میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
به عربستان بايد پاسخ انقلابي داد
جمهوري اسلامي ايران براي اين که از اختلافات جهان اسلام بکاهد، سياست مدارا و دوستي را با عربستان با حاکميت آل‌سعود...

جمهوري اسلامي ايران براي اين که از اختلافات جهان اسلام بکاهد، سياست مدارا و دوستي را با عربستان با حاکميت آل‌سعود در پيش گرفت. اين سياست سال‌ها ادامه داشت، اما طرف مقابل با رفتارهايي که نشان از بي‌جنبه بودن و بي‌ظرفيتي بود، پاسخ اين دوستي‌ها و مداراها را با دشمني داد.
ايران اسلامي پس از انقلاب، تاکنون هيچ اقدامي عليه کشورهاي منطقه نکرده است و همواره سعي داشته تا اتحاد مسلمانان و جهان اسلام را قوت بخشد.چنين سياستي از سوي ايران براي خنثي كردن توطئه‌هاي رژيم صهيونيستي عليه جهان اسلام است.
اما در مقابل با دشمني‌ها، توطئه‌ها و مخالفت‌هاي سران کشورهاي منطقه به ويژه سران مرتجع آنها روبرو شده است.
جنگ تحميلي يکي از بزرگترين دشمني‌هاي سران کشورهاي مرتجع منطقه عليه ايران بود. اين جنگ با سردمداري صدام که اکنون از او ديگر چيزي باقي نمانده است، آغاز شد و با حمايت‌هاي مالي گسترده کشورهاي منطقه از جمله عربستان سعودي همراه بود. البته کشورهاي غربي، آمريکا و شوروي سابق هم کمک‌هاي تسليحاتي و اطلاعاتي گسترده‌اي به صدام کردند.
پس از پايان جنگ و پذيرش قطعنامه، ايران سياست برقراري روابط دوستانه و برادرانه را با کشورهاي منطقه ادامه داد.. اما هنوز جنگ پايان نيافته بود که زائران کشورمان در حرم امن الهي با يورش سربازان آل‌سعود قتل‌عام شدند و به شهادت رسيدند. حضرت امام(ره) در همان زمان نامه‌اي منتشر کردند و در آن حج را ممنوع نمودند و پرده از جنايات و خيانت‌هاي سران آل‌سعود به اسلام برداشتند.
دشمني‌ها و کينه آل‌سعود نسبت به ايران اسلامي رمز و رازي ندارد و بسيار آشکار است. شايد اگر در همان زمان که حضرت امام(ره) پس از به شهادت رساندن زائران مظلوم ايراني به دست سربازان آل‌سعود، رفتار سياسي خود را با اين رژيم تغيير مي‌داديم و قاطعانه‌تر با آن برخورد مي‌کرديم، اکنون شرايط اينگونه نبود.
رژيم آل‌سعود به دشمني‌هايش با ايران اسلامي ادامه داد و چندين مورد از دشمني‌هاي خاص را عليه ايران پياده کرد.
همراهي در سياست‌هاي ايران هراسي که از سوي آمريکا ديکته شده است و دامن زدن به آن از ديگر دشمني‌هايي است که عربستان سعودي عليه ايران به کار برده است. توطئه كاهش قيمت نفت و موضوع هسته‌اي ايران که اکنون همچنان براي رسيدن به توافق گفت‌وگوها ادامه دارد، يکي از دغدغه‌هاي رژيم آل‌سعود است. اين رژيم به خاطر پيشرفت‌هاي علمي و هسته‌اي ايران بسيار وضعيت دردناکي را تحمل مي‌کند، به همين خاطر نوع رفتارش با ايران خصمانه‌تر هم شده است.
آل‌سعود که پول‌هاي نفت را خرج خوشگذراني‌ها و خريد کشتي‌هاي گران قيمت و جزيره و بسياري موارد ديگرمي‌کند، به خاطر اين که خود نمي‌تواند دستاوردي داشته باشد، عليه ايران خباثت به خرج مي‌دهد.
پاسخ رهبر معظم انقلاب در ديدار روز پنج‌شنبه، به مواضع يک کشور عقب‌افتاده، دندان‌شکن و قاطع بود; ايشان فرمودند; «... حالا فلان کشور عقب افتاده مي‌گويد اگر ايران غني‌سازي داشته باشد من هم مي‌خواهم غني‌سازي داشته باشم، خيلي خب، برو تو هم غني‌سازي کن، بلدي برو بکن! ما که غني‌سازي را از کسي نگرفتيم. استعداد دروني ما است. اگر شما هم استعداد دروني در ملتت داري برو غني‌سازي کن.»
از دلايل دشمني‌هاي آشکار عربستان عليه ايران قاطعانه برخورد نكردن نسبت به رفتارهاي غيردوستانه، خصمانه و دشمني‌هاي آل‌سعود است. اگر آن زمان که ديپلمات سفارت عربستان در تهران در حال مستي يک هم‌وطن را با خودروي خود به قتل ‌رساند، برخورد جدي با او مي‌شد، اکنون اين کشور به خود اجازه نمي‌داد تا با زائران ايران آن رفتار شنيع را در فرودگاه جده انجام دهد. به خود اجازه نمي‌داد، پرواز ايران را بازگرداند.
اگر سفر عمره قطع مي‌شد و پول کشور به جيب آل‌سعود نمي‌رفت، آل‌سعود، چنين رفتاري با ايران نداشت. كه اگر هم داشت، ديگر حرجي نبود. اگر سياستمداران، که روابط دوستانه با آل‌سعود و ملک‌عبد‌الله داشتند، روي خوش به آنها نشان نمي‌دادند، اکنون گستاخي‌هاي آل‌سعود به اين شدت نمي‌بود و حتي در وضعيت انفعال قرار مي‌گرفت. دليل گستاخي عربستان کوتاه آمدن در مقابل آن است.
اکنون هم زمان رفتار قاطع بارفتارهاي خصمانه آل‌سعود عليه ايران است. لغو سفرهاي عمره به عربستان، پايين آوردن سطح روابط سياسي و اقتصادي، حتي تعطيلي سفارت اين کشور، کمترين پاسخ به رفتارهاي شنيع و غيراخلاقي اين رژيم است.با عربستان بايد رفتاري انقلابي کرد.

سياوش کاوياني

کد مطلب: 91803
 
Share/Save/Bookmark
 


احسان
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۰۰:۳۶:۲۳
مردانه روحرفتون وایسین ملت هم ازخدا میخواد .اماباورم نمیشه چون شمابادکی هستید وهمین که ازبالا بهتون بگن 180درجه میچرخیدوبه یه طریقی حرفتون راپس میکیرید .امروز هم به دلیل ضعیف کردن دولت این حرفهارامیزنیدگرچه رئیس جمهور محترم هرچه بگه روحرفش وامی سته .تجاوز ازکهریزک شروع شد وشماهیچوقت حرفش رانزدید