میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
بازگشت آرامش به عراق با وحدت ملی مردم و دولت
جشن آمریکایی-انگلیسی با فتنه عزا شد
جشن آمریکایی-انگلیسی با فتنه عزا شد
 

ائتلافی از دشمنان عراق با سوار شدن بر موج مطالبات مردمی، اجرای طرح ترور روحانیت و مراجع دینی عراق، کارشکنی در مناسبات عراق با همسایگانش در حالی به دنبال فتنه انگیزی علیه این کشور بوده‌اند که وحدت و هوشیاری مردم و مسئولان عراقی در برقراری امنیت و آرامش در کشور این فتنه را با ناکامی همراه ساخت.
طی هفته‌های اخیر تحرکات گسترده‌ای از سوی ائتلاف سعودی، صهیونیستی، آمریکا و انگلیسی برای بحران سازی علیه عراق صورت گرفته است. از اقدام نظامی علیه مراکز نظامی و نیروهای بسیج مردمی همچون حشد الشعبی، از افزایش حمایت‌ها از داعش گرفته تا فشار سیاسی بر دولتمردان عراق و در نهایت موج سواری بر مطالبات مردمی و تقلا برای به انحراف کشاندن آن به اهداف ضد امنیتی و بحران ساز را می توان در جمع این رفتارها مشاهده کرد که چاشنی آنرا نیز بر هم زدن روابط عراق با همسایگان تشکیل می داد. اقداماتی که در آستانه اربعین حسینی (ع) و میزبانی عراق از میلیون‌ها زائر ابهامات و توطئه‌ بودنش بیش از پیش آشکار شده است. اما این تحرکات با بیداری مردم و مسئولان عراقی به سمت ناکامی پیش رفته است که برقراری امنیت در کشور از مولفه‌های اصلی آن است.
منابع خبری عراق اعلام کردند که دیروز وضعیت در بغداد عادی است و هیچ تظاهراتی برگزار نشده است.شبکه خبری السومریه گزارش داد که ، مناطق مختلف بغداد به ویژه میدان «التحریر» –مرکز این شهر- آرام است. خبرنگار السومریه هم گفت که مناطق مرکزی بغداد از صبح امروز، آرام بوده و خالی از تظاهرات کنندگان است.
تلویزیون عراق نیز با انتشار تصاویری از میدان‌های التحریر و «الخلانی» اعلام کرد که تظاهرات کنندگان در این میدان‌ها حضور ندارند. پایگاه خبری «المسله» عراق هم گزارش داد که خیابان‌های بغداد آرام است و تظاهرات‌کنندگان در آن حضور ندارند. با وجود تأکید رسانه‌های عراقی بر آرام شدن وضعیت، اما رسانه‌های غربی-عربی ضد محور مقاومت سعی دارند وضعیت عراق را متشنج نشان دهند. شبکه خبری «العربیه» سعودی مدعی شد که نیروهای امنیتی عراق « به سمت دهها تظاهرات کننده در مرکز بغداد تیراندازی کردند». این شبکه در یک خبر دیگر، به نقل از آنچه آنان را منابع پزشکی و منابع پلیس می‌خواند، مدعی شد که تعداد کشته‌شدگان این تظاهرات‌ها به ۴۴ نفر رسیده است. این در حالی است که هیچ منبع رسمی عراقی این تعداد را تأیید نکرده است.
نکته مهم آنکه در اجرای تحقق مطالبات مردمی شورای عالی مبارزه با فساد عراق از برکناری هزار کارمند این کشور به علت فساد و تضییع اموال عمومی خبر داد.
فتنه بودن و طراحی و موج سواری آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که در اقدامی سوال برانگیز یک دیپلمات آمریکایی پنجشنبه بعد از بیان اینکه واشنگتن می‌خواهد ایران و عراق «رابطه نرمال» داشتند مختصات چنین رابطه‌ای را از نظر دولت کشورش معین کرده است. اما در ادامه نقش مرجعیت بر قراری ثبات در عراق، «احمد الصافی» نماینده آیت‌الله سیستانی و خطیب نماز جمعه شهر کربلا، از قوی سه‌گانه عراق خواست تا دست به اصلاحات واقعی در این کشور بزنند. در همین حال استاندار نجف دیروز از ناکام گذاشتن طرح یک گروه نفوذی در تجمع های معترضان عراقی که قصد ترور مرجعیت دینی در این کشور داشته، خبر داد.
با وجود اینکه مطالبات مردم عراق برای مبارز با فساد و بهبود وضعیت معیشتی، محل اهتمام دارد، ولی «آنچه این روزها در بغداد و استان‌های جنوبی در حال رخ دادن است، ظاهرا بیشتر، عملی شدن طرح آمریکا برای بهره‌برداری از این مطالبات است؛ طرحی که ظاهرا حکومت عراق به آن اشراف دارد و از چهار مسیر، در پی مقابله با آن است».روزنامه الاخبار لبنان با مقدمه فوق به بررسی تظاهرات مردم عراق پرداخت که از نهم مهر ماه آغاز شد و نوشت، اینجا سخن از «کودتا»، «دولت نجات» یا «رهبر نظامی» است.
سخنی که برخی آن را «روایت روایت دولت‌ها» از اعتراضات می‌دانند که بیشتر با هدف، گیج کردن مردم صورت می‌گیرد، ولی منابع امنیتی بلندپایه، صحت این فرضیه را تأیید و تأکید کردند که این طرح «از سه ماه پیش، با همکاری شماری از سرویس‌های اطلاعاتی کشف شد.
بر اساس این طرح، [قرار بود] تظاهراتی تحت عنوان مطالبات [مردم] آغاز و سپس از آن بهره‌برداری ‌شود و به سمت خشونت و ایجاد هرج و مرج و ناآرامی در کشور سوق داده ‌شود».
در این میان زمینه سازی فتنه زمانی آشکارتر می‌شود که نقش انگلیسی‌ها در آن برجسته می‌شود چنانکه بی بی سی عربی با اشاره به برقراری ممنوعیت آمد و شد در بغداد، مدعی شد که پلیس در بغداد، برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان، از گازهای اشک‌آور و گلوله استفاده کرده است. این شبکه به نقل از یکی از معترضان ادعا کرد که «خواستار تغییر هستیم... می‌خواهیم کل دولت سرنگون شود».همسو با بی.بی. سی، شبکه سعودی العربیه گزارش داد که با «وجود ممنوعیت آمد و شد که در سومین روز اعتراضات در بغداد، اجرایی شد، ولی تیراندازی مجددا آغاز شده است».سی ان ان عربی هم در اقدامی همسو با دو رسانه مذکور، به نقل از کاربران شبکه‌های اجتماعی، نام این اعتراضات را «العراق ینتفض» (عراق به پا می‌خیزد) گذاشت.روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از منابع آگاه تظاهرات ‌های خشونت آمیز در برخی شهرهای عراق را سناریوی جدید آمریکا، انگلیس و عربستان برای تحریک به فتنه و آشوب در عراق و سرپوش گذاشتن بر شکست در جنگ یمن دانست.

کد مطلب: 111064
 
Share/Save/Bookmark