میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
دست به کار شدن آمریکا علیه روابط تجاری ایران و ونزوئلا:
مقابله به مثل می‌کنیم
مقابله به مثل می‌کنیم
 

تقلای جدید آمریکا علیه روابط تجاری ایران و ونزوئلا در حالی صورت گرفته که دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور برای ممانعت از ادامه و تداوم روابط اقتصادی تهران-کاراکاس دست به دامان دادستان‌های آمریکایی شده است تا به هر طریق ممکن مسیرمعاملات دو کشور در قالب کشتی‌های نفت کش را مسدود و مصادره کند.
اما آنچه ناظران سیاسی برآن تاکید دارند؛ اینکه بطورحتم کوچکترین اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی و تقلا برای توقیف و مصادره آنها آخرین اشتباه آنها خواهد بود و البته با واکنش انقلابی و قاطعانه ملت ایران مواجه خواهند شد.
آنطور که ناظران سیاسی بر آن معتقدند؛ اینکه در بدو آمریکا جرات و توان چنین اقدامی را نخواهد داشت، از این رو اقدام به ایجاد مزاحمت در مسیر کشتی‌های ایرانی با مقابل به مثل قاطعانه روبرو می‌شوند.
دولت دونالد ترامپ، به عنوان آخرین تلاش خود برای افزایش تحریم‌ها و فشار اقتصادی علیه ایران و ونزوئلا؛ از طریق دادستان‌های قضایی آمریکا، نسبت به تشکیل پرونده و طرح دادخواست برای توقیف چهار نفتکش ایرانی که حامل بنزین به مقصد ونزوئلا هستند، اقدام کرده است. ایران اخیراً با تأمین سوخت و ارسال نفتکش‌های خود به ونزوئلا که پس از تحریم‌های یکجانبه‌ی ایالات متحده در استفاده و بهره‌مندی از تمام ظرفیت پالایشگاه‌های خود ناکام مانده و منجر به کمبود سوخت و بنزین شده است، کمک شایانی در مواجه با تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا به این کشور کرده است.
ونزوئلا هم‌، مانند ایران که یکی از کشورهای عضو اوپک می‌باشد، به دلیل تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه‌ ایالات متحده با کمبود سوخت و بنزین روبرو شده که این مساله موجب رکود اقتصادی این کشور شده است.
حالا دادستان‌های آمریکایی در راستای ممانعت از تداوم روابط تجاری ایران و ونزوئلا، با تنظیم شکوائیه‌ای خواستار توقیف محموله نفتکش‌هایی که از ایران به ونزوئلا سوخت حمل می‌کنند، شدند.
خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه گزارش داد که تنی چند از دادستان‌های فدرال، اداره تحقیقات امنیت داخلی و همچنین پلیس فدرال آمریکا طی شکوائیه‌ای که به دادگاه واشنگتن دی‌.سی ارائه شده، خواستار صدور حکم مصادره محموله نفتکش‌هایی که از ایران به ونزوئلا سوخت حمل می‌کنند، شده‌اند.
در سند شکوائیه تنظیم شده توسط دادستان‌های فدرال، اداره تحقیقات امنیت داخلی و پلیس فدرال آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، ادعا شده است که انتقال سوخت از ایران به ونزوئلا را می‌توان تلاشی برای افزایش تأثیرگذاری ایران بر ونزوئلا قلمداد کرد. آنها همچنین مدعی شده‌اند که ایران درآمد به دست آمده از صادرات فرآورده‌های سوختی به ونزوئلا را صرف انجام آنچه «فعالیت‌های شرورانه، اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی و حمایت از تروریسم» خوانده شده، می‌کند.
تنظیم‌کنندگان این شکوائیه علیه ایران در ادامه مدعی شده‌اند که در حال حاضر ۴ فروند نفتکش ایرانی عازم ونزوئلا هستند که مجموعاً بالغ بر ۱.۱ میلیون بشکه بنزین با خود حمل می‌کنند.
جیمز بوسبرگ قاضی فدرال آمریکا بامداد امروز، جمعه دستور مصادره محموله‌های نفتی و توقیف چهار نفتکش ایرانی را که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، صادر کرده است.
وزارت دادگستری آمریکا نیز اعلام کرد که قاضی فدرال دستور داد تا چهار نفتکش ارسالی ایران به ونزوئلا توقیف و محموله‌های آن مصادره شوند.
با وجود فشارهای آمریکا، ایران در اردیبهشت‌ماه سال جاری اقدام به اعزام ۵ نفتکش حامل سوخت به ونزوئلا کرد تا به مهار بحران سوخت در این کشور کمک کند.
اوایل تیرماه نیز یک فروند کشتی ایرانی که حامل مواد غذایی است، در بندر لاگوایرا واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی کاراکاس پهلو گرفته است.
گروه بین المللی بحران هشدار داده است که پس از سال‌ها سقوط اقتصادی، ونزوئلا اکنون در آستانه قحطی است. افزایش تحریم‌های آمریکا نیز واردات مواد غذایی و نفت را برای این کشور به شدت سخت کرده است.
ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی آمریکا هستند، تأکید کرده‌اند که روابط تجاری خود را بدون توجه به فشارهای آمریکا حفظ خواهند کرد.
همچنین از اهداف دیگر این دادخواست که مد نظر دولت ترامپ قرار گرفته است، متوقف ساختن کانال‌های درآمدی دولت ایران و حصول مال از طریق فروش نفت ایران است که به دلیل برنامه هسته‌ای، موشک‌های بالستیک و نفوذ نظامی در خاورمیانه تحت تحریم‌های یکجانبه‌ی ایالات متحده قرار گرفته است.
ایران بارها و بارها اعلام کرده است که برنامه‌های هسته‌ای این کشور برای اهداف صلح آمیز بوده و به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌باشد.
چند تن از وکلای دادسرای ایالات متحده مدعی شده‌اند که محمود مدنی‌پور، تاجر ایرانی با تغییر اسناد و مدارک مربوط به تانکرهای ایرانی تحریم‌های ایالات متحده را دور زده و حمل و نقل و ارسال محموله‌های سوخت به ونزوئلا را تسهیل کرده است.
تلاش جدید آمریکا برای جلوگیری از انتقال سوخت ایران به ونزوئلا در حالی است که بیش از یک ماه است که سراسر آمریکا صحنه تظاهرات و اعتراضات گسترده علیه نژاد پرستی و سرنگون کردن مجسمه‌ شخصیت‌های حامی نژادپرستی و برده داری در این کشور به خود گرفته است
چنانچه به دنبال شعله‌ور شدن اعتراض‌ها علیه نژادپرستی پس از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست توسط پلیس آمریکا، معترضان در حرکت‌های اعتراضی خود، به یادمان‌ها و مجسمه‌های نماد نژادپرستی و برده داری در آمریکا حمله کردند. معترضان مجسمه‌های «جورج واشنگتن» از بنیانگذاران و نخستین رییس جمهوری آمریکا در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگان، «توماس جفرسون» سومین رییس جمهوری این کشور و «کریستف کلمب» کاشف قاره آمریکا را سرنگون کردند.
نگاه ناظران، دو رخداد مهمی که در ماه‌های اخیر به چالشی جدی برای دولت ترامپ تبدیل شده و وی در مدیریت آنها ناکام مانده شیوع چشمگیر کرونا در این کشور و اعتراضات سراسری به قتل «جورج فلوید» سیاه‌پوست به دست نیروی پلیس بود.
در ارتباط با کرونا باید گفت که آمریکا در بدترین شرایط ممکن به سر می‌برد و با ابتلای ۴۰ هزار شهروند آمریکایی به کرونا در یک روز، رکورد مبتلایان را در جهان شکسته و در رتبه نخست قربانیان ویروس قرار گرفته‌است. دانشگاه «جانز هاپکینز» در بالتیمور ایالت مریلند آمریکا که آخرین موارد مبتلایان و فوتی‌های ویروس کرونا را در سطح جهان ثبت می‌کند، یکشنبه هشتم تیر (۲۸ ژوئن) دو ونیم میلیون مبتلا و ۱۲۵ هزار فوتی را برای آمریکا ثبت کرد؛ آماری که از ناکامی دولت ترامپ در شیوع ویروس نشان دارد.
همچنین در هفته‌های گذشته خشونت پلیس آمریکا در قتل یک شهروند سیاه‌پوست بر میزان نارضایتی‌های داخلی و حتی بین‌المللی افزود. تنفر از شخص ترامپ زمانی بالا گرفت که وی بر ورود ارتش به خیابان‌ها برای سرکوب مردم تاکید کرد؛ این تصمیم نسنجیده و شتابزده به سرعت از سوی هم‌حزبی‌ها، مقامات ارشد وی و حتی پنتاگون مورد انتقاد قرار گرفت و رد شد.
آمریکا با شرایط بحرانی و البته در آستانه فروپاشی قرار دارد اما، همچنان با رویکردی گستاخانه به دنبال تحت فشار قراردادن ملت ایران و تحریم بیشتر پازل‌های جدیدی را چیدمان می‌کند اما زهی خیال باطل.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 114331
 
Share/Save/Bookmark