میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
پارلمان عراق همچنان از جزئیات مذاکره دولت با واشنگتن بی‌اطلاع است
استمرار اشغالگری آمریکا با دور زدن نمایندگان
استمرار اشغالگری آمریکا با دور زدن نمایندگان
 

ضمن هشدار به طراحی آمریکا برای دور زدن پارلمان عراق جهتئ ادامه اشغالگری، یک عضو پارلمان عراق از ائتلاف سائرون تأکید کرد که پارلمان همچنان از جزئیات مذاکرات بین بغداد و واشنگتن درباره حضور آمریکایی‌ها در عراق، بی‌اطلاع است.
«مضر خزعل» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون با اشاره به اینکه پارلمان همچنان از جزئیات مذاکرات بغداد و واشنگتن درباره حضور آمریکایی‌ها در عراق اطلاعی ندارد، خواستار توضیح دولت درباره جزئیات مذاکرات شد.خزعل در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» گفت که از دولت می‌خواهیم درباره آنچه در جلسات گفت‌وگو بین بغداد و واشنگتن و توافق بین دو طرف مذاکره رخ داد، توضیح دهد.
وی تصریح کرد که پارلمان اطلاعاتی درباره مذاکرات مربوط به حضور آمریکا و اجرای مصوبه پارلمان در خصوص اخراج نظامیان آمریکا از عراق دریافت نکرده است.این عضو پارلمان عراق همچنین از دولت خواست درباره جزئیات مذاکره، توافقات بین دو طرف و طرح‌های مربوط به اخراج نظامیان آمریکایی به خصوص در پرتو مصوبه پارلمان مبنی بر ضرورت اخراج نظامیان آمریکایی، توضیح دهد.یکی از مهمترین خواسته‌های عراق، خروج نیروهای خارجی به ویژه نظامیان آمریکا از عراق است که برآوردها حکایت از آن دارد که بین شش الی نه هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.
همچنین عضو حزب «بیارق الخیر» عراق، عملکرد هیأت عراقی در دور نخست گفت‌وگوها با آمریکا را ضعیف دانست.«راجح العیساوی» عضو حزب «بیارق الخیر» عراق، درباره گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن گفت که در نشست گفت‌وگوهای اولیه و مقدماتی با طرف آمریکایی، هیأت عراقی ضعیف عمل کرد.وی در گفت‌وگو با شبکه «العهد» توضیح داد: مذاکره‌کننده عراقی باید بداند که آمریکا به دنبال باقی ماندن در عراق است و دستیار وزارت خارجه آمریکا به صراحت گفته که آنها به دنبال باقی‌ماندن طولانی‌تر در عراق هستند. اما در نشست گفت‌وگوهای اولیه طرف عراقی ضعیف عمل کرد. العیساوی با اشاره به اینکه «نمی‌دانیم دولت عراق چگونه به روابط ما با آمریکا می‌نگرد»، توضیح داد: عراق امروز قدرتمند‌تر از زمان امضای توافق‌نامه ۲۰۰۸ با آمریکا است.
همچنین ائتلاف الفتح در پارلمان عراق از نخست وزیر این کشور خواست هر چه سریع‌تر شکایت رسمی از آمریکا به سازمان ملل در قضیه ترور نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی را ارائه دهد.ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق روز شنبه از دولت عراق خواست در ارائه شکایت رسمی به سازمان ملل درباره ترور «ابومهدی المهندس» نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی عراق تسریع کند.این ائتلاف در بیانیه‌ای آورده است: «محکومیت اقدام آمریکا در استفاده از هواپیماهای شناسایی برای ترور شهید قاسم سلیمانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل اتفاقی مثبت بود و امیدواریم که سازمان ملل مواضع شجاعانه‌تر در مقابله با گستاخی آمریکا در نقض حاکمیت کشورها و انجام مکرر عملیات های خصمانه اتخاذ کند».
«حسن سالم» عضو پارلمان عراق، نیز با اشاره به نقض حاکمیت عراق نتیجه شکاف و چند دستگی داخلی کشور در روند سیاسی است، گفت که دولت عراق باید دستور قضایی بین‌المللی برای دستگیری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را به دلیل ترور «ابومهدی المهندس» نائب رئیس‌ سازمان الحشد الشعبی و سپهبد قاسم سلیمانی صادر کند.
خبر دیگر از عراق آنکه یک نیروی الحشد الشعبی بر اثر انفجار بمب در استان دیالی به شهادت رسید و چهار تن دیگر مجروح شدند.هیأت رسانه‌ای الحشد الشعبی از شهادت یکی از نیروهای این نهاد مقاومت و مجروحیت چهار تن دیگر در پی پاکسازی یک منطقه خبر داد.به نوشته وبگاه المعلومه، انفجار بمب زمانی رخ داد که شهید «علی راضی» در حال تلاش برای خنثی کردن بمب کار گذاشته شده در یکی از خانه‌ها بود.

کد مطلب: 114467
 
Share/Save/Bookmark