میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵
 
 
عادی از نظر آمریکا!

آمریکایی ها بارها اعلام کرده اند که فشارها و تحریم های اقتصادی علیه ایران برای این است که جمهوری اسلامی ایران همچون یک کشور عادی رفتار کند!
سیاست نرمالیزه کردن کشورهای دنیا از سوی آمریکا تازگی ندارد، این سیاست هم با روش های سخت و هم با روش های نرم دنبال می شود.
زمانی آمریکا برای آن که کشوری را تحت سلطه بگیرد، از روش سخت و جنگ استفاده می کرد، نمونه های زیاد از آن در کارنامه سیاه ایالات متحده دیده می شود.
پس از مدت ها، آمریکایی ها به این نتیجه رسیدند که جنگ هزینه های سنگین دارد و باید برای آن که کشورهای دنیای را تحت سلطه داشت، از ابزارهای دیگر بهره برد. یکی از ابزارهایی که آمریکا از آن استفاده می کند، حربه تحریم اقتصادی است. جنگ اقتصادی برای آمریکا هزینه بسیار کمتری دارد، ایالات متحده تاکنون در غرب آسیا ۷ تریلیون دلار هزینه کرده اما با این وجود نتوانسته به اهداف خود برسد.
ترامپ رئیس جمهور آمریکا به خاطر هزینه ۷ تریلیون دلاری کشورش در غرب آسیا، آن را احمقانه توصیف کرد.
رقم زیادی از ۷ تریلیون دلار صرف جنگ، ویرانی و خونریزی شده است.
جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال عمر خود، هم تهدیدات سخت آمریکا را دیده است و هم نرم آن را، راه اندازی جنگ علیه ایران به واسطه صدام دیکتاتور عراق بخشی از تهدید سختی آمریکا بود.
هر چند تحریک عراق برای حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران، از سوی آمریکا یک جنگ نیابتی بود، اما ایالات متحده نقش اصلی و اساسی را در این جنگ داشت.
همه اقدماتی که آمریکا علیه ایران انجام داده برای ان بوده که بتواند ایران را به شرایط گذشته بازگرداند.
منظور از شرایط گذشته، شرایطی است که اکنون در ایران حاکم نیست و شبیه همان وضعیتی است که در دوران پهلوی دوم وجود داشت. آمریکا، ایران را کشوری خنثی، بی خاصیت، فرمانبردار، تحت سلطه و وابسته می خواهد همان گونه که در رژیم گذشته وجود داشت.
تحریم های شدید اقتصادی از سال ۵۹ تاکنون که از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده و هر سال و دوره بر شدت آن افزوده شده است، هدفی جز بازگرداندن سلطه بر ایران ندارد.
از نظر آمریکا کشوری نرمال و عادی است که به دستورات او گوش دهد، آنها را اجرا کند، پایبند قوانین و تعهداتی باشد که از سوی سازمان ها و نهادهای بین المللی دیکته شده است و هر قانونی جدیدی که از سوی آمریکا به مجامع بین المللی دیکته می شود از سوی ایران پذیرفته و اجرا شود. در کنار تحریم های اقتصادی که علیه کشورهایی همچون ایران اعمال می شود، اصرار و تأکید، همراه با فشار سیاسی برای پیوستن به قراردادهایی که جز محدود کردن جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مستقل و انقلابی دنیا، هدفی ندارد، بخش مهم عملیاتی است که آمریکا نقشه آن را کشیده است و مجریان آن در سازمان ها و نهادهای بین المللی آن را پیگیری می کند.
پیمان پاریس گرچه در ظاهر پیمانی است برای جلوگیری از نابودی محیط زیست اما کشورهای صنعتی بیشترین مخرب و آلوده کننده محیط زیست هستند و آمریکا در رأس آن است.
ترامپ، آمریکا را از پیمان پاریس بیرون آورد، چرا که قرار نیست ایالات متحده مطیع چنین قوانینی باشد. نمونه دیگر آن خروج آمریکا از برجام است که با وجود امضای توافق هسته ای، از آن خارج شده و هیچ یک از تعهدات خود را نیز اجرا نکرد. اما اصرار و تأکید دارد که ایران باید به برجام پایبند بماند.
سازمان اف ای تی نیز یکی دیگر از همان سازمان هایی است که ابزاری برای تحت نظارت قرار دادن کشورهای مستقلی همچون جمهوری اسلامی ایران است.
آمریکا رفتار ایران را عادی نمی داند و خواهان عادی شدن و نرمان شدن رفتارهای جمهوری اسلامی است.
رفتار غیر عادی ایران از نظر آمریکا چیست؟
پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته؛ ما سیاست تحریم ها را ادامه خواهیم داد تا ایران به عنوان یک کشور عادی رفتار کند.
رفتارهای غیر عادی ایران از نظر آمریکا کدام است؟
حتی با وجودی که ایران در موضوع هسته ای با آمریکا و کشورهای اروپایی به توافق رسید و خواسته آنها را اجرا کرد، باز هم رفتارهای ایران غیر عادی جلوه داده می شود.
آیا پایبندی ایران به پیمانی که هیچ سودی برای آن نداشته است غیر عادی است یا خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای؟
تعریف رفتار عادی برای آمریکا به این معنا است که کشوری همچون ایران به همه قواعد و قوانینی که نظام سلطه آن را تدوین کرده تن دهد. اگر کشوری تن به خواسته آمریکا در پیوستن به گروه اقدام مالی(اف ای تی اف) ندهد، یا کنوانسیون ۲۰۳۰ را در زمینه آموزشی و تربیتی اجرا نکند، پروتکل الحاقی را در زمینه فعالیت هسته ای امضا نکند و بسیاری بایدهای دیگر، یک کشور یاغی محسوب می شود.
ادامه چنین سیاست هایی از سوی سازمان های بین المللی که تحت نفوذ آمریکا است، در همین خواسته ها محدود نیست بلکه ادامه دارد و در آینده نزدیک به موضوعاتی همچون ازدواج مردها با مردها یا زن ها با زن ها، آزادی سقط جنین و مسائل دیگر می رسد.
مولفه هایی که نظام سلطه برای یک کشور عادی و نرمال در نظر دارد، همین موارد است، که اجرای آنها یک کشور با پیشینه تاریخی و مذهبی پاک و غنی را به اضمحلال خواهد کشاند. اتاق خبر ۲۴

کد مطلب: 108338
 
Share/Save/Bookmark