میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
نخست وزیر صهیونیست‌ها در اقدامی انتخاباتی به هتک حرمت مسجد ابراهیمی پرداخت
تقلای نتانیاهو برای کم‌رنگ‌سازی شکست در برابر حزب‌الله
تقلای نتانیاهو برای کم‌رنگ‌سازی شکست در برابر حزب‌الله
 

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه اقدامات تنش‌زای دولت خود، دیروز برای اولین بار به شهر الخلیل و مسجد ابراهیمی رفت تا شکست در برابر مقاومت لبنان را کم رنگ سازد.
رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند، در پی فشارهای احزاب راست‌گرا و حامیان آنها پیش از برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی، نتانیاهو برای اولین بار به شهر الخلیل در جنوب کرانه باختری سفر کرد تا از مسجد ابراهیمی دیدن کند. نتانیاهو به عنوان اولین نخست‌وزیر رژیم اسرائیل است که به شهر فلسطینی‌نشین الخلیل سفر می‌کند و قرار است در مراسم نودمین سالگرد درگیری اعراب با یهودیان در این شهر، در مسجد ابراهیمی سخنرانی کند.
گفته می‌شود مسجد ابراهیمی چهارمین مکان مقدس برای مسلمانان و دومین مکان مقدس برای یهودیان به شمار می‌رود. به گفته تاریخ‌نگاران حضرت ابراهیم -علیه‌السلام- و همسرش «ساره» به همراهو فرزندانش اسحاق و یعقوب در این مکان آرمیده‌اند. هیچ نخست‌وزیری از رژیم صهیونیستی تا کنون برای چنین مراسمی به الخلیل سفر نداشته و در آن سخنرانی نیز نکرده بود. حتی یهودیان بسیار کمی تا کنون به این منطقه رفته اند.
طرف‌های مختلف فلسطینی اعلام کردند، سفر تحریک‌آمیز نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به الخلیل و بازدید از مسجد ابراهیمی که برای کسب رأی انجام می‌شود واقعیت این شهر را تغییر نخواهد داد. «خالد دودین» معاون استاندار الخلیل اعلام کرد، این اقدام نتانیاهو چیزی جز تلاش وی برای کسب آرای شهرک‌نشنیان در انتخابات پیش رو نیست... نخست‌وزیر رژیم اشغالگر با سفر به الخلیل واقعیت تاریخی و دینی این شهر را تغییر نخواهد داد.
وزارت اوقاف و امور دینی فلسطین نیز درباره تبعات خطرناک این اقدام نتانیاهو هشدار داد و گفت، آنچه اکنون در الخلیل در جریان است سفر «آرییل شارون» نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی به قدس در سال ۲۰۰۰ را تداعی می‌کند که منجر به بروز انتفاضه الاقصی شد. وزارت خارجه تشکیلات خودگردان این سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را تحریک‌ آمیز خواند و گفت، این اقدامات در چارچوب توطئه‌های احزاب راستگرای اسرائیلی برای کسب آرا و یهودی کردن بخش قدیمی الخلیل صورت می‌گیرد. «حازم قاسم» سخنگوی جنبش فلسطینی حماس گفت، نتانیاهوی شکست‌خورده تلاش دارد با این اقدام نمایشی چهره خود را بهبود بخشد. وی افزود، افزایش تعرض به مقدسات نتیجه رفتارهای منطقه‌ای برخی طرف‌ها و عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر است.
«احمد المدلل» از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین گفت: نتانیاهو پس از ضرباتی که از مقاومت خورده حالا تلاش می‌کند چهره خود را با این اقدامات بهبود بخشد. وی افزود: نتانیاهو نتوانست مقاومت را تضعیف کند و آنچه مقاومت در جنوب لبنان انجام داد ضربه ای قدرتمند به وی بود. «الجبهه الدمقراطیه» (جبهه دموکراتیک) فلسطین اعلام کرد، این اقدام نتانیاهو نیازمند گام‌های عملی تشکیلات خودگردان برای لغو شناسایی «اسرائیل» و توقف هماهنگی امنیتی است. این جنبش فلسطینی افزود، سفر نتانیاهو در چارچوب «معامله قرن» صورت می‌گیرد.
«لجان المقاومة» فلسطین (کمیته‌های مقاومت) هم تصریح کرد، سفر نتانیاهو در چارجوب کمپین تبلیغاتی وی اما به حساب حق فلسطینی‌ها صورت می گیرد. «بدران جابر» از اعضای «الجبهه الشعبیه» فلسطین (جبهه مردمی) از آمادگی مردم الخلیل برای تظاهرات در اعتراض به سفر نتانیاهو خبر داد. «عکرمه صبری» رئیس هیأت عالی اسلامی در قدس نیز اعلام کرد، هر احتمالی برای سفر نتانیاهو به الخلیل از جمله انتفاضه جدید وارد است. جنبش حماس ضمن هشدار درباره طرحهای شهرک سازی و یهودی سازی در کرانه باختری اعلام کرد: مقاومت در کرانه باختری خواب را از چشم صهیونیستها خواهد گرفت. در ادامه تحرکات تبلیغاتی نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاریخ رونمایی و اعلام طرح معامله قرن را بعد از انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی دانست. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که طرح سازش آمریکایی‌ها برای منطقه موسوم به «معامله قرن» بلافاصله بعد از برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی رونمایی می‌شود.
نتانیاهو طی سخنرانی در همایش انتخاباتی حزب لیکود در شهر صهیونیست‌نشین «کریات آتا» واقع در شمال منطقه حیفا، از حامیان خود پرسید: «می‌خواهید چه کسی درباره معامله قرن رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ، که به زودی بعد از انتخابات اعلام می‌شود، گفت‌وگو و مذاکره کند؟» این در حالی است که به دنبال استعفای وزیر کار و امور اجتماعی رژیم صهیونیستی، «بنیامین نتانیاهو» مجبور شده است، مسئولیت این وزارتخانه را هم برعهده بگیرد.
کابینه بحرانی «بنیامین نتانیاهو» با کنار رفتن «حائیم کاتص» از وزارت کار و امور اجتماعی رژیم صهیونیستی، بحرانی‌تر شده و حالا نتانیاهو مجبور شده علاوه بر نخست‌وزیری، مسئولیت چهار وزارتخانه را خودش برعهده بگیرد.

کد مطلب: 110669
 
Share/Save/Bookmark