داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۴۵
 
 
خرج خانه وزراي سابق از كجا تامين مي‌شود؟ وزراي بركنار‌شده چه مي‌كنند؟
خرج خانه وزراي سابق از كجا تامين مي‌شود؟ 
وزراي بركنار‌شده چه مي‌كنند؟
 
اميرتوحيدفاضل:
پرونده بركنارشدگان دولت‌هاي نهم و دهم يكي از مهمترين پرونده‌هايي است كه از نخستين سال تشكيل كابينه محمود احمدي‌نژاد براي كشور حاشيه‌هايي ايجاد كرده است.
شايد نگاهي به اين پرونده كه در نوع خود از جمله حجيم‌ترين‌ها است، اهميت موضوع را مشخص كند.
محمود احمدي‌نژاد از ابتداي تشكيل دولت خود تاكنون افرادي چون پرویز کاظمی وزير رفاه، محمد رحمتی وزارت راه، محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش، محمد ناظمی اردکانی وزیر تعاون، داوود دانش جعفری وزیر اقتصاد و دارائی، علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن، سید کاظم وزیری هامانه وزیر نفت، مصطفي پورمحمدی وزير كشور، غلامحسین محسنی اژه ای اطلاعات، محمدحسين صفارهرندی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، منوچهر متکی وزیر امورخارجه، صادق محصولي وزير رفاه، مسعود ميركاظمي وزير نفت و بالاخره محرابيان وزير صنايع را شخصا از كار بركنار كرده است.
همچنين از ابتداي پوشيدن قباي رياست جمهوري كردان وزير كشور، بهبهاني وزير راه و اسكندري وزير جهاد و كشاورزي وي با راي عدم اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي استيضاح شده‌اند كه در اين ميان انتصاب و سپس استيضاح كردان سه ماه كشور را دچار چالش كرد.
بايد به اين كارنامه بركناري افرادي چون فرهاد رهبر از رياست سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مهرداد بذرپاش جوان از سازمان ملي جوانان را هم اضافه كرد.
همچنين خط كشيدن بر روي نام كساني چون فتاح وزير نيرو، جهرمي وزير كار و بالاخره باقري لنكراني وزير بهداشت كه خود از او به عنوان هلو ياد كرده بود و عدم دعوت آنها براي حضور در دولت دهم جاي تامل داشت.
به اين اوصاف بايد حذف يكباره کلهر، رویانیان، وزیری هامانه، زارعی نجفدری، حاج علی اکبری، توکلی بینا، اعتمادیان، مهدی چمران، مجتبی رحماندوست، سوسن کشاورز، مهدی مصطفوی، دانش جعفری، ستار وفایی و علی منتظری از سمت مشاور رئيس جمهور را اضافه كرد.
شايد در اين ميان خوشبخت‌ترين فرد جمال كريمي راد وزير دادگستري دولت نهم بود كه در اثر حادثه تصادف جان به جان آفرين تسليم كرد و از تعلقات دنيوي دل كند.

سرنوشت بركنارشدگان دولت به كجا رسيد؟
بنده خدا متكي
يكي از مهمترين سوالاتي كه اين روزها افكار عمومي به دنبال يافتن پاسخي براي آن هستند، سرنوشت كساني است كه از همكاري با دولت بازماندند. در اين ميان سرنوشت منوچهر متكي براي روزنامه‌نگاران جذاب‌تر است. چرا كه وي هنگام انجام ماموريت و آنهم در خارج كشور از بركناري خود مطلع شد.
علي مطهري نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي فاش كرد كه متكي خبر عزل خود را از رئيس جمهوري سنگال و در حين ماموريت و برگزاري جلسات ديپلماتيك شنيده است.
امروز منوچهر متكي سمت رسمي و دولتي ندارد. اگرچه وي كارمند وزارت خارجه است، اما نامه‌ها و بيانه‌هاي خود را عنوان يك بنده خدا امضا مي‌كند. اما اظهارنظرات سياسي وي هم‌اكنون رونق پيدا كرده است.

دستگاه قضايي براي اخراجي‌ها
از ميان اعضاي بركنار شده دولت دو نفر به دستگاه قضايي رفتند. يكي غلامحسين محسني اژه‌اي وزير اطلاعات كه چند روز مانده به پايان كاري دولت نهم از سمتش بركنار شد و حتي به وي اجازه خداحافظي از اعضاي دولت داده نشد.
خود در اينباره گفته است: " بعد از نماز ظهر روزی که من را برکنار کردند مانند همیشه قرار بود تا قبل از پایان وقت اداری یک جلسه ای بگذاریم که وقت هم فوت نشود که در حال رفتن به اتاق کارم بودم که یکی از معاونین من سراسیمه به استقبال من آمد و خبر عزل من را داد و گفت که به وی پیشنهاد سرپرستی وزارت اطلاعات داده شده است. ابتدا قصد داشتم با توجه به برکناری در جلسه دولت حضور پیدا نکنم که در نهایت با توجه به اینکه این موضوع به صورت رسمی به ما اعلام نشده بود تصمیم به حضور در جلسه دولت گرفتیم. نهایت تصمیم گرفتیم خودمان را «به آن راه بزنیم» که از موضوع برکناری خبر نداریم و برای رفتن به جلسه دولت سوار ماشین شدم که راننده ماشین به من یادآوری کرد که آقای محسنی، گفته اند شما جلسه دولت نروید و به دفتر ریاست جمهوری مراجعه کنید. پس از رفتن ما به دفتر ریاست جمهوری آقای شیخ الاسلامی که آن زمان رئیس دفتر رئیس جمهور بودند به ما اطلاع دادند که من و آقای صفار هرندی بركنار شده ایم. من در نهایت به رئیس دفتر رئیس جمهور گفتم خب ایرادی ندارد ما به جلسه دولت می رویم تا حداقل با دوستانی که چهار سال با هم بودیم خداحافظی داشته باشیم که ایشان به ما گفتند شما نروید! هر قدر اصرار کردیم اجازه خداحافظی به من ندادند. رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن مخالفت با حضور من در جلسه دولت عنوان کردند که به وی گفته شده است از ورود من به جلسه ممانعت کند.
اژه‌اي چند روز پس از عزل به دعوت دستگاه قضايي پاسخ مثبت داد. اين دعوت چندان دور از انتظار براي مردم نبود، چرا كه اكثر مردم اخم‌هاي وي در زمان دادگاهي كردن غلامحسين كرباسچي را به ياد داشتند.
وي امروز دادستان كل كشور و سخنگوي قوه قضاييه است و شخصا برخي از پرونده‌هاي مهم مانند شايعات مربوط به مسائل اقتصادي معاون اول دولت محمدرضا رحيمي و ماجراي دستگيري رمال‌ها و فال‌بين‌هاي مرتبط با برخي مقامات را پيگيري مي‌كند.

پورمحمدي و سرنوشت پول‌هاي نفت
مصطفي پورمحمدي كه شايعات بسياري درباره نحوه پذيريش مسئوليت وزارت كشور دولت محمود احمدي‌نژاد و رايزني‌هاي قبل از آن در محافل سياسي به گوش مي‌رسيد، از جمله كساني است كه ناگهان مغضوب رئيس جمهوري شد.
وي امروز پس از پيوستن به تيم اخراجي‌ها با حكم رئيس سابق قوه قضاييه به سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب و حكم وي در زمان حضور آيت الله آملي لاريجاني در مسند قضا، تمديد شد.
وي از جمله اصلي‌ترين منتقدان برنامه‌هاي اقتصادي دولت است به صورتي كه حتي يك دوره خبرگزاري دولتي ايرنا به نقل از يك منبع آگاه اعلام كرد كه " برنامه نگاه يک شبکه اول سيما با ارايه آماري غلط، عملکرد دولت در زمينه هاي مختلف از جمله برنامه ها و اقدامات اقتصادي را زير سوال برد و با اين اظهارات زمينه هجمه منتقدان و مخالفان عليه دولت را فراهم کرد که به اين علت دولت از مصطفي پورمحمدي به دادگاه شکايت کرده است."
البته بعدها اعلام شد كه دولت شكايتي از پورمحمدي نكرده است، اما وي همچنان به انتقادهاي خود ادامه مي‌دهد.

صفار هرندي / جمع اخراجي‌ها در سپاه
واحدهاي مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پس از قوه قضاييه پذيراي برخي از اخراجي‌هاي دولت بوده است.
مهمترين پذيرش شده محمدحسين صفار هرندي است. وي نيز همچون غلامحسين محسني اژه‌اي چند روز مانده به پايان كار دولت نهم از كار بركنار شد و حتي وي را به نهاد رياست جمهوري راه ندادند. اما ناگهان معلوم شد كه دولت از رسميت مي‌افتد و به همين دليل هرندي يار چندين ساله حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه كيهان اعلاميه اي را صادر و تاكيد كرد كه تنها به عنوان يك عدد در كابينه چند روز ديگر مي‌ماند.
وي در حال حاضر مهمترين منتقد سياست‌هاي فرهنگي دولت و جريان موسوم به انحرافي است.
صفار هرندي كه پيش از اين در سپاه اشتغال داشته است، پس از پيوستن به جمع اخراجي‌ها با حكم فرمانده سپاه به عنوان معاون فرهنگی، اجتماعی و راهبردی اين نهاد نظامي منصوب شد.
وي از جمله نخستين افرادي است كه در برابر مشايي ايستادگي كرد و تاوان آن را هم با حضور در جمع اخراجي‌ها داد. چرا كه گفته مي‌شود انتقاد صفار هرندي از محمود احمدي‌نژاد به دليل عدم اجراي صريح حكم رهبري معظم انقلاب در مورد انتصاب مشايي به سمت معاونت اولي مهمترين و شايد تنها دليل اخراجش بوده است.
البته هرندي در سپاه تنها نيست دو نفر ديگر از منتقدان دولت دركنارش هستند كه عبارتند از پرويز فتاح وزير نيروي دولت نهم كه در دولت دهم خط قرمز بر نام وي كشيده شد و مهرداد بذرپاش رئيس سابق سازمان ملي جوانان.پس از صفار هرندی، پرویز فتاح مهرماه 88 از سوی سردار جعفری به عنوان جانشین قرارگاه خاتم الانبیا و مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه معرفی شد.
همچنين مهرداد بذرپاش با حکم فرماندهی سپاه قائم مقام سید پرویز فتاح در بنیاد تعاون سپاه شد.

محصولي - ميركاظمي - محرابيان / آخرين اخراجي‌ها
احكام اخراج اين سه نفر در همين هفته‌هاي اخير از سوي محمود احمدي‌نژاد صادر شده است.
ماجرا مربوط به نحوه اجراي ادغام وزارتخانه‌ها در دولت است كه فرصتي در اختيار رئيس جمهوري قرار داد تا برخي از اطرافيانش را از خود دور كند.
صادق محصولي وزير رفاه، علي اكبر محرابيان وزير صنايع و بالاخره مسعود ميركاظمي وزير نفت تا اين لحظه (تا لحظه انتشار اين گزارش) آخرين اخراجي‌هاي دولت لقب گرفته‌اند.
اين سه نفر سمت دولتي قبول نكرده‌اند، اگرچه از شنيده‌ها حاكي است ميركاظمي نيز به جمع ورودي‌هاي سپاه اضافه خواهد شد، اما به طور قطع سمت استادي و كارهاي علمي و تحقيقاتي در دانشگاه امام حسين (ع) را ادامه خواهد داد.
همچنين منابع موثق اعلام كرده‌اند كه محصولي تا اين لحظه هيچ كار خصوصي و دولتي را قبول نكرده و اما علاقه‌مند است همان كار پردرآمد سابق خود را ادامه دهد.كاري كه تنها در يك حساب بانكي براي بيش از 150 ميلياردتومان اندوخته جذب كرد و احمدي‌نژاد از وي به عنوان فرد داراي دولت نام مي‌برد.
از فعاليت اقتصادي و اجرايي محرابيان نيز خبري در دست نيست، اما با توجه به علاقه قبلي و قلبي احمدي‌نژاد و برخي از نزديكان دولت به محرابيان به احتمال فراوان وي به جمع دولتي‌ها (غير از وزارت) باز خواهد گشت.

تامين اجتماعي و جذب اخراجي‌ها
شركت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي (شستا) نيز تعدادي از وزاري و كنار گذاشته‌ شده‌ دولت را جذب كرده‌اند. محمد رحمتي وزير سابق وزارت راه به سمت رئيس هلدينگ حمل و نقل، سيد كاظم وزيري هامانه وزير سابق نفت به سمت رئيس هلدينگ نفت و گاز و محمد سعيدي كيا وزير سابق مسكن به سمت رئيس هلدينگ عمران شركت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي تاكنون منصوب شده‌‌اند.

بقيه اخراجي‌ها كجا رفتند؟
سرنوشت مابقي اخراجي‌هاي دولت و يا افرادي كه احمدي‌نژاد در زمان تشكيل كابينه دهم بر روي نام آنها قلم گرفت، تا آنجا كه اطلاعات در دسترس بود به اين شرح است:
پرویز کاظمی وزیر سابق رفاه = مدیرعاملی شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو
محمد ناظمی اردکانی وزير سابق تعاون = رئیس سازمان ثبت احوال
علیرضا طهماسبی وزير سابق صنايع و معادن = مدیر دفتر زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس
محمد جهرمی وزیر سابق کار و امور اجتماعی = رئيس هيئت مديره و مديرعامل بانك صادرات
محمدرضا اسکندری وزير سابق جهاد كشاورزي = ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید
حميد بهبهاني وزير سابق رفاه كه از سوي مجلس استيضاح شد = استاد دانشگاه علم و صنعت

انتخابات مجلس دري به روي بركنارشدگان
و در نهايت اينكه طي روزهاي اخير برخي منابع خبري گزارشي منتشر كرده‌اند كه قابل تامل است. در اين گزارش آمده بود كه اخباري مبني بر اقدام وزرای سابق دولت نهم و دهم در راه اندازي تشکل جديدي براي حضور در انتخابات آتي مجلس منتشر شده و خبر از برگزاري هفتگي جلسات اين تشکل با حضور تعدادي از وزراي سابق دولت شنيده مي‌شود.
شنيده‌ها حاكي از آن است كه طيف‌هاي گسترده‌اي براي انتخابات مجلس نهم پريدن آغاز كرده‌اند كه در اين ميان نام برخي از اخراجي‌ها نيز به چشم مي‌خورد كه به دليل عدم تاييد اخبار از سوي منابع موثق از ذكر آن خودداري مي‌كنيم. اما به طور قطع حوادث زيادي در راه است كه بايد منتظر ماند و ديد.
کد مطلب: 66216
 
Share/Save/Bookmark