟!
در جایی که مردم در فشار معیشتی هستند، در حالی که مردم به خاطر تصمیم دولت برای بنزین و بی برنامگی در برنامه‌های بعدی طرح، آزرده خاطر شده‌اند و رئیس جمهور محترم در مقابل دیدگان افکار عمومی با خنده می‌گوید من هم جمعه فهمیدم بنزین گران و سهمیه بندی شد، در حالی که این سلبریتی‌ها سیاه نمایی می‌کنند آیا حق است همین آدمها مالیات درآمدهای میلیاردی خود را نپردازند؟!
یکی از هنرمندان با عزت این کشور که سال‌ها بدون حاشیه به کار خود پرداخته در پستی به بیانیه سلبریتی‌ها پاسخ داده؛ کارن همایون فر در بخشی از یادداشت خود اینگونه نوشته؛ «بیانیه آبان را امضا نکردم برای اعتراض نیازی برای لا به لای جمع قاطعی شدن ندارم از این بیانیه‌ها هزار تا دیده‌ام، مخصوصا دم انتخابات... ایران اگر سراسر سیاه و ویران شود باز مردم اینجا هستند شما که پاسپورتت آماده است برو. اینجا هوا هم نباشد من خفگی را با جان می‌پذیرم.»

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111839
 
Share/Save/Bookmark