میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
فستیوال فیلم کودک و نوجوان یکی به نعل یکی به میخ!
نه‌تنها جان بلکه روح و روان هم در خطر مطلق انقراض قرار گرفته و تا زمانی که ویروس منحوس کرونا صغیر و کبیر نمی‌شناسد...

نه‌تنها جان بلکه روح و روان هم در خطر مطلق انقراض قرار گرفته و تا زمانی که ویروس منحوس کرونا صغیر و کبیر نمی‌شناسد چاره‌ای جز رعایت بی‌چون‌وچرای پروتکل‌های بهداشتی با شدت هرچه بیشتر را نخواهیم داشت.
ستاد ملی مقابله با کرونا را تحت‌فشار و یا در رودربایستی‌های جناحی قرار می‌دهند و بی‌مهابا با تمام شرایطی که تعیین می‌شود موافقت و ضمانت می‌کنند تا برنامه‌هایی را که در این دوران پیچیده می‌تواند نادیده گرفته شود.
تنها به دلیل حفظ منافع شخصی ویا حرفی برای زدن داشتن و همچنین لیست‌های حق‌الزحمه پسا جشنواره‌ای به‌صورت مجازی و آنلاین روی پرده و صحنه ببرند اما وقتی‌که خرشان از پل دریافت مجوزها گذشت همه‌چیز را در ظاهر اجرا ولی در باطن زیر پا می‌گذارند و خود را به عالم نسیان و فراموشی می‌زنند که درنهایت تعهدات کرونایی را لگدمال کرده باشند! تا قوانین جاری رعایت آلام روح و روان اهالی کلان‌شهر درگیر استرس‌های ابتلا، قرنطینه و نگران بیماران بستری در خانه و بیمارستان خدشه‌دار شود که میزان مرگ‌ومیرهای آن در این روزها عدد ۳۰ را گذرانده و مشکوکان آن به مرز ۶۰۰۰ هزار نفر نزدیک می‌شوند.
بااین‌حال حاضرند هر برنامه‌ای را که بتواند تغییراتی مثبت در آن‌ها ایجاد نماید اما به‌صورت کاملاً مجازی و از طریق رسانه ملی شاهد باشند اما در اجرای فستیوال فیلم کودکان و نوجوانان اینگونه عمل نشد و افتتاحیه آن در شهرک ولی‌عصر اصفهان و در فضایی مصفا بوده و حدود ششصد نفر از ساکنان آپارتمان‌ها موفق به تماشای آن شدند.
تا طرف کار پیمان‌ها با شهرداری این کلان‌شهر که اکثراً از شرکت‌های خانوادگی بعضی از مدیران آن تشکیل شده دستشان در این رکود فراگیر به نان‌وآبی از برگزاری فستیوال برسد! دبیر مادام‌العمر پایتخت‌نشین و پروازی این جشنواره که امسال هم سعی داشت بدون توجه به نقصان بودجه و درآمد در معین آن یعنی شهرداری اصفهان و همچنین حضور بی‌امان و کشنده ویروس کرونا اما خوش بدرخشد.
درحالی‌که بسیاری از مراسم‌های روح‌بخش و معنوی آیینی با وجود احتمال ابتلای ویروس کرونا برگزار نشد ضمن دریافت ابلاغ و انجام اجرایی آن توسط معدودی از کادر شهرداری که دلشان را به لیست حق‌الزحمه پایان کار و انجام هزینه‌های معمول و جاری خوش کرده بودند حتی اگر قرار بود این رویداد به‌صورت مجازی برگزار گردد که البته دیدیم آنچنان هم نبود و کم‌وبیش افرادی توانستند در افتتاحیه و اختتامیه آن حضور فیزیکی داشته باشند و کمی هم ‌رنگ و جلای فستیوال‌های غربی ازجمله: «کن، اسکار، ونیز و...» به خود بگیرد تا در پایان فرصتی دست دهد که ماسک و رعایت پروتکلی کنار گذاشته ‌شده و بدون توجه به مسائل شرعی و عرفی کمی تا اندکی دوستانه در کنار هم عکس یادگاری گرفته شود! و یکی از اصحاب معروف این هنر قبل از اتمام دوران قرنطینه خود و بدون توجه به‌ احتمال انتقال ویروس میهمان آن باشد و شهردار این کلان‌شهر هم که تازه سر از بالین قرنطینه برداشته است به دیدار کارگاه‌های فستیوال برود و ابراز نماید: «خوشحالیم که در این شرایط سخت، پیام جشنواره که «زندگی جاریست» در همه‌جا تحقق یافت توانستیم فرصت استفاده از جشنواره را به کودکان منطقه «بنت» شهرستان نیک شهر استان سیستان و بلوچستان هم بدهیم که جای خوشحالی زیاد دارد».
سی و سومین جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان در کنار برنامه‌های نمایشی که ۱۱ فیلم بخش اکران سینمای ملی آن به‌صورت حضوری بود نشست‌های نقدی و معرفی آن نیز تشکیل شد اما نتوانست انجماد یخی را که کووید ۱۹ به وجود آورده بود ذوب کند. در بخش فیلم‌های بلند داستانی ملی و بین‌المللی به‌صورت مجازی و از طریق پلتفرم‌ها اکران شده و داوران کودک و نوجوان از سراسر ایران در مورد این فیلم‌ها داوری کردند. اما بازهم تجلیل از بعضی فعالان این بخش نادیده گرفته نشد تا از کامبوزیا پرتوی و ابراهیم فروزش دعوت شود که علی‌رغم ناتمام ماندن دوران قرنطینه بعضی ولی در این رویداد حضور داشته باشند و دبیر پروازی و مادام‌العمر آن بیانیه خود را قرائت نماید! 

نویسنده: حسن روانشید

کد مطلب: 115835
 
Share/Save/Bookmark