میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
 
 
نفوذ؛ فصل تلاقی جنگ نرم و جنگ هوشمند
ماجرای نفوذ سابقه‌ای بس طولانی دارد و تنها معطوف به جمهوری اسلامی ایران نیز است و قدرت‌های استکباری...

ماجرای نفوذ سابقه‌ای بس طولانی دارد و تنها معطوف به جمهوری اسلامی ایران نیز است و قدرت‌های استکباری در ادوار مختلف، با توجه به شرایط کشورها و اهداف خود، درصدد نفوذ بوده‌اند. ۳۷ سال پیش انقلاب اسلامی شاهرگ نفوذ آمریکا در ایران را قطع کرد هرچند آنها دست از تلاش و توطئه برنداشتند و اهداف خود را با روش‌های جدید پی گرفتند. قطع اصلی‌ترین مجرای نفوذ آمریکا پس از انقلاب اسلامی، به وسیله تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۵۸ از چنان اهمیتی برخوردار بود که حضرت امام(ره) از آن بعنوان انقلاب دوم یاد کردند. نگاهی به حدود چهار دهه عمر جمهوری اسلامی نشان می‌دهد این دوران همواره صحنه تلاش آمریکا و دشمنان برای نفوذ و مبارزه جریان مومن و انقلابی برای جلوگیری و خنثی‌سازی این تلاش بوده است.
در شرايطي كه تمامي شواهد و قرائن از نقشه دشمن براي نفوذ به محيط داخلي ايران حكايت مي‌كند و رهبر حكيم و دورانديش انقلاب اسلامي، چند ماهي است كه به صورت جدي خطر نفوذ دشمن را گوشزد مي‌نمايند، برخي جريانات داخلي به صورت هماهنگ براي انكار اين خطر فعال شده‌اند. هشدار مقام معظم رهبري نسبت به خطر نفوذ امريكا در ايران، هشدار نسبت به يك خطر عيني و براساس اسناد و مدارك معتبر است. اين هشدار صرفاً بر مبناي يك تحليل شكل نگرفته و ريشه در واقعيات دارد. هر كس با دقت در اظهار نظر مقام‌هاي امريكايي، توصيه‌هاي راهبردي انديشكده‌ها و مراكز مطالعاتي امريكا و نقشه راه اوباما براي پسابرجام در قبال ايران دقت كند، به خوبي متوجه اين خطر خواهد شد. براساس داده‌‌هاي عيني و اطلاعات قطعي بود كه مقام معظم رهبري چند ماه قبل در ديدار اعضاي مجمع جهاني اهل بيت، براي اولين بار خطر نفوذ دشمن را گوشزد نموده و فرمودند: نيت اينها اين بود كه مذاكرات و توافق هسته‌اي را وسيله‌اي بكنند براي نفود به داخل ايران و ما اين راه را بستيم و اجازه نفوذ نخواهيم داد.
بدون ترديد مسئله نفود و اختلال در ايران هميشه مدنظر بوده و ابعاد امنيتي اطلاعاتي و فرهنگي آن به مراتب بيشتر و مستمرتر بوده است. ترور دانشمندان ، اخلال در سيستم‌هاي هسته‌اي با ويروس و كودتاي نوژه و توطئه‌هاي درطول ۳۷سال انقلاب را تا كنون به عنوان نمونه‌هايي از طرح پروژه‌هاي نفوذ ازسوي استكبارجهاني به سركردگي آمريكا شاهد بوده‌ايم كه با هوشياري امام راحل، مردم فهيم وآگاه وهدايت‌هاي داعيانه مقام معظم رهبري درشرائط حساس؛ اين توطئه‌هاي خنثي و درنطفه خفه شده است.
كارشناسان معتقدند؛ صرف نظر از معنای خاص نفوذ در جنگ نرم، معنای عام آن را باید مورد توجه قرار داد تا کلیتی از مقوله نفوذ را در ذهن بازسازی کرد. به طور کلی، نفوذ را می‌توان فصل تلاقی جنگ نرم و جنگ هوشمند تلقی کرد. یعنی اینکه یک‌سری عملیات روانی گسترده از طریق رسانه‌ها و پاره‌ای ابزار با اثرگذاری جمعی به راه می‌اندازند و سپس برای بهینه و بیشینه نمودن تأثیر آن، به برخی افراد یا جریان‌های مشخص نفوذ می‌کنند. به عبارت روشن‌تر، اگر عملیات رسانه‌ای در قالب ماهواره را به سلاح کشتار جمعی تشبیه کنیم که خیل کثیری از افراد را در آن واحد به صورت کور هدف قرار می‌دهد، می‌توانیم رسانه‌های زنجیره‌ای را به بمب‌های تاکتیکی تشبیه کنیم که مخاطبانی خاص‌تر دارند و برای نمونه نفوذ به برخی ارکان وزارت ارشاد برای عکس گرفتن کنار نزار ذکای معلوم‌الحال و بازی دادن آن در عرصه رسانه‌های داخلی را یک اسلحه تک ‌تیرانداز قوی قلمداد کنیم که با دقتی مضاعف فردی مشخص را هدف قرار می‌دهد.
بسیاری فکر می‌کنند که نفوذ تنها به معنی متقاعد کردن فردی برای انجام کاری مشخص بر علیه منافع کشور می‌باشد. اما این حقیقت ندارد. در بسیاری از موارد کافی است که انگیزه‌ها و باورهای کلی یک فرد دستخوش تغییر شوند تا آن پروژه نفوذ کاملاً با موفقیت همراه باشد.
دشمن بهترین راه برای رسیدن به اهداف خود را پروژه نفوذ می‌داند. آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند بدون صاف شدن جاده به دست یک جریان نفوذی داخلی، امکان رسیدن به اهداف خود درباره جمهوری اسلامی ایران در حد صفر است. نفوذی‌ها ماموریت دارند چهره منفور آمریکا را در افکار عمومی بزک کنند. آمریکایی که کارنامه‌اش پر از پرونده‌های جنایت و خیانت به ملت ایران است باید به آمریکایی بشر دوست، اهل تعامل و مذاکره، دارای منافع مشترک با ایران و... تبدیل شود. اینجاست که نفوذ فرهنگی به عنوان مهم‌ترین خطر مطرح می‌شود و رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند؛«تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ بیشتر از همه جا است. چرا؟ به‌خاطر همین تأثیر زیادی که فرهنگ دارد. هدف آماج تحرّک دشمنان در زمینه‌ فرهنگ، عبارت است از ایمان مردم و باورهای مردم. مسئولان فرهنگی، باید مراقب رخنه‌ فرهنگی باشند؛ رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است؛ باید حسّاس باشند، باید هوشیار باشند.»
نگارنده اميدوار است كه مديران و مسئولان«نفوذ» دشمن را جدي بگيرند و مراقب باشند كه اسير تاكتيك‌هاي در حال تغيير دشمن نشوند. دشمنان اصلي و واقعي نظام جمهوري اسلامي هم در بيانات رهبري كاملا تعريف شده است كه ديگر جاي شك و شبهه‌اي باقي نمي‌گذارد. به تعبير معروف حالا اين گوي و اين ميدان تا ببينيم مسئولان دلسوز چگونه بدون برخورد سليقه‌اي و جناحي با موضوع نفوذ دشمن مقابله خواهند نمود.

کد مطلب: 94855
, مولف : اسد الله افشار
 
Share/Save/Bookmark