میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
دبیرکل نُجَباء در گفت‌و‌گو با سیاست روز:
سیره امام خمینی(ره) خطی است که مقاومت در مبارزه با اشغالگران از آن تبعیت می‌کند
اتحاد برای اخراج امریکا از منطقه ضامن صلح غرب آسیا
سیره امام خمینی(ره) خطی است که مقاومت در مبارزه با اشغالگران از آن تبعیت می‌کند
 
عراق با حضور صدام، حمله امریکا و ظهور تروریسم، روزهای ناخوشی را در قرن اخیر طی کرده که در سال‌های گذشته این ناخوشی با ظهور و بروز گروه جنایتکار داعش تلخ‌تر شده بود، اما در شرایطی که تروریست‌ها از سوی بعثی‌ها و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنها حمایت می‌شدند؛ با فرمان تاریخی مرجعیت دینی به‌ویژه آیت‌الله سیستانی پیوندی شیرین میان مردم و نیروهای مسلح عراق ایجاد شد که نتیجه آن حضور گسترده زنان و مردان به‌ویژه جوانان عراقی در قالب جهاد مردمی بود. نُجَباء در کنار ده‌ها گروه مقاومت دیگر برای مبارزه با تروریسم و حامیانش تحت اسم واحد الحشدالشعبی (بسیج مردمی) سازماندهی شدند. نیروهای مردمی شهید دادند تا مردم عراق کامشان تلخ‌تر از آنچه در ۵۰ سال اخیر تجربه کرده‌اند نشود و ناموسشان به اسارت نرود. حاصل این اراده مردمی را در پایان امارت داعش و سپس برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در فضایی امن و باثبات می‌توان مشاهده کرد که جهانیان نیز به آن اذعان کرده‌اند. «مقاومت اسلامی نُجَباء» جنبشی اسلامی جهادی و مرکز آن در عراق است که به اصول اسلامی و ارزش‌های آن باور داشته و معتقد به حاکمیت مطلق اسلام بوده و با هدف دفاع از تمامیت ارضی، صیانت از حرم‌های اهل‌بیت(ع) و حفاظت از حریم مردم مظلوم عراق و بعدها سوریه تشکیل شده است. نام این گروه از خطبه حضرت زینب کبری(س) در شام الهام گرفته شده است: «...ألا فالعجب کل العجب لقتل حزب الله النُجَباء بحزب الشیطان الطلقاء... نُجَباء در سال ۲۰۰۴ میلادی گروه مقاومت ساده‌ای بود که سال‌ها قبل با شمار محدودی از نخبگان انقلابی آغاز به کار کرد تا اینکه گسترش یافت و اکنون ده‌ها هزار رزمنده را در مناطق مختلف عراق تحت فرمان قرار داده است. این گروه مقاومت اسلامی در همۀ زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، رسانه‌ای و سیاسی نیز فعالیت دارد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نُجَباء»، حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» است که پس از مسئولیت‌های متعدد جهادی، تشکیلات نظامی دیگری به نام نُجَباء را با جذب رزمندگان شجاع و دلیر عراقی که سال‌های سال، قبل و بعد از سقوط «صدام حسین»، دیکتاتور معدوم، سوابق جهادی فراوانی از خود به نمایش گذاشته بودند، تأسیس کرد .نام کامل این تشکّل «حرکة حزب الله النُجَباء» است. با شیخ اکرم الکعبی دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء به عنوان یکی از گروه‌های مبارز مردمی که در کنار سایر گروه‌های مردمی نقشی مهم در امنیت و ثبات عراق داشته و دارند و همواره استقلال و یکپارچگی این کشور محور برنامه‌هایشان بوده همکلام شدیم تا اندکی درباره جنبش مقاومت پرسیده و درباره نحوه جدید فعالیت‌های تروریستی و راه‌های اتحاد مذاهب اسلامی برای مقابله با نقشه‌های شومی که قصدشان به بند کشیدن مردم آزادیخواه جهان است بیشتر بدانیم. بخوانید ماحصل گفت‌و‌گوی سیاست روز با دبیرکل نجباء را:

تاثیر انقلاب اسلامی بر شکل‌گیری جنبش‌های مقاومت در منطقه از جمله در عراق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
انقلاب اسلامی نه تنها در عراق بلکه در همه جهان تاثیر مهم و مثبتی داشت و اولین شخصی که در عراق این امر را متوجه شد، شهید سیدمحمدباقر صدر بود که گفت: "امام خمینی(ره) آرزوی انبیا و اولیا را محقق کرد و باید در در این شخصیت ذوب شوید". لذا سیره امام خمینی(ره) شیوه انقلاب است و همان خطی است که مقاومت در مبارزه با نظام صدام و پس از آن در مبارزه با اشغالگران و تکفیری‌ها تا امروز از آن تبعیت می‌کند. 

ارزیابی شما از آینده عراق در شرایط حساس حاکم بر منطقه اقلیم کردستان عراق چیست؟ آیا زمان آن نرسیده است که کردستان نیز مانند سایر مناطق تحت حاکمیت عراق واحد به مرکزیت بغداد به عنوان راهکاری جهت مقابله با توطئه تجزیه عراق درآید؟
در اقلیم کردستان، برخی از گروه‌های سیاسی به دنبال استمرار نفوذ خود و سرقت ثروت عراق هستند ولی مطمئناً کردهای عراق خواستار تقسیم نیستند و این نوید را می‌دهم که نقشه‌های مخالفان عراقِ واحد، شکست خورده است و روزی خواهد رسید بخاطر همه جرائمی که مرتکب شدند محاکمه خواهند شد.
طرح مقاومت اسلامی نُجَباء برای یکپارچگی شیعه، سنی، کرد و سایر اقوام در عراقِ پساداعش چیست؟ پاسخ نُجَباء به برهم‌زنندگان داخلی و خارجی وحدت عراق چگونه خواهد بود؟
ما سال‌ها قبل در مقاومت اسلامی نُجَباء، معاونت امور ادیان و تقریب بین مذاهب را تاسیس کردیم که وظیفه اصلی آن ایجاد نقاط تفاهم بین طوائف و پشتیبانی از علمایی است که به دنبال ایجاد وحدت بین امت هستند.
در این راستا، موفقیت‌های زیادی را به دست آوردیم و توانسیم ائمه جماعاتی را که گفتمان تکفیر را نپذیرفتند و به همین دلیل تکفیری‌ها و داعش به مبارزه با آنان پرداختند را به مساجدشان برگرداندیم. نُجَباء همچنین توانست به هموطنان اهل‌سنت برای بازگشت به شهرها و روستاهای‌شان کمک و در جهت تحقق وحدت اسلامی، برنامه‌های فرهنگی را در مناطق آنان اجرا کند. 

اخباری مبنی بر پیدایش عناصر جدید تروریستی در عراق با نام پرچم سفیدها پس از شکست داعش منتشر شده است. ضمن تشریح اهداف تعریف شده برای این گروه تروریستی، واکنش نُجَباء به این گروه و گروه‌های مشابه چه خواهد بود؟
گروهک "پرچم‌های سفید" مجموعه‌ای از باقی مانده‌های داعش است که پس از فرار سرکرده‌های آن، حزب بارزانی آن‌ها را پشتیبانی کرده و برای حمله به نیروهای امنیتی حاضر در کرکوک تجهیز کردند. این گروه کوچکتر از چیزی است که در رسانه‌ها اعلام شده است و در واقع، خود را برای سیطره بر کرکوک پس از شکست حزب بارزانی آماده کرده بودند ولی در نطفه خفه شده و شکست خوردند.
نُجَباء، نقشی مهم و اساسی را از زمان هجوم داعش ایفا کرد و در حمله‌های متعددی حضور داشت. برادران ما، از کمربند امنیتی عراق گرفته تا سامراء، تکریت، بیجی و موصل؛ در همه این عملیات حماسه‌های حسینی آفریدند و توانستیم طرح آمریکا را شکست دهیم و داعش را از عراق اخراج کنیم.
در همین راستا، مشاهده می‌کنید که آمریکایی‌ها امروزه سرکرده‌های شکست خورده داعش را به صحرای "الانبار" عراق، دشت "حوران" واقع در غرب عراق و همچنین مناطقی در سوریه هدایت کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند و یا این تروریست‌ها را به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند.

چرا امریکا چنین برنامه‌ای را برای تروریست‌ها چیده است؟
برنامه جدید واشنگتن برای تروریست‌های شکست خورده بدین علت است که آمریکا می‌داند داعش بهترین وسیله برای تحقق اهداف استعماری و اقتصادی‌اش، غارت سرمایه‌ها و ثروت کشورهای اسلامی و تخریب این سرزمین‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم است.
بنابراین لازم است یک استراتژی امنیتی و نظامی مستمر برای اخراج آمریکایی‌ها و مزدوران‌شان از منطقه توسط کشورها و گروه‌های مقاومت اتخاذ شود تا صلح حقیقی در سرزمین‌های غرب آسیا حاکم شود.

گفت‌وگو: قاسم غفوری - مائده شیرپور

کد مطلب: 104666
 
Share/Save/Bookmark