میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
پیروان میلیونی وعده صادق
قیام میلیونی مردم عراق علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی که روز گذشته ظهورو بروز یافت، وعده صادقی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نوید آن را داده

قیام میلیونی مردم عراق علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی که روز گذشته ظهورو بروز یافت، وعده صادقی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نوید آن را داده اند. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به دست نیروهای تروریست آمریکایی در عراق، انتقام نهایی خونخواهی این شهید بزرگوار را اخراج آمریکا از منطقه اعلام کردند. مردم عراق از همه اقشار و قومیت‌ها دیروز در راهپیمایی روز میلیونی خود، خواهان اخراج نیروهای آمریکایی از سرزمینشان شدند. آمریکایی‌ها پس از حمله به عراق و اشغال این کشور به بهانه سرنگونی رژیم صدام که یک رژیم وابسته به آمریکا بود، عراق را تحت سیطره خود قرار دادند و از آن زمان تاکنون این کشور روی آرامش و امنیت را به خود ندیده است. تاراج و یغمای منابع نفتی عراق و ایجاد پایگاه‌های نظامی در این کشور ،تجزیه عراق و ایجاد امنیت بیشتر برای رژیم صهیونیستی از اهداف مهمی است که آمریکایی‌ها آن را دنبال می‌کنند.
جمهوری اسلامی ایران با فرماندهی سردار دلاور ایران اسلامی شهید حاج قاسم سلیمانی توانست توطئه بزرگ آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را که برای منطقه تدارک دیده بودند، خنثی کند. سوریه و عراق دو کشوری بودند که در این توطئه هدف قرار گرفتند و اگر اهداف آمریکا برای غرب آسیا پیاده می‌شد، اوضاع منطقه بسیار وخیم می‌گشت. جمهوری اسلامی ایران خواهان حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی عراق است و برای این هدف نیز تلاش‌های زیادی کرده و توانسته این خواسته را که خواسته مردم عراق است، محقق کند. نکته قابل توجه آنکه دیروز رسانه‌های غربی و اروپایی که سعی در کم رنگ جلوه دادن تظاهرات میلیونی مردم عراق بودند نیز نتوانستند قیام مردم عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان را کتمان کنند. راه حل مشکلات منطقه غرب آسیا، اخراج نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی‌ها از منطقه است، با نگاهی به تاثیر وجود نیروهای آمریکایی در کشورهایی چون عراق، سوریه، افغانستان، یمن و نیز کشورهای دیگر، این نتیجه به دست می‌آید که عامل اصلی بی ثباتی، ناامنی، جنگ و کشتار در منطقه و جهان، رژیم آمریکا است. جمهوری اسلامی ایران چهل سال پیش توانست با انقلاب اسلامی، دست آمریکایی‌ها را از ایران قطع کند و این اقدام انقلابی از سوی ایران اکنون توانسته الگویی برای دیگر کشورهای تحت سلطه آمریکا در منطقه شود. ایران بدون دخالت در امور کشورهای مسلمان منطقه، الگویی برای مردم کشورهایی شده که نسبت به حضور نیروهای آمریکایی در خاک خود معترض هستند. شاید برخی، نسبت به نوع برگزاری قیام مردم عراق علیه آمریکا، انتقاد داشته باشند که چرا در این راهپیمایی میلیونی، عکس‌هایی از شهدای جمعه خونین بغداد در دست نداشتند، چرا عکسی از سردار سلیمانی یا ابومهدی المهندس در این راهپیمایی دیده شد، چرا پرچم گروه‌های مقاومتی عراقی وجود نداشت؟ این شبهه از سوی رسانه‌های خارجی در گزارش و فیلم‌هایی که منتشر کردند، بزرگنمایی شد و آن را به گونه ای جلوه دادند که تصور شود، مردم عراق در این راهپیمایی علیه جمهوری اسلامی نیز بودند، در حالی که خواسته مردم عراق در راهپیمایی روز جمعه، همان خواسته ای است که ایران آن را رهبری می‌کند. مردم عراق با در دست داشتن پرچم عراق انسجام ملی خود را برای حاکمیت ملی و حفظ منافع ملی خود فریاد زدند و همه آنها یک خواسته داشته و دارند، اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق و لغو همه قراردادهایی که با ایالات متحده وجود دارد. مردم عراق پس از شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، یک تشییع باشکوه و ماندگار برگزار کردند که نشان از ارادت آنها نسبت به شهدایی است که جان خود را برای ایجاد امنیت در منطقه فدا کردند. مردم عراق اکنون پس از برگزاری راهپیمایی علیه آمریکا، در شرایط حساس تری قرار گرفته اند، آنها پس از این قیام بزرگ وظیفه سنگین تری برعهده دارند. ادامه راه مهم است، راهی که باید به اخراج آمریکایی‌ها از خاک عراق منتج شود. مردم عراق نباید از پا بیفتند. اگر خواسته خود را پیگیری نکنند و تا به نتیجه رسیدن این راه را ادامه ندهند، شرایط و اوضاع این کشور وخیم تر خواهد شد. اکنون همه گروه‌های سیاسی عراق با راهپیمایی ملی خود، زیر پرچم کشورشان پیمان بستند که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورشان مهم است. برای استقلال باید هزینه داد و مردم عراق نیز باید خود را آماده کنند تا برای رسیدن به هدف، هزینه دهند. هزینه‌ای که نتیجه آن اخراج آمریکا و تبدیل عراق به کشوری آزاد و مستقل با جایگاهی مهم در منطقه و جهان خواهد بود. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 112568
 
Share/Save/Bookmark