میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
وزیر دفاع آمریکا با پادشاه عربستان دیدار کرد
نقد کردن چک تحقیر سعودی ماموریت اسپر
نقد کردن چک تحقیر سعودی ماموریت اسپر
 

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در حالی با شاه سعودی در ریاض دیدار و گفت‌و‌گو کرد که ترامپ در نگاهی تحقیر آمیز، بار دیگر تاکید کرد که سعودی جز پول هیچ چیز دیگری ندارد و هزینه‌های حمایت آمریکا را باید بپردازد.
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در ریاض با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این دیدار «روابط دوستانه» عربستان سعودی و آمریکا و «همکاری‌های استراتژیک» دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.مسائل امنیتی مشترک و شرایط منطقه و همکاری‌های واشنگتن و ریاض در خصوص آن از مهم‌ترین مسائل طرح شده در این دیدار بود. «ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع از حاضرین در این دیدار بودند.
این سفر در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز بار دیگر با لحنی تحقیرآمیز خطاب به عربستان سعودی گفت: «آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند». «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه تازه ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها سخن گفته است.ترامپ در پاسخ به ابراز شگفتی مجری فاکس نیوز درباره «حمله نکردن به ایران» در پاسخ به سرنگونی گلوبال هاوک اینطور جواب داد: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. آنها (ایرانی‌ها) یک پهپاد را که کسی در آن نبود، ساقط کردند. حسن نیت زیادی درست شده است. آنها عربستان سعودی را هدف قرار دادند. ما (آمریکا) به عربستان سعودی نظامیانمان را فرستادیم». رئیس‌جمهور آمریکا برای توجیه دلیل اعزام نظامیان این کشور به عربستان سعودی، با افتخار از گرفتن پول در ازای اعزام نظامیان سخن گفت و بار دیگر به عربستان سعودی توهین کرده است. ترامپ گفت: «عربستان سعودی دارد پول (اعزام نظامیان آمریکا را) پرداخت می‌کند. شما می‌دانید که این موضوع هرگز قبلا اتفاق نیافتاده بود. ما به آنها گفتیم که شما باید پولش را بدهید و آنها دارند پول می‌دهند. آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند فقط پول نقد». وی افزود: «آنها دارند پول می‌دهند و ما برخی از نظامیانمان را به آنجا فرستادیم و می‌خواهیم که از آنها به خوبی حفاظت کنیم».
این مواضع در حالی مطرح شده که در بحرین نشست امنیت دریایی برگزار شد که با واکنش های منفی همراه شد چنانکه سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم نشست امنیت دریایی منامه را که با مشارکت ۶۰ کشور و به ریاست آمریکا به بهانه مقابله با خطر ایران و نفوذ آن در حال برگزاری است، بار دیگر موید استمرار راهبرد آمریکا در باج گیری از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و به منظور نشان دادن رژیم اشغالگر صهیونیستی به عنوان محافظ اعراب دانست.به عقیده نویسنده مصیبت آنجاست که رژیم‌های حاکم بر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بارها و بارها تسلیم این باج گیری آمریکا می‌شوند و میزبانی این نوع کنفرانس‌های تحریک آمیز را در خاک خود پذیرا می‌شوند تا روند عادی سازی با رژیم صهیونیستی و ادغام آن در بافت سیاسی نظامی و اجتماعی منطقه سرعت گیرد.
رای الیوم نوشت: ما این اصرار آمریکا در شراکت رژیم سرکش اسرائیل در امنیت خلیج (فارس) را درک نمی‌کنیم در حالی که نه از لحاظ جغرافیایی در همجواری آب‌های آن قرار دارد و نه یک نیروی دریایی مشهوری دارد که بتواند محافظ کشتیرانی در آب‌های خلیج (فارس) باشد. بخصوص که اسرائیل از زمانی که یکی از ناوهایش با موشک حزب الله در جریان جنگ ۲۰۰۶ منهدم شد جرأت ورود به آب‌های منطقه‌ای لبنان را هم پیدا نکرد. نویسنده در ادامه با اشاره به تضاد در مواضع رژیم‌های عربی گفت: ما نمی دانیم چگونه کشورهای عربی مانند عربستان سعودی ، امارات عربی متحده و بحرین در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل در این کنفرانس شرکت می‌کنند در حالی که امروز واسطه‌هایی را برای بهبود روابط خود با ایران می‌فرستند و به دنبال حذف همه منابع تنش با ایران هستند.
عطوان تصریح کرد: دولت آمریکا در برابر سرنگونی پهپاد خود بر فراز تنگه هرمز و توقیف نفتکش انگلیسی در آب‌های خلیج (فارس) و حملات یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان هیچ واکنشی نتوانست نشان بدهد و حتی از بیم حمله موشکی ایران و تکرار فاجعه «پرل هاربر» همه کشتی‌ها و ناوهای خود را بیش از یکصد کیلومتر از تنگه هرمز دور کرد.

کد مطلب: 111334
 
Share/Save/Bookmark